Jak pozbyć się owsików domowymi sposobami?
Owsiki są pasożytami, które najczęściej atakują dzieci. Bytują w jelitach, gdzie mają doskonałe warunki do życia i rozwoju. Owsiki charakteryzują się podłużnym ciałem, które sięga nawet do jednego centymetra długości. Widocznym objawem zarażenia się pasożytami jest ich obecność w kale. Zarażenie ujawnia się również świądem okolic intymnych, któremu towarzyszą rozdrażnienie, bóle brzucha i głowy, a także nocne nietrzymanie moczu czy zgrzytanie zębami. Okazuje się, że nie tylko dzieci mogą być podatne na ataki owsików. Problem dotyczy również dorosłych, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny. Na szczęście owsików można się łatwo pozbyć, dlatego warto poznać skuteczne i sprawdzone metody.
Do zarażenia owsicą dochodzi na różne sposoby. Przede wszystkim poprzez spożycie nieumytych produktów spożywczych, na których znajdują się jaja pasożytów. Mogą przedostać się do organizmu w trakcie używanie wspólnych przedmiotów codziennego użytku (np. ręczników), a także gdy zaniedbuje się higienę. Aby ustrzec się przed owsikami, należy dokładnie myć warzywa i owoce, pamiętać o częstej zmianie bielizny oraz dokładnym myciu rąk (szczególnie po skorzystaniu z toalety). Jeśli w rodzinie choć jedna osoba została zarażona owsikami, należy częściej prać ubrania, bieliznę, ręczniki i pościel (najlepiej w wysokiej temperaturze).
Jeśli pojawią się niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zarażenia się owsikami, warto udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Polega ono przede wszystkim na zastosowaniu środków farmakologicznych, które trzeba wspomóc zachowaniem wzmożonej higieny osobistej. Można także zastosować zmiany w odżywianiu. Przede wszystkim dobrze jest zrezygnować ze spożywania węglowodanów prostych (cukrów), np. zastąpić słodycze świeżymi owocami, które obfitują w błonnik pokarmowy.
Kuracja na owsiki
Jedną ze sprawdzonych kuracji oczyszczających z pasożytów jest włączenie do diety kiszonek. Kapusta czy ogórki zawierają szereg witamin, a także kwas mlekowy, który pobudza trawienie i ułatwia oczyszczanie jelit. Prócz kiszonek warto jeść fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir, maślanka czy jogurt naturalny.
Ziołowa mieszanka
W pozbyciu się z organizmu owsików okazują się pomocne różne ziołowe napary. Warto sięgnąć po te, które regulują pracę jelit, takie jak np. piołun, wrotycz, a także te, które wykazują działanie bakteriobójcze, m.in. rumianek, szałwię, krwawnik, dziewannę czy tymianek.
Zawarta w czosnku allicyna ma działanie detoksykujące i antybakteryjne, co może okazać się przydatne w pozbyciu się owsików. Podobne działanie ma cebula, w której obecne są związki siarki. Warto włączyć te warzywa do diety, np. spożywając codziennie jeden lub dwa ząbki czosnku jako dodatek do kanapek. Z cebuli zaś można przygotować syrop i spożywać go po jednej łyżeczce dziennie.
Pestki
Sprawdzonym sposobem na zalegające w jelitach owsiki jest codzienne spożywanie dwóch garści pestek dyni. Nie tylko poprawiają perystaltykę jelit, ale mają działanie detoksykujące. Zawarta w pestkach kukurbitacyna poraża układ nerwowy pasożytów.