Imbir: Więcej niż remedium na przeziębienie
Imbir znajduje się, obok czosnku i cebuli, w pierwszej trójce warzyw, które warto mieć pod ręką w sezonie infekcyjnym. Rozgrzewa i łagodzi objawy przeziębienia. Ale to nie koniec jego możliwości. Imbir usprawnia trawienie i ma korzystny wpływ na sylwetkę, a jesienią i zimą najczęściej narzekamy na "leniwy" metabolizm i pojawiające się dodatkowe kilogramy. Jakie jeszcze argumenty przemawiają za włączeniem imbiru do menu?
W polskiej kuchni dość dobrze zadomowił się imbir sproszkowany, który coraz chętniej dodajemy do niedzielnego rosołu, dań z ryżem czy do zimowej, rozgrzewającej wersji kawy.
Zgodnie z klasyfikacją medycyny chińskiej, imbir jest rośliną o silnych właściwościach rozgrzewających. Bywa nazywany "gorącym". Warto to umiejętnie wykorzystać, gdy jesień staje się rzeczywistością, a organizm nie przywykł jeszcze do niższych temperatur.
Ciepłe swetry i skarpety są ważne, jednak najważniejsze jest rozgrzewanie od środka. Imbir jest tu wyjątkowo skuteczny. Nie warto poprzestać na wersji sproszkowanej, ale sięgnąć po świeży. Korzeń imbiru bez trudu kupimy w każdym sklepie wielkopowierzchniowym, wielu osiedlowych, warzywniaku czy na targu.
Imbir można wykorzystać na wiele różnicy sposobów. Nadaje się nie tylko do jedzenia, ale też do picia. Bez kłopotu przygotujesz na jego bazie pyszny, rozgrzewający napar.
Jak się do tego zabrać? Odkroić, powiedzmy, 2-centymetrowy kawałek korzenia (to kwestia intuicyjna, kłącze ma nieregularną strukturę i różną grubość - zacznij od mniej intensywnych naparów, żeby się nie zrazić, a potem dostosuj ich moc do własnych preferencji), umyć go i delikatnie zdjąć skórkę. Pokroić w niedbałe, małe kawałki, wrzucić do dużego kubka i zlać wrzątkiem.
Imbir jest dość ostry. Aby napar miał ciekawszy smak, warto dodać szczyptę cynamonu i kilka goździków, a gdy przestygnie - łyżeczkę miodu i soku z cytryny lub pomarańczy. Sprawdź, posmakuj, a zobaczysz, że będziesz o nim marzyć zawsze, gdy przemarzniesz lub przemokniesz w jesiennej szarudze. Warto wypić go przed snem, gdy czujesz, że łapie cię przeziębienie.
Jak jeść świeży imbir? Najlepiej regularnie i w małych porcjach, by nie drażnić nadmiernie śluzówek przewodu pokarmowego. Pokrojony w maleńką kosteczkę lub starty na tarce, imbir warto dodać do porannej kawy. Ten duet stawia na nogi nawet po zbyt krótkiej nocy.
Dobrze dodać go do dań mięsnych. Nie tylko wzbogaci ich smak, ale też ułatwi trawienie. Sprawdzi się także jako składnik sałatek, dodatek do zup typu krem czy sztandarowej polskiej zupy niedzielnej, czyli rosołu. Warto jak najczęściej zastępować imbir sproszkowany świeżym. Zyskamy więcej dla zdrowia. Co konkretnie?
Za wyjątkowy smak i szereg właściwości leczniczych imbiru odpowiadają głównie trzy silne składniki: gingerol i zinferon, czyli substancje żywicowe oraz zawarty w imbirowym olejku eterycznym zingiberol. To trio daje imbirowi dużą siłę leczniczą. W czym jest pomocny?
1. Pomaga skrócić i łagodzi objawy infekcji wirusowych i różnego rodzaju przeziębień. Działa przeciwzapalnie, rozgrzewająco i łagodzi bóle mięśni.
2. Świeżym naparem z imbiru warto wypłukać bolące gardło, a w razie utrzymywania się dolegliwości odkroić plaster (wielkości tabletki) i ssać imbir analogicznie jak pastylkę przeciwbólową.
3. Jest skuteczny w łagodzeniu mdłości, nie tylko wynikających z przeziębienia czy grypy, ale też związanych z chorobą lokomocyjną czy typowych w okresie ciąży.
4. Jest zalecany przy chemioterapii - działa przeciwwymiotnie i poprawia apetyt.
5. Usprawnia procesy metaboliczne, na wielu etapach. Pobudza wydzielanie śliny, soków żołądkowych i żółci. Łagodzi dyskomfort trawienny, znosi wzdęcia i działa rozkurczowo. Stymuluje do pracy leniwe jelita. Sprzyja usuwaniu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Jest polecany dla osób ze skłonnością do zaparć.
6. Jest rekomendowany przy migrenowych bólach głowy. Zmniejsza częstotliwość i siłę ataków. Ogranicza też towarzyszące migrenie mdłości.
7. Działanie przeciwzapalne imbiru jest skrzętnie wykorzystywane do produkcji maści i plastrów rozgrzewających. Imbir jest pomocny w chorobach reumatycznych.
8. Pobudza krążenie i ukrwienie narządów płciowych, dlatego w wielu zakątkach świata traktowany jest jako afrodyzjak.
9. Poprawia ukrwienie mózgu i ma korzystny wpływ na zdolności poznawcze, czyli myślenie, zapamiętywanie i koncentrację.
10. Zapobiega zlepianiu się płytek krwi, działa przeciwzakrzepowo i chroni przed rozwojem miażdżycy. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny wprowadzić imbir na stałe do jadłospisu.
11. Działa moczopędnie i przeciwobrzękowo.
12. Łagodzi objawy PMS i dolegliwości bólowe wynikające z menstruacji.
Ewa Koza, mamsmak.com
***
Zobacz również:
Jak przygotować krystalizowany imbir?
Imbir z miodem i cytryną - sprawdzony przepis