Reklama

Gorączka reumatyczna: Przyczyny, objawy i leczenie

Gorączka reumatyczna to częste powikłanie po anginie wywołanej paciorkowcami. Dochodzi do niej, gdy leczenie było nieprawidłowe, na przykład nie obejmowało antybiotyku zwalczającego ten rodzaj bakterii. Gorączka reumatyczna zazwyczaj występuje u dzieci między 5. a 15. rokiem życia, ale może też zaatakować dorosłych. Jest bardzo niebezpieczna, bo prowadzi do zapalenia stawów, a nawet uszkodzenia serca. Jak objawia się gorączka reumatyczna i na czym polega leczenie?

Czym jest gorączka reumatyczna?

Gorączka reumatyczna to powikłanie po źle leczonej anginie, czyli bakteryjnej infekcji gardła. Charakterystyczną cechą choroby jest to, że powoduje „wędrujące” stany zapalne stawów. Ból pojawia się naprzemiennie w różnych partiach ciała – ze stawu kolanowego przenosi się na łokciowy czy palców ręki. Schorzenie nie niszczy stawów, jest jednak bardzo niebezpieczne dla serca - stan zapalny powoduje powstawanie w nim nacieków, tzw. guzków Aschoffa. Z czasem tworzą się z nich blizny, co grozi zwężeniem zastawki serca i niewydolnością krążenia.

Przyczyny gorączki reumatycznej

Reklama

Przyczyną choroby jest niedoleczona infekcja gardła – angina spowodowana zakażeniem paciorkowcami. Jeśli chory nie zażywa antybiotyków zwalczających te bakterie przez co najmniej 10 dni, może dojść do powikłań, w tym gorączki reumatycznej. Jest to efekt gwałtownej reakcji układu odpornościowego na namnażające się w organizmie paciorkowce (w zastawkach i mięśniu sercowym, a także stawach powstają stany zapalne).

Objawy gorączki reumatycznej

Gorączkę reumatyczną diagnozuje się na podstawie jednocześnie występujących objawów: dwóch zaliczanych do tzw. kryteriów dużych lub jednego objawu dużego i dwóch z zakresu tzw. kryteriów małych. Symptomy, które uważa się za spełniające duże kryteria, to wędrujące bóle stawów (jednego dnia możemy odczuwać ból stawu w nadgarstku, kolejnego w kolanie itp.), stan zapalny serca, obecność guzków podskórnych, rumień obrączkowaty brzeżny (lekko różowe wykwity na skórze) oraz pląsawica Sydenhama (nazywa się ją tańcem św. Wita – u dzieci można zaobserwować ruchy przypominające taniec).

Z kolei do objawów zaliczanych do kryterium małego należą: gorączka, bóle stawów, wysoki poziom białych krwinek, przebyta w niedawnym czasie angina lub choroba reumatyczna, zwiększone OB oraz podwyższony poziom białka CRP.

Leczenie gorączki reumatycznej

Leczenie gorączki reumatycznej polega na zwalczeniu namnożonych w organizmie paciorkowców. Dlatego w pierwszej kolejności stosuje się antybiotyki na bazie penicyliny. Chorym podaje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne, a w zaawansowanej chorobie także kortykosteroidy. Konieczna może być wtedy hospitalizacja. Kluczowy jest także odpoczynek w łóżku, duża ilość snu oraz prawidłowe odżywianie się. Chory powinien spożywać produkty lekkostrawne i bogate w witaminy oraz minerały. Bardzo ważne są naturalne probiotyki, które odbudowują wyniszczoną florę bakteryjną jelit.

Warto wiedzieć, że gorączka reumatyczna ma tendencję do nawracania. Do ponownego zachorowania może dojść nawet w ciągu 2 lat, co jest ogromnym ryzykiem dla serca. Dlatego czasem konieczne jest profilaktyczne przyjmowanie penicyliny w zastrzyku raz na miesiąc przez 5 lat od czasu ostatniego zachorowania.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy