Jak uniknąć demencji?
Demencja i alzheimer to schorzenia, które budzą w nas największy strach, bo kradną nam tożsamość. Jednak nie muszą być one konsekwencją starzenia się. Jeśli zadbasz o swój mózg już dziś, możesz znacząco zmniejszyć ryzyko choroby. Gimnastyka mózgu i ciała, zioła oraz bogata w warzywa dieta pomogą Ci utrzymać pamięć w dobrej formie. Więcej wskazówek jak uniknąć demencji znajdziesz w dalszej części artykułu.
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy twierdzą, że osoby, które chętnie piją espresso, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera. Kawa zmniejsza produkcję beta-amyloidu w mózgu. Jak pokazują badania, by zaczęła działać ochronnie, potrzeba aż 4-5 filiżanek. Mała czarna musi jednak zawierać kofeinę. Zdaniem badaczy najlepiej zacząć pić umiarkowane ilości kawy między 30. a 60. rokiem życia. To ich zdaniem z pewnością opóźni objawy demencji.
Jedz mniej tłuszczów nasyconych, unikaj też tłuszczów trans. Za to spożywaj jak najwięcej produktów zawierających antyoksydanty. Polub maliny, czarne jagody, borówki i jeżyny. Do jadłospisu wprowadź surowe warzywa: marchew, kalafior, brokuły i szpinak. Jedz więcej tłustych ryb, a mniej mięsa. Polub też zieloną herbatę. Szczególnie ona pomaga zwalczać toksyczne działanie beta-amyloidu.
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wykazali, że ta przyprawa – będąca standardowym składnikiem indyjskiego curry – pobudza usuwanie z mózgu złogów beta-amyloidu przez makrofagi.
Najnowsze badania pokazują, że nadmiar cukru w diecie sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera. Okazuje się, że neurony w mózgu przetwarzają insulinę, co pozwala na formowanie się wspomnień. U pacjentów z demencją, co prawda, w mózgu pojawia się insulina, ale komórki nerwowe na nią nie reagują. Zdaniem badaczy z Northwestern University ograniczenie cukru w diecie, może pomóc utrzymać mózg w dobrej kondycji.
Przełam rutynę. Nie bój się nowości. Zmieniaj drogę do domu, szukaj nowych połączeń autobusowych lub tramwajowych, wybieraj się na spacer w nieznane części miasta. Poza tym czytaj, graj w gry planszowe, rozwiązuj krzyżówki lub sudoku. Jeśli będziesz miała okazję, zapisz się na naukę czegoś nowego. Może to być gra na instrumencie czy nowy język. Wszystkie te działania aktywują komórki mózgowe. Dzięki temu oddalasz od siebie ryzyko demencji.
Badacze z University of Massachusetts odkryli, że sok z jabłek wzmaga produkcję neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną. Substancja ta usprawnia działanie pamięci.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera nawet o 30 procent! Dobrze zrobi Ci półgodzinna jazda na rowerze stacjonarnym czy pływanie. Szukaj też towarzystwa, zainteresuj się tym, co dzieje się w Twoim otoczeniu. Przebywanie wśród ludzi pobudza aktywność mózgu.