Reklama

Jak leczyć zakażenie układu moczowego?

Średnio połowa kobiet może złapać zakażenie układu moczowego (ZUM) w którymś momencie życia. Mężczyźni rzadziej chorują na ZUM niż kobiety. Jednak w przypadku choroby taki stan jest powiązany z inną chorobą, najczęściej kamieniami nerkowymi czy powiększoną prostatą.

Diagnoza ZUM

Pierwszym krokiem w przypadku diagnozowania ZUM jest poddanie moczu analizie laboratoryjnej. Należy szukać bakterii i zwrócić uwagę na zwiększoną liczbę białych i czerwonych krwinek w moczu. Najszybszy wynik zapewni badanie moczu z użyciem paska testowego. Lekarz może również wysłać próbkę do laboratorium, by potwierdzić rodzaj bakterii. Domowe testy pomagają wykryć ZUM, jednak nie dają stuprocentowej pewności. Wyniki należy skonsultować z lekarzem.

Leczenie ZUM

Prawie każdy przypadek ZUM może zostać wyleczony z pomocą antybiotyków. Należy pić dużo płynów i jak najczęściej oddawać mocz, by pozbyć się bakterii. Zapalenie nerek może być wyleczone z pomocą antybiotyków doustnych, jednak ostre zapalenie wymaga leczenia szpitalnego i dożylnych antybiotyków.

Reklama

Leczenie powracającego ZUM

Niektóre kobiety bardzo często cierpią na zakażenia układu moczowego. Jeśli zdarza się to trzy razy do roku lub częściej, należy skonsultować się z lekarzem w celu zapobiegania i minimalizowania infekcji. W tym przypadku można:

przyjmować antybiotyki długoterminowo, przyjmować dawkę antybiotyków po stosunku seksualnym, przyjmować antybiotyki od razu przy pierwszych objawach.

ZUM a cukrzyca

Ludzie chorzy na cukrzycę są bardziej narażeni na choroby układu moczowego z kilku powodów. Po pierwsze, ich układ odpornościowy jest osłabiony. Ponadto przy cukrzycy może dojść do uszkodzenia nerwów, przez co całkowite opróżnienie pęcherza może być niemożliwe. Diabetycy powinni skonsultować się z lekarzem po rozpoznaniu pierwszych objawów ZUM.

ZUM a pobyt w szpitalu

Pobyt w szpitalu może zwiększyć ryzyko zachorowania na ZUM, szczególnie jeśli korzysta się z cewnika. Jest to cienka rurka, której używa się do odprowadzenia moczu z cewki moczowej. Bakterie mogą dostać się przez cewnik do pęcherza. Ten problem najczęściej występuje wśród dorosłych przebywających długo w szpitalu lub w przypadku długoterminowego pobytu w ośrodkach zdrowia.

ZUM u osób starszych

Choroby układu moczowego najczęściej występują u starszych. Jednak symptomy mogą różnić się od standardowych. Mogą to być niepokój, histeria i inne zmiany behawioralne. Ta grupa wiekowa jest narażona na najpoważniejsze powikłania po ZUM.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy