Jak leczyć naderwany paznokieć?
Niefortunne uderzenie palcem o ciężki przedmiot, trening biegowy w zbyt ciasnych butach lub skarpetach czy zahaczenie o coś - to tylko niektóre z przyczyn naderwania paznokcia. Taka dolegliwość jest nie tylko bolesna, ale także stwarza możliwość rozwoju infekcji. W przypadku kontuzji należy urażone miejsce odpowiednio zdezynfekować i opatrzyć. Warto także wiedzieć, w jakich przypadkach należy udać się do lekarza. Podpowiadamy, co zrobić, aby paznokieć mógł odrastać bez powikłań.
Naderwany paznokieć nie tylko nieestetycznie wygląda. Przede wszystkim to dolegliwość, która wywołuje spory dyskomfort, często także utrudnia codzienne funkcjonowanie. Uszkodzony paznokieć u stopy może uniemożliwiać chodzenie, a przy dłoni nie pozwala na sprawne pisanie klawiaturze czy chwytanie przedmiotów. Odrastanie może potrwać nawet pół roku. Aby rekonwalescencja przebiegała prawidłowo i nie skończyła się nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak wrastający paznokieć, warto poznać zasady leczenia.
Uderzenie, zahaczenie czy zmiażdżenie powodują, że nasze paznokcie (zarówno u stóp, jak i u rąk) mogą ulec zerwaniu. Kiedy pierwsza fala bólu minie, zauważasz, że doszło do rozwarstwienia. Powstrzymaj naturalną chęć oderwania czy odcięcia paznokcia. Nie tylko przysporzysz sobie bólu, ale możesz sobie poważnie zaszkodzić. Zaklej palec (lub palce), pamiętając o tym, żeby zostawić dopływ powietrza do rany. Takie zabezpieczenie pozwoli także kontrolować, czy nie wdało się zakażenie bakteryjne.
Zazwyczaj naderwany paznokieć można leczyć samodzielnie. Jeżeli występuje krwawienie - zatamuj je jałowym opatrunkiem. Jeżeli uciskasz ranę pamiętaj, aby robić to bardzo delikatnie! Aby zapobiec rozwojowi zakażenia oraz uśmierzyć ból, możesz stosować namaczanie w wodzie z szarym mydłem. Warto także zabezpieczać ranę z opatrunkiem z rivanolem, który przeciwdziała rozwojowi bakterii. Jeżeli dolegliwości bólowe są dla ciebie uciążliwe, możesz zażyć leki przeciwbólowe, pamiętaj jednak o wcześniejszej konsultacji z personelem medycznym.
Jeżeli jednak taka kuracja nie pomoże, a palec spuchnie i będzie nadal bolesny - koniecznie udaj się do lekarza. W razie potrzeby zaleci on maści z antybiotykiem, a w skrajnych przypadkach - chirurgiczne usunięcie płytki oraz oczyszczenie miejsca.
Rana nie goi się, zauważasz pod paznokciem pęcherz wypełniony ropą? Mogło dojść do zanokcicy. To dolegliwość zazwyczaj spowodowana jest przez grzyby, np. Candida albicans lub nadkażenia bakteryjne gronkowcem złocistym. W takim wypadku konsultacja z lekarzem jest obowiązkowa, bowiem w ostrej postaci ropień należy oczyścić chirurgicznie. Konieczne jest także leczenie przeciwwirusowe lub antybiotykowe (w zależności od przyczyn dolegliwości).
Odrastający paznokieć warto także skonsultować z dermatologiem. Często zdarza się, że pojawia się grzybica. W takim wypadku lekarz prawdopodobnie zaleci stosowanie preparatu hamującego rozwój grzybicy. Lek ma najczęściej postać lakieru, a stosowanie może być konieczne od sześciu do nawet dwunastu miesięcy.
Zwracaj uwagę na to, w jaki sposób odrasta paznokieć, nieprawidłowo przycinany może zacząć wrastać. W takim przypadku domowe sposoby raczej nie pomogą, konieczna będzie wizyta u podologa. Lekarz odpowiada za wdrożenie leczenia, np. noszenie klamr, które przywrócą właściwy tor wzrostu.