Reklama

Jak naturalnie wesprzeć pracę serca?

Serce to organ pracujący bez przerwy, dlatego tak ważna jest dbałość o jego kondycję. Zależy ona głównie od jakości krwi oraz od jej przepływu. Zdrowa, zrównoważona dieta oraz dostosowana do możliwości organizmu aktywność fizyczna pomoże osiągnąć ten cel. Choroby serca Choroba niedokrwienna serca, arytmia, miażdżyca, dusznica, zawał serca, nadciśnienie tętnicze czy też wrodzona wada serca to tylko kilka przykładów chorób atakujących najważniejszy organ naszego ciała. W wielu przypadkach mogą być przyczyną śmierci. Obejmują zmiany w budowie i działaniu samego narządu, a także naczyń krwionośnych. Czynniki ryzyka Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób serca to między innymi palenie papierosów, siedzący tryb życia, podeszły wiek, występowanie chorób serca u innych członków rodziny, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość oraz nadmierne spożywanie alkoholu i produktów zawierających kofeinę. Typowe objawy chorób serca Problemy z sercem najczęściej sygnalizują następujące objawy: utrzymujący się kaszel, dolegliwości odczuwane w okolicy klatki piersiowej, niepokój, zmęczenie, szybki lub nieregularny puls, a także duszności. Oto sposoby, które pozwolą ci naturalnie wesprzeć pracę serca:

Głóg

Głóg to kolejna roślina znana ze swych właściwości wspierających zdrowie serca. Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Przyspiesza też jej przepływ do serca i działa korzystnie na skurcze mięśni, wzmacniając serce i poprawiając jego funkcjonowanie. Ponadto zapobiega arytmii, stabilizując puls.

W 2010 roku w "The Pharmacognosy Review" opublikowano wyniki badań klinicznych, które miały na celu ocenę działania i bezpieczeństwa głogu. Uznano go za skuteczny, bezpieczny i nieszkodliwy środek do leczenia chorób sercowo – naczyniowych.

Reklama

Rekomendowana ilość to 160 – 1800 mg na dzień w dwóch lub trzech podzielonych dawkach. Jest to roślina, która może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera flawonoidy i przeciwutleniacze, dzięki czemu również wpływa korzystnie na stan naszego serca. Wspiera działanie komórek tworzących warstwę wewnętrzną serca i naczyń krwionośnych. Czynnik ten pełni kluczową rolę w zmniejszaniu poziomu cholesterolu i poziomu trójglicerydów.

Badanie opublikowane w 2008 roku w "The European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation" wykazało, że regularne picie zielonej herbaty może poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Pijąc co najmniej 5 szklanek tej herbaty każdego dnia, możemy obniżyć ryzyko śmierci w wyniku udaru lub zawału serca nawet o 26%.

Pij 4 - 5 szklanek zielonej herbaty dziennie (najlepiej bez zawartości kofeiny). Można też zażywać standaryzowany ekstrakt z zielonej herbaty w ilości 100 – 50 mg na dzień. Przedtem jednak należy skonsultować się z lekarzem.

Czosnek

Czosnek ma działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe. Badanie przeprowadzone w 2006 roku i opublikowane w dzienniku "The American Society for Nutrition" wykazało silny związek pomiędzy spożywaniem czosnku a stanem serca. Skutecznie obniża on podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i podwyższony poziom "złego cholesterolu" (lipoproteiny niskiej gęstości, LDL). Ponadto wpływa hamująco na proces gromadzenia się płytek oraz obniża ciśnienie krwi. Dzięki takim właściwościom czosnek zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Spożywaj codziennie 1 lub 2 zgniecione ząbki czosnku. Można także rozpocząć zażywanie suplementów zawierających wyciąg z czosnku. Ich dawkę należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga: ze względu na właściwości rozrzedzające krew czosnek może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, również skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania fachowej porady.

Kurkuma

Kurkuma zawiera składnik o nazwie kurkumin, który wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wpływa on korzystnie na stan serca i naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

Kurkuma to zioło zwiększające przepływ krwi i przeciwdziałające powstawaniu zakrzepów, dzięki czemu zapobiega zawałom serca. Zmniejsza również nasilenie stanów zapalnych. Ponadto przeciwdziała twardnieniu tętnic poprzez hamowanie procesu utleniania tłuszczu i obniżanie poziomu cholesterolu.

Kurkumę można dodawać do potraw, ale także stosować w specjalnej miksturze. Do ciepłego mleka należy dodać kurkumę i codziennie wypijać taki napój.

Preparat standaryzowany zawierający kurkuminę powinno się przyjmować w ilości 250 – 600 mg dziennie, co zwykle daje 3 kapsułki. Odpowiednią dawkę powinien przepisać lekarz.

Hibiskus

Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają spożywanie hibiskusa w leczeniu chorób serca i układu krwionośnego. Wodny roztwór z kwiatów tego zioła wpływa na mechanizmy miażdżycowe, poziom cukru, a także na wysokość ciśnienia krwi.

Badanie opublikowane w 2003 roku przez "The Journal of Agricultural and Food Chemistry" wykazało, że ekstrakt z hibiskusa pomagał zahamować procesy miażdżycowe u królików, u których stosowano dietę zawierającą duże ilości cholesterolu. W tym miejscu należy dodać, że wysoki poziom cholesterolu we krwi jest jedną z głównych przyczyn chorób serca.

Wypijaj szklankę herbaty z hibiskusa dwa razy dziennie. Zamiast tego możesz też zastosować suplementację: dwa razy dziennie zażywaj 100 – 250 mg standaryzowanego ekstraktu. W celu ustalenia odpowiedniej dawki należy skonsultować się z lekarzem.

Pieprz cayenne

Pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, która nadaje tej przyprawie silne właściwości przeciwutleniające. Wykazuje on również działanie rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwdziałając tworzeniu się zakrzepów.

Wszystkie te czynniki wykazują korzystny wpływ na stan naszego serca. Kapsaicyna pomaga zmniejszyć poziom trójglicerydów i "złego cholesterolu", dwóch głównych przyczyn chorób serca.

Ponadto przyspiesza spalanie kalorii i utratę wagi, zmniejszając dodatkowo ryzyko wystąpienia chorób serca.

Do szklanki gorącej wody dodaj ½ - 1 łyżeczkę pieprzu cayenne. Wypijaj taką mieszankę kilka razy w tygodniu. Można też zażywać kapsaicynę w formie suplementów diety. Dawka dzienna to 2000 -4000 IU. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Uwaga: nie należy przekraczać rekomendowanej dawki pieprzu cayenne. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać tej przyprawy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy