Homeopatia - czy to naprawdę działa?
Oszustwo czy skuteczna metoda leczenia? Mistyfikacja czy efektywna próba pokonania choroby? Homeopatia budzi wciąż wiele kontrowersji i sporów...

Długie kolejki w poczekalni do lekarza specjalisty zapewne w niejednej głowie wywołały myśl: a może tak spróbować czegoś innego? Jakiejś naturalnej, a nie tradycyjnej metody leczenia? Przecież tyle znanych osobistości, aktorek, gwiazd głosi powrót do sposobów leczenia, które z tradycyjną medycyną nie mają chyba nic wspólnego. Dlaczego by nie pójść do ... lekarza- homeopaty? Przecież jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi.
Jak to osiągnąć? Poprzez pobudzenie naturalnych zdolności obronnych organizmu i dostarczenie mu energii. Ponieważ jej źródłem miały być według Niemca przede wszystkim płynne substancje, wkrótce skupił się on na produkcji leków. Opracowane przez niego metody są stosowane do dziś. Gotowe leki składają się więc z roztworów, wielokrotnie wytrąconych substancji. Specjaliści sądzą, że podczas wykonywania tych czynności uwolniona zostaje naturalna energia tkwiąca w cząsteczkach, a bardzo silnie rozcieńczone płyny mogą łatwiej przenikać do tkanek. Poza tym leki homeopatyczne składają się z naturalnych związków - substancji pochodzenia roślinnego (np. wyciągu z pokrzywy, rumianku, żurawiny), mineralnego (siarka, rtęć, sól kuchenna), czy zwierzęcego(barwnik mątwy, mleko krowie czy... psie).
Skuteczne leczenie czy wielkie oszustwo?
Homeopatia jest więc nazywana paramedycyną, mającą więcej wspólnego z okultyzmem niż leczeniem, lub ostrzej: "wielkim oszustwem", "świetnym biznesem i "doskonałą metodą na wyłudzanie pieniędzy od zdesperowanych chorych ludzi". Zwolennicy metody Hahnemanna i jego uczniów przedstawiają zaś kontrargumenty - wyniki badań i eksperymentów przeprowadzonych głównie w koncernach produkujących leki homeopatyczne. Jakie są zatem argumenty za homeopatią? Przede wszystkim homeopatia leczy nie tylko skutki, lecz również przyczyny choroby, mobilizując do walki z nią naturalne siły organizmu. Szybko, łagodnie i trwale przywraca zdrowie, nie wykazując przy tym żadnych szkodliwych działań ubocznych. Jest dobrze tolerowana, nie wywołuje niepożądanych interakcji z innymi lekami, nie stwarza zagrożenia przedawkowania. Może być stosowana przez kobiety w ciąży i małe dzieci. Spór nadal więc trwa.
Bez względu na rozwój konfliktu między lekarzami a zwolennikami tej niekonwencjonalnej metody leczenia pewne jest jedno: aż 30% Polaków stosuje lub stosowało leki homeopatyczne (według sondażu TNS OBOP z 2006 roku). I nic nie wskazuje na to, żeby ta liczba spadła... A zatem - na pytanie czy stosować ją czy nie - każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Na pewno nie należy wybierać jej zamiast klasycznej metody leczenia, a tylko jako terapię dodatkową.
Joanna Bielas, I.D.Media