Jak przerwać męczące ataki kaszlu
Dokucza ci w dzień, nie daje spać w nocy? Nie jesteś bezradna! Jeśli rozpoznasz jego rodzaj i przyczynę, łatwiej się z nim uporasz.
Gdy zaczynamy pokasływać często sięgamy po pierwszy lepszy syrop lub... w ogóle go bagatelizujemy. To błąd, nieleczony kaszel zwykle się nasila. Nie tylko przeszkadza nam w codziennym życiu, ale może też świadczyć o chorobie, która wymaga leczenia np. antybiotykami.
Dlatego zawsze należy poradzić się lekarza. Można też sobie pomóc doraźnie. Nasz specjalista wyjaśnia, jak sprawić, aby kaszel suchy, mokry lub alergiczny był mniej uciążliwy. To możliwe dzięki nowoczesnym preparatom z apteki i sprawdzonym domowym sposobom, dostosowanym do rodzaju kaszlu.
Ten rodzaj kaszlu nie przynosi ulgi, bo nie oczyszcza dróg oddechowych. Za to podrażnia gardło, a nawet powoduje ból i odruch wymiotny. Zwykle pojawia się na początku infekcji, gdy wirusy rozmnażają się w śluzówce, lub pod koniec choroby, np. grypy. Oto nowoczesne leki bez recepty stworzone na bazie skutecznych substancji leczniczych.
Z dekstrometorfanem: Zawierające go leki zwalczają odruch kaszlu.
Wspomagąjące kuracje: Miód gryczany. Łyżeczka przed snem złagodzi nocny atak kaszlu. Miód zwiększa wydzielanie śliny i nawilża gardło oraz krtań.
Odwar z imbiru. Kawałek imbiru zalej 1/2 litra wody i gotuj na małym ogniu ok. 20 min. Przecedź i posłódź miodem. Po szklance pij rano i wieczorem – nawilżysz śluzówkę gardła.
Z butamiratem. Najnowsze zawierające go leki mogą być bezpiecznie stosowane u dzieci. Sięgnij po syropy lub krople.
Z kodeiną. Substancja ta hamuje działanie ośrodka kaszlu w mózgu. Tabletki z kodeiną przyjmuj wieczorem, aby zapobiec atakom kaszlu nocą.
Taki kaszel pomaga usunąć z dróg oddechowych nadmiar śluzu. Często pojawia się w drugiej fazie infekcji, gdy wracamy do zdrowia. Jeśli trwa zbyt długo, w zalegającej wydzielinie rozwijają się bakterie, które mogą wywołać np. zapalenie oskrzeli, płuc.
Wtedy może być potrzebny antybiotyk. Takiego kaszlu nie należy hamować, ale można złagodzić.
Syropy bez recepty: Rozrzedzają wydzielinę oraz ułatwiają jej usuwanie. Nowoczesne preparaty zawierające gwajafenezynę działają już w kwadrans po ich zażyciu oraz mogą być stosowane o różnych porach dnia.
Leki z acetylocysteiną: Znajdziesz ją w tabletkach do rozpuszczania. Stosuje się je rano lub do godz. 17. Wspomagające kuracje
Sól emska: Zawiera sole alkaliczne (m.in. wodorowęglan sodu), które upłynniają flegmę i ułatwiają odkrztuszanie. Ma właściwości sekretolityczne: pobudza wydzielanie śliny.
Napar z owoców kopru włoskiego. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku, zaparz. Popijaj 2 razy dziennie.
Oklepywanie: Poproś drugą osobę, by dłonią złożoną w łódkę, przez 3–4 min energicznie oklepywała ci plecy. Zawsze od dołu do góry, ale omijając sam kręgosłup. Aby metoda przyniosła skutek, trzeba ją stosować kilka razy dziennie.
Picie dużej ilości płynów: Jeśli dopadnie cię atak kaszlu, wypij szklankę zimnej wody.
Krztusiec objawia się tzw. szczekającym, uciążliwym kaszlem. Nieleczony może trwać wiele tygodni i spowodować groźne powikłania, np. ropne zapalenie płuc.
Chorobie zapobiegają szczepienia. Powinny być poddawane dzieciom w 1., 2. i 6. roku życia.
Odporność utrzymuje się przez 6–12 lat. Dorośli powinni więc przyjmować dawkę przypominającą (pierwszą w 18. roku życia i kolejne regularnie co 12 lat).
Uporczywy, przewlekły kaszel może być sygnałem uczulenia lub astmy. Jeśli jego ataki dokuczają ci w nocy, możesz mieć alergię na kurz. Napady kaszlu w ciągu dnia i towarzyszące im duszności, np. po wysiłku fizycznym mogą świadczyć o astmie. Zawsze skonsultuj się z lekarzem.
Leki przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela. W przypadku alergii ustalenie przyczyny nie jest proste. Aby doraźnie złagodzić jej skutki, warto zastosować nowoczesne leki antyhistaminowe tzw. drugiej generacji.
Nie oddziaływują one na układ nerwowy – nie powodują senności i kłopotów z koncentracją. Możesz wypróbować nową metodę odczulania – szczepionki w postaci tabletek lub kropli pod język.
Inhalacje z soli: Można je robić przy użyciu nebulizatora, czyli elektrycznego inhalatora. Po dodaniu do niego soli fizjologicznej, wytwarzana jest mgiełka, którą wdychasz przez specjalną maskę.
Metoda polega na przyjęciu przez chorego pozycji ułatwiającej odpływ wydzieliny z oskrzeli. Oto wskazówki, jak krok po kroku ją zastosować. Kładziemy się na brzuchu na łóżku. Następnie zsuwamy tułów w dół tak, aby oprzeć się łokciami o podłogę, pozostawiając biodra na brzegu łóżka.
Staramy się utworzyć kąt 45 stopni między tułowiem a nogami. W tej pozycji wytrzymajmy ok. 20 min, stopniowo odkrztuszając zalegającą wydzielinę na ułożoną wcześniej na podłodze ligninę.
Drenaż ułożeniowy powinniśmy wykonywać 2 razy dziennie, koniecznie na czczo. Odpowiednio wcześniej trzeba zażyć lek wykrztuśny. Przed zastosowaniem tej metody trzeba skonsultować się z lekarzem. Istnieją bowiem przeciwwskazania do wykonywanie zabiegu. Należą do nich np. niewydolność oddechowa, skłonność do krwotoków z płuc, przebyty krwotok z płuc.
Czasem kaszel jest skutkiem zażywania preparatów, np. obniżających ciśnienie tętnicze lub stosowanych w leczeniu choroby wieńcowej serca. Jeśli kaszel towarzyszy ci bez wyraźnej przyczyny, a stosujesz wymienione wyżej leki, skonsultuj się ze swoim lekarzem.