Jak objawia się niedobór witamin?
Spóźniony refleks, nieoczekiwane bóle mięśni i zębów, częste drętwienie stóp, problemy z chodzeniem i ze wzrokiem - to najbardziej typowe objawy deficytów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin. Jak szybko i bezpiecznie uzupełnić niedobory i jakimi produktami najlepiej wzbogacić swoją dietę? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej. Postępuj zgodnie z nimi, a twój organizm z pewnością ci podziękuje.
Często dopada cię nieoczekiwany ból mięśni połączony z dotkliwym bólem zębów? To może być symptom niedoboru niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witaminy D. Aby pozbyć się dokuczliwych dolegliwości, należy możliwe jak najszybciej włączyć do swoje diety większe ilości produktów mlecznych, takich jogurty, twarogi czy koktajle oraz co najmniej raz w tygodniu sięgać po tłuste ryby, takie jak łosoś czy tuńczyk. Oczywiście, nie można też zapomnieć o codziennej ekspozycji na słońce. To zdecydowanie najprostsza droga do uzupełnienia niedoborów.
Drętwienie stóp
Drętwienie i brak czucia w stopach, problemy z chodzeniem oraz z utrzymaniem równowagi to najbardziej typowe objawy deficytu kluczowej z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego witaminy B12. Skutki mogą okazać się tragiczne. Niedobór witaminy B12 może utrudniać pracę mózgu, a w konsekwencji uniemożliwić swobodne poruszanie się. Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom niedoborów należy włączyć do diety pokarmy pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, a zwłaszcza ryby i produkty mleczne.
Twoje oczy coraz częściej odmawiają ci współpracy i coraz gorzej widzisz po zmroku? Przyczyną może być niedobór witaminy A, która odpowiada za pigmenty w komórkach, dzięki czemu poprawia ostrość widzenia w słabym świetle. Bezpośrednią konsekwencją deficytu tej cennej witaminy może być trwałe uszkodzenie wzroku, objawiające się uszkodzeniem plamki żółtej. Gdzie znajdziemy witaminę A? Warto sięgać przede wszystkim po szpinak, kapustę, marchewkę paprykę i słodkie ziemniaki.
Opóźniony refleks
Spóźniona reakcja na - przykładowo na odebranie jakiegoś przedmiotu - to niekoniecznie dowód na czyjąś niezręczność. Bardzo często oznacza niedobór witaminy E, która wspomaga układ nerwowy i odpowiada za jego prawidłową komunikację z mózgiem. Doskonałym źródłem tej cennej witaminy są przede wszystkim kiełki pszenicy, a ponadto jajka, majonez, podroby, orzechy, nasiona oraz awokado.
Zbyt długie gojenie się ran - nawet po najbardziej banalnym skaleczeniu - należy wiązać przede wszystkim z niedoborem witaminy C w organizmie, która wspólnie z witaminą A oraz cynkiem wspomaga leczenie skóry i minimalizuje ryzyko wystąpienia zakażenia. Jeśli chcesz zwiększyć ilość witaminy C, powinnaś włączyć do swojej diety owoce cytrusowe, takie jak limonki, cytryny, pomarańcze i grejpfruty oraz zielone warzywa liściaste takie jak szpinak, rukola czy jarmuż.