Hemoroidy: Jak złagodzić dokuczliwe objawy?
Hemoroidy to jedna z najbardziej dokuczliwych przypadłości. Statystyki dowodzą, że najczęściej zmagają się z nią osoby około pięćdziesiątego roku życia, a także kobiety w ciąży. Ciekawostką natomiast jest fakt, że choroba występuje najczęściej u osób reprezentujących wyższy status społeczny. Schorzenie to największą popularnością cieszy się w USA. Według badań National Institute of Health z hemoroidami zmaga się trzech na czterech Amerykanów. Skąd się biorą hemoroidy, jak sobie z nimi radzić i jak im zapobiegać? Odpowiadamy.
Przyczyny hemoroidów mogą być różne. Do tych najczęściej wymienianych należy zaliczyć:
* siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
* stosowanie nieodpowiedniej diety - bogatej w pikantne potrawy i wysokokaloryczne produkty;
* ciążę;
* zmiany hormonalne;
* częste biegunki;
* zaparcia;
* częste uprawianie seksu analnego.
Objawy
Objawy hemoroidów są bardzo charakterystyczne: świąd i pieczenie w okolicach odbytu, ból podczas oddawania stolca, obecność guzków w odbycie, krwawienie z odbytu (zazwyczaj niewielkie).
Hemoroidy wymagają specjalistycznego leczenia, które zazwyczaj ustala proktolog - chirurg zajmujący się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Gdy pojawią się pierwsze uciążliwe dolegliwości, które mogą świadczyć o hemoroidach, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zazwyczaj konieczne jest stosowanie preparatów farmakologicznych przeznaczonych do leczenia hemoroidów, między innymi czopków. Leczenie warto również wspomóc naturalnymi metodami. Proponujemy kilka skutecznych.
Nasiadówki ziołowe
Jedną z najskuteczniejszych metod łagodzących objawy hemoroidów są nasiadówki. Najlepiej sprawdzą się te przygotowane na bazie ziół. Nasiadówka z mniszka lekarskiego, nagietka czy rumianku zmniejszy stan zapalny i złagodzi ból w okolicach odbytu.
Okłady z kostek lodu
Ulgę w dokuczliwych dolegliwościach przyniosą również okłady z kostek lodu. Jak je wykonać? Wystarczy zawinąć kilka kostek lodu w chusteczkę materiałową i przyłożyć w obolałe miejsca.
Wywar z cebuli
Kolejna propozycja to okład z wywaru z cebuli, która wykazuje właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne. Gotujemy dwie pokrojone cebule w około 300 mililitrach wody przez 45 minut, a następnie odstawiamy wywar do wystudzenia. Gdy napar jest już chłodny, moczymy w nim gazik, a następnie przykładamy go do obolałego miejsca na kilka minut. Następnie płuczemy gazę w wodzie, ponownie moczymy w wywarze i przykładamy do obolałego miejsca. Wywar z cebuli można wykorzystać również do nasiadówki leczniczej. Pamiętajmy jednak, by był wystudzony.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek wykazuje pozytywne działanie dla naszej skóry. Łagodzi stany zapalne, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych i zapobiega ich kurczeniu. W efekcie oliwa z oliwek zmniejsza ból i inne dolegliwości spowodowane hemoroidami. Wystarczy nanieść jej niewielką ilość w miejsce, gdzie występują hemoroidy i pozostawić na kilka godzin. Na koniec przemyć okolice odbytu ciepłą wodą.
Czarna herbata
Herbata czarna łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Wszystko dzięki zawartej w niej taninie - substancji, która wykazuje właściwości lecznicze. W przypadku hemoroidów najlepiej zastosować czarną herbatę w torebce. Parzymy herbatę w gorącej wodzie przez kilka minut pod przykryciem, następnie odstawiamy napar do ostudzenia. Moczymy delikatnie torebki w naparze i przykładamy w obolałe miejsca.
Hemoroidy to nie tylko uciążliwa, ale i niebezpieczna przypadłość. Nieleczona może uszkodzić odbyt. Lepiej zapobiegać pojawianiu się żylaków odbytu niż z nimi walczyć. O czym należy pamiętać, by uchronić się przed tym dokuczliwym schorzeniem?
Przede wszystkim o stosowaniu zdrowej i lekkostrawnej diety, która ułatwi przemianę materii i nie będzie powodem zaparć. Ważne jest również odpowiednie oczyszczanie organizmu. Pamiętajmy zatem, by codziennie wypijać przynajmniej osiem szklanek wody. Warto unikać spożywania pikantnych przypraw, które bardzo często wywołują hemoroidy. Lekarze zalecają również dbanie o aktywność fizyczną i unikanie seksu analnego. Od czasu do czasu warto również zrobić nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku lub nagietka lekarskiego.