Reklama

Reklama

Jak oczyścić wątrobę?

Wątroba to niezwykły narząd, który pełni wiele funkcji. To cicha bohaterka, która nawet przeciążona rzadko kiedy się skarży. Dlatego chorobę lub poważne uszkodzenia zauważamy zbyt późno. Aby do tego nie dopuścić, starajmy się nie przeciążać naszej wątroby i regularnie ją oczyszczać.

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba jest największym organem w organizmie człowieka - może ważyć nawet 2 kg. Pełni kilkaset niezwykle istotnych funkcji. Nie sposób wymienić wszystkich, ale w uproszczeniu możemy wyodrębnić cztery: detoksykacyjną, filtracyjną, metaboliczną i magazynującą. Każda z nich jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Reklama

Wątroba neutralizuje, magazynuje i przechowuje substancje szkodliwe i toksyczne dla organizmu ludzkiego. Zarówno te, które są wynikiem procesów w nim zachodzących, jak i dostarczanych z zewnątrz.

Dzięki zdolności do przekształcania węglowodanów w glukozę i tłuszcze, wątroba wytwarza energię dla organizmu. Tu powstaje aż 85 proc. białek znajdujących się w osoczu i powstają aminokwasy niezbędne do dalszych syntez. Oprócz glikogenu organ ten magazynuje również witaminy i pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wątroba odpowiada również za przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek i syntezę mocznika.

Nie możemy zapominać, że częściowo pełni ona również funkcje odpornościowe. Jej komórki mają strukturę siateczkową, dzięki czemu filtrują antygeny, wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Ulegają one później zniszczeniu w makrofagach wątrobowych. Dzięki neutralizacji drobnoustrojów wątroba odgrywa ważną rolę w przebiegu różnego rodzaju zakażeń i kształtowania się odpowiedzi immunologicznej na zagrożenie.

Czy wątroba może się zregenerować?

Wątroba jest jedynym narządem człowieka, który w przypadku uszkodzenia sam potrafi się zregenerować. Powinniśmy jednak pamiętać, że jej regeneracja po alkoholu, lekach czy niezdrowej diecie nie nastąpi z dnia na dzień. Musimy uzbroić się w cierpliwość! Proces odbudowy komórek wątroby jest długotrwały i możliwy tylko wtedy, gdy przestaniemy ją przeciążać. Jeśli to zaniedbamy, grozi jej marskość, niealkoholowe stłuszczenie czy polekowe uszkodzenie.

Kto powinien regularnie oczyszczać wątrobę?

Najczęstszą przyczyną chorób wątroby jest nadmierne spożywanie alkoholu. I nie trzeba być od niego uzależnionym, by narazić ją na szwank. Wystarczy, że często pijesz nawet małe ilości alkoholu.

Innym szkodliwym czynnikiem jest niewłaściwa dieta, która nadmiernie ją obciąża i prowadzi do jej stłuszczenia. Tłuste i ciężkie pokarmy powodują odkładanie się w wątrobie tłuszczu. Szkodzi jej też nadmiar cukru i soli, a także przetworzona żywność. W konsekwencji prawidłowe funkcjonowanie wątroby zostaje zaburzone.

Paradoksalnie narząd ten nie lubi również nadmiernego odchudzania, a wiele diet przynosi mu więcej szkody niż pożytku. Za przykład weźmy dietę białkową lub głodówkę, które zaburzają jego rytm pracy.

Co jeszcze jest wskazaniem, by zabrać się za oczyszczenie wątroby? Na pewno stałe przyjmowanie dużej ilości leków, nadmierny stres, mała ilość ruchu, a także narażenie na kontakt z toksynami, zawartymi chociażby w środkach ochrony roślin.

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: wątroba | oczyszczanie wątroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje