Jak kardamon wpływa na organizm?
Wśród wielu przypraw, które wykorzystywane są na co dzień w naszych kuchniach są takie, które nadają się do przygotowania aromatycznych deserów. Do nich z pewnością zalicza się cynamon, goździki, imbir czy kardamon. Choć wszystkie zachwycają jakimiś zdrowotnymi właściwościami, to dziś przyjrzymy się temu ostatniemu. Kardamon ma ogromny potencjał, nie tylko smakowy, ale również zdrowotny, co od wieków wykorzystują z powodzeniem Chińczycy. Jak kardamon wpływa na organizm? Przekonajmy się.
Kardamon jest rośliną z rodziny imbirowatych, którą w naturalnych warunkach można spotkać w Azji. Osiąga imponujące rozmiary, ponieważ często jej łodygi z lancetowatymi liśćmi osiągają prawie cztery metry wysokości. Jednak najcenniejsze są ziarna kardamonu, które ze względu na swój wyjątkowy smak i aromat sprawiają, że nazywane są "królową przypraw" zaraz obok czarnego pieprzu, co też przekłada się na ich cenę.
A jak kardamon smakuje? Niektórzy doskonale znają jego aromat: jest bardzo dobrze wyczuwalny: posiada tzw. korzenną nutę - przez niektórych określaną jako słodką, delikatnie imbirowo-cytrynową - co doskonale koresponduje z rarytasami serwowanymi w czasie długich, zimowych wieczorów. Wśród wielu nut zapachowych w kardamonie da się z łatwością wyczuć kojącą woń kamfory. Przyprawa ta doskonale podkręci smak kawy, herbaty czy innych naparów.
Wydawać by się mogło, że kardamon to jedynie - choć bardzo aromatyczna - przyprawa. Tak naprawdę jej niezwykłe właściwości zostały docenione przez mieszkańców Państwa Środka. To właśnie tam kardamon został uznany za naturalny środek leczniczy, który poprawia funkcjonowanie układu trawienia: dzięki niemu, łatwiej można było pozbyć się niestrawności i zatruć. Przyprawa także pobudza produkcję kwasów żołądkowych, co ułatwia procesy metaboliczne i wspiera apetyt, co może pomóc niejadkom albo osobom starszym.
Zobacz też: Siemię lniane do picia: Na co pomaga? Jak stosować?
Jeśli to działanie kardamonu nas już zachęciło do jego spróbowania, to warto poznać jeszcze inne, ciekawe zastosowania. Okazuje się, że przyprawa świetnie rozgrzewa, co można wykorzystać podczas jesieni i zimy. Nie wolno zapominać, że warto sięgnąć po niego w czasie nieżytu nosa - usprawni jego ukrwienie i przywróci drożność. Kardamon ma również działanie łagodzące, co łatwo wykorzystać sporządzając napary: one mogą nie tylko poskromić męczący kaszel, ale pomóc wyeliminować stany zapalne gardła, krtani i płuc.
Jeśli mamy problemy z zasypianiem lub częstym wybudzaniem się, to kardamon może nam pomóc zażegnać problem. Wszystko to za sprawą obecności w przyprawie melatoniny. Substancja ta reguluje cykl dobowy ssaków, a także ułatwia osiągnąć trwały i długi sen. Istnieje również przekonanie, że melatonina ma zdolność do metabolizowania tkanki tłuszczowej, normalizowania poziomu glukozy w krwiobiegu, a także regulacji cholesterolu i ciśnienia.
Wiadomo już, że kardamon doskonale działa w przypadku przeziębienia. Wszystko przez fakt, że ma działanie łagodzące, a także pomaga usuwać wirusy i bakterie. Z tego względu też przyprawa ma zbawienny wpływ na kondycję jamy ustnej! Jeśli cierpimy z powodu nieświeżego oddechu, warto żuć ziarenka kardamonu: szybko można poczuć jego działanie.
Zobacz także:
Jak zrobić przyprawę do piernika? To prostsze (i tańsze) niż myślisz
Niebywałe właściwości soku z ziemniaka
Czego nie łączyć w potrawach, czyli kuchenne duety z piekła rodem
Jarzębina. Jesienny dar natury dla zdrowia nerek i serca