Reklama

Jak chronić się przed smogiem?

Smog to dzisiaj jeden z najpopularniejszych i najtrudniejszych problemów dużych miast, a także poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Smog to nic innego, jak chmura zanieczyszczeń, które wdychamy, trując nasze płuca i cały organizm. Smogowa chmura nie działa na każdego w taki sam sposób. U niektórych uciążliwe skutki pojawią się od razu, na przykład kaszel i trudności z oddychaniem. Inni szkodliwe działanie smogu odczują dopiero po kilku latach i to nie w postaci kaszlu, ale przewlekłej choroby, a nawet nowotworu! Według Światowej Organizacji Zdrowia smog w 30 procentach odpowiada za powstawanie nowotworów. Nie warto bagatelizować tych danych. Jednak jak wiadomo, trudno uniknąć smogu mieszkając w dużym mieście, ale można się przed nim skutecznie chronić. Dlatego przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym zabezpieczysz organizm przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń i smogu.

Jak powstaje smog?

Smog to tzw. chmura różnego rodzaju zanieczyszczeń, która zazwyczaj unosi się nad dużym miastami i ośrodkami przemysłowymi. Smog powstaje na skutek kumulacji zanieczyszczeń. Popularnymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu smogu, są również brak wiatru i mgła. Smog tworzy się ze spalin samochodowych oraz zanieczyszczeń wytwarzanych przez elektrownie i inne zakłady przemysłowe.

Wpływ smogu na zdrowie

Smog szkodzi przede wszystkim układowi oddechowemu. Jest przyczyną zapaleń płuc i oskrzeli, a także przewlekłych chorób układu oddechowego. Smog nawet u zdrowej osoby może wywołać uciążliwe dolegliwości – napady kaszlu, łzawienie oczu, podrażnienie spojówek, zmęczenie, a także różnego rodzaju stany zapalne. Naukowcy potwierdzają, że długotrwały kontakt ze smogiem może prowadzić również do rozwoju nowotworów złośliwych, m. in. raka płuc, jamy ustnej, gardła i krtani.

Reklama

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem smogu?

1. Zaopatrz się w maseczkę antysmogową.

Maseczka antysmogowa to zdecydowanie najważniejsza ochrona przed smogiem, jeśli przebywamy na zewnątrz. Powinniśmy ją zakładać, gdy stężenie smogu jest wysokie lub, gdy przebywamy w miejscu, w którym występują szkodliwe dla zdrowia substancje. Obecnie na rynku jest duży wybór masek antysmogowych, dlatego warto zasięgnąć rady specjalisty. Maskę najlepiej mieć zawsze przy sobie.

2. Unikaj przebywania na zewnątrz, gdy stężenie smogu jest wysokie.

Jeśli możesz, nie wychodź z domu, gdy stężenie smogu przekracza normę. Lepiej dmuchać na zimne i unikać kontaktu ze smogiem. Czasami nawet maska antysmogowa nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia.

3. Pij dużo wody.

Jeśli mieszkasz w mieście, gdzie stężenie smogu jest wysokie, powinieneś dbać o dostarczanie do organizmu dużej ilości wody. Dzięki temu wdychane zanieczyszczenia nie przedostaną się bezpośrednio do płuc, ale pozostaną na ściankach gardła, które warto codziennie płukać płynem do jamy ustnej. Dostarczaj do organizmu minimum trzy litry wody dziennie.

4. Dbaj o odpowiednią dietę.

Uwzględnij w swojej diecie produkty bogate w witaminy A, C, E oraz selen. Te wartości odżywcze chronią organizm przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń i neutralizują nadmiar wolnych rodników w organizmie. Witaminę C znajdziesz w czarnej porzeczce, natce pietruszki, czerwonej papryce i w dzikiej różny. Źródło witaminy E to głównie orzechy, a także nasiona słonecznika i pestki dyni. Selen natomiast występuje w czerwonym mięsie, wątróbce i w rybach.

5. Kontroluj na bieżąco poziom zanieczyszczeń w powietrzu.

Dzisiaj, gdy stężenie zanieczyszczeń w dużych miastach przekracza nawet kilka razy normę, powinniśmy na bieżąco kontrolować stan powietrza. Głównie dla swojego zdrowia. Przed wyjściem z domu warto sprawdzić stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Jeśli jest bardzo wysokie, lepiej nie wychodź na zewnątrz lub ubierz maskę antysmogową.

6. Zaopatrz mieszkanie w urządzania filtrujące powietrze i rośliny.

Smog jest groźny nie tylko, gdy przebywamy na zewnątrz. Łatwo przedostaje się do naszych mieszkań i domów przez otwarte lub nieszczelne okna. Spędzając czas w mieszkaniu również podtruwamy się zanieczyszczeniami. Dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenia filtrujące powietrze, a także rośliny, które wchłaniają toksyny i szkodliwe substancje. Tzw. oczyszczacze powietrza nie tylko poradzą sobie ze skażonym powietrzem, ale również usuną bakterie, wirusy i zapobiegną grzybowi. Rośliny natomiast to naturalne filtry powietrza. Z toksynami doskonale radzą sobie aloes, dracena i bluszcz pospolity.

7. Unikaj ruchliwych ulic.

Ruchliwe ulice to ogromne siedliska zanieczyszczeń. Przebywanie w pobliżu takich miejsc to dawka potężnej ilości spalin. Warto zatem unikać ulic, które oblegane są przez samochody. Zyska na tym przede wszystkim nasze zdrowie.

8. Staraj się oddychać przez nos.

Mało kto jest tego świadom, ale nasz nos działa jak naturalny filtr powietrza. Dlatego powinniśmy oddychać głównie nosem, szczególnie, gdy powietrze jest zanieczyszczone. Jeśli nie posiadasz maski antysmogowej, najlepiej nie otwieraj ust, gdy stężenie smogu jest wysokie, a ty przebywasz na świeżym powietrzu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zanieczyszczenia | smog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy