Reklama

Jak oczyścić wątrobę?

Wątroba to niezwykły narząd, który pełni wiele funkcji. To cicha bohaterka, która nawet przeciążona rzadko kiedy się skarży. Dlatego chorobę lub poważne uszkodzenia zauważamy zbyt późno. Aby do tego nie dopuścić, starajmy się nie przeciążać naszej wątroby i regularnie ją oczyszczać.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest największym organem w organizmie człowieka - może ważyć nawet 2 kg. Pełni kilkaset niezwykle istotnych funkcji. Nie sposób wymienić wszystkich, ale w uproszczeniu możemy wyodrębnić cztery: detoksykacyjną, filtracyjną, metaboliczną i magazynującą. Każda z nich jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wątroba neutralizuje, magazynuje i przechowuje substancje szkodliwe i toksyczne dla organizmu ludzkiego. Zarówno te, które są wynikiem procesów w nim zachodzących, jak i dostarczanych z zewnątrz.

Dzięki zdolności do przekształcania węglowodanów w glukozę i tłuszcze, wątroba wytwarza energię dla organizmu. Tu powstaje aż 85 proc. białek znajdujących się w osoczu i powstają aminokwasy niezbędne do dalszych syntez. Oprócz glikogenu organ ten magazynuje również witaminy i pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wątroba odpowiada również za przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek i syntezę mocznika.

Reklama

Nie możemy zapominać, że częściowo pełni ona również funkcje odpornościowe. Jej komórki mają strukturę siateczkową, dzięki czemu filtrują antygeny, wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Ulegają one później zniszczeniu w makrofagach wątrobowych. Dzięki neutralizacji drobnoustrojów wątroba odgrywa ważną rolę w przebiegu różnego rodzaju zakażeń i kształtowania się odpowiedzi immunologicznej na zagrożenie.

Czy wątroba może się zregenerować?

Wątroba jest jedynym narządem człowieka, który w przypadku uszkodzenia sam potrafi się zregenerować. Powinniśmy jednak pamiętać, że jej regeneracja po alkoholu, lekach czy niezdrowej diecie nie nastąpi z dnia na dzień. Musimy uzbroić się w cierpliwość! Proces odbudowy komórek wątroby jest długotrwały i możliwy tylko wtedy, gdy przestaniemy ją przeciążać. Jeśli to zaniedbamy, grozi jej marskość, niealkoholowe stłuszczenie czy polekowe uszkodzenie.

Kto powinien regularnie oczyszczać wątrobę?

Najczęstszą przyczyną chorób wątroby jest nadmierne spożywanie alkoholu. I nie trzeba być od niego uzależnionym, by narazić ją na szwank. Wystarczy, że często pijesz nawet małe ilości alkoholu.

Innym szkodliwym czynnikiem jest niewłaściwa dieta, która nadmiernie ją obciąża i prowadzi do jej stłuszczenia. Tłuste i ciężkie pokarmy powodują odkładanie się w wątrobie tłuszczu. Szkodzi jej też nadmiar cukru i soli, a także przetworzona żywność. W konsekwencji prawidłowe funkcjonowanie wątroby zostaje zaburzone.

Paradoksalnie narząd ten nie lubi również nadmiernego odchudzania, a wiele diet przynosi mu więcej szkody niż pożytku. Za przykład weźmy dietę białkową lub głodówkę, które zaburzają jego rytm pracy.

Co jeszcze jest wskazaniem, by zabrać się za oczyszczenie wątroby? Na pewno stałe przyjmowanie dużej ilości leków, nadmierny stres, mała ilość ruchu, a także narażenie na kontakt z toksynami, zawartymi chociażby w środkach ochrony roślin.

***Zobacz także***

Jak oczyścić wątrobę domowymi sposobami?

Oczyszczanie wątroby dobrze jest przeprowadzić nie tylko wtedy, kiedy narząd ten jest w złej kondycji, ale również profilaktycznie. Tym samym damy jej czas potrzebny na regenerację i usuniemy toksyny. Jak się za to zabrać? Już wyjaśniamy!

Najważniejsza i najbardziej skuteczna jest odpowiednia dieta. Warto ją stosować przyjemniej przez osiem tygodni. Ważne, by zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć jeść regularnie. W tym celu zrezygnuj z trzech dużych posiłków na rzecz pięciu mniej obfitych.

Inną ważną zasadą diety oczyszczającej jest odpowiednia obróbka termiczna. Posiłki powinny być przygotowywane na parze lub gotowane. Musisz zapomnieć o smażeniu!

W czasie trwania diety oczyszczającej powinnaś zrezygnować z produktów, takich jak: alkohol, kawa, mocna herbata, czerwone mięso, nabiał, białe pieczywo, grzyby, przetworzona żywność i słodycze. Przez pierwsze dwa tygodnie diety stopniowo ograniczaj zakazane produkty, przez kolejne cztery całkowicie z nich zrezygnuj, a w ciągu dwóch ostatnich stopniowo wróć do normalnego odżywiania.

Ważne jest włączenie do jadłospisu jak największej ilości warzyw i owoców, a także olejów tłoczonych na zimno oraz pieczywa pełnoziarnistego.

Kuracje wspomagające oczyszczanie wątroby

Dietę oczyszczającą dobrze jest połączyć z innymi kuracjami. Ponieważ wątroba jest najbardziej aktywna między godziną 22.00 a 2.00, wszelkie zioła oraz mikstury powinno się pić przed snem.

Zioła oczyszczające wątrobę

Wiele ziół pomaga oczyścić wątrobę i przyspiesza jej regenerację, dlatego zalecane jest ich regularne picie. Przez dwadzieścia dni pij przed snem szklankę naparu z mniszka lekarskiego i korzenia karczocha. Wykazują one nie tylko właściwości regenerujące komórki wątroby, ale działają też żółciopędnie.

Warto sięgnąć również po ostropest plamisty, który jest jednym z najskuteczniejszych ziół używanych w walce o zdrową wątrobę. Najwięcej dobroczynnych właściwości mają całe ziarna. Można je dodawać do sałatek, jogurtu, owsianki, zupy czy do ciasta chlebowego. Mają neutralny smak, więc nie zmienią smaku naszej potrawy.

Ostropest plamisty mielony może być używany do robienia naparu i herbaty. Wystarczy dwie łyżeczki proszku zalać gorącą wodą i pić przed snem. Trzeba tylko pamiętać, że mielone ziarna szybko wietrzeją, dlatego dobrze jest kupować je w całości i mielić tuż przed użyciem.

Ostropest w postaci tabletek należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta.

Picie odpowiednich ilości wody

Chyba nikogo nie zaskoczy, że picie wody w odpowiednich ilościach jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiemy, że powinniśmy wypijać około dwóch litrów wody dziennie, ale mało kto przestrzega tej zasady. Jeśli chcesz oczyścić wątrobę z toksyn wypijaj dziennie 8-12 szklanek wody. Skorzysta na tym cały twój organizm!

Oliwa i grejpfrut na oczyszczenie wątroby

Znanym domowym sposobem na oczyszczenie wątroby jest picie oliwy z oliwek, która łagodzi stany zapalne i jest świetnym antyoksydantem. Efekt wzmocnisz dodając do niej sok z grejpfruta.

Jak przyrządzić oczyszczającą miksturę i przeprowadzić kurację? Wystarczy zmiksować sok z grejpfruta z dwoma łyżkami oliwy i wypić przed snem. Następnie należy położyć się do łóżka z termoforem lub poduszką elektryczną przyłożoną do prawego boku. Kuracja powinna trwać dziewięć dni, po których trzeba zrobić pięciodniową przerwę. Aby była skuteczna, cały cykl powtórz cztery razy.

Leki i suplementy oczyszczające wątrobę

Na rynku istnieje wiele produktów, których zadaniem jest oczyszczenie i regenerowanie wątroby. Wiele z nich można kupić w aptece bez recepty. Jednak dla bezpieczeństwa zawsze lepiej skonsultować chęć ich użycia z lekarzem, aby sobie nieświadomie nie zaszkodzić.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wątroba | oczyszczanie wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy