Reklama

Jak złagodzić świąteczne przejedzenie?

Świąteczne przejedzenie z pewnością będzie doskwierać niejednemu z nas pod koniec grudnia. Polska tradycja świąteczna rządzi się w końcu swoimi prawami. W wigilię należy spróbować każdej z dwunastu potraw, a z kolei w Boże Narodzenie zjeść świąteczny obiad z rodziną. Nasze jelita mogą nie podołać trawieniu tak sporej ilości potraw, szczególnie, że większość z nich jest wysokokaloryczna. Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów, jak radzić sobie ze świątecznym przejedzeniem.

Soda oczyszczona - niezastąpiona przy zgadze

Warto wiedzieć, że jeśli doskwiera nam zgaga, możemy wykorzystać sodę oczyszczoną. Zawiera ona składnik o nazwie - wodorowęglan sodu, który zobojętnia kwasy żołądkowe. Oznacza to, że łagodzi on bóle brzucha i niestrawność. Substancja ta reaguje z kwasem solnym obecnym w żołądku, a tym samym łagodzi objawy przejedzenia.

Imbir na nudności i niestrawność

Imbir jest sprawdzonym środkiem łagodzącym nudności i niestrawność. Substancje w nim zawarte stymulują soki trawienne i łagodzą tym samym objawy przejedzenia. Imbir należy jeść nie tylko, gdy doskwierają nam dolegliwości, ale również profilaktycznie, najlepiej po obfitym posiłku. Dzięki temu możemy zapobiec rozwojowi nieprzyjemnych objawów. Imbir możemy żuć lub przygotować z niego napar. Wystarczy wrzucić do szklanki kilka plastrów imbiru, a następnie zalać wrzątkiem i poczekać kilka minut.

Reklama

Kminek

Kolejny naturalny środek na walkę z dokuczliwymi dolegliwościami układu pokarmowego to kminek. Nie bez powodu dodaje się go do bigosu czy potraw, które zawierają fasolę. To dania mogące przysporzyć sporo kłopotów trawiennych. Kminek poprawia perystaltykę jelit i pobudza wydzielanie soków trawiennych. W prosty sposób można przygotować z niego napar, zalewając nasiona kminku wrzątkiem i odstawiając do zaparzenia na kilka minut. Ponadto, kminek można również żuć.

Ocet jabłkowy

Warto wiedzieć, że większość dolegliwości układu pokarmowego wynika ze zbyt małej ilości kwasów żołądkowych. Dlatego, jeśli doskwiera nam niestrawność lub zgaga, warto sięgnąć po produkty o odczynie kwaśnym. Świetnie sprawdzi się ocet jabłkowy, który pomoże uzupełnić niedobory kwasu i unormować pracę organów układu pokarmowego. Jak stosować ocet jabłkowy na przejedzenie? Wystarczy wymieszać łyżkę octu w szklance wody.

Mięta

Mięta ma świetny wpływ na obolały układ trawienny. Jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków łagodzących zgagę i niestrawność. Mięta rozluźnia mięśnie brzucha, pobudza pracę jelit i wspomaga przepływ enzymów trawiących tłuszcze, które stanowią przecież główną przyczynę problemów związanych z przejedzeniem. Najlepszy na różnego rodzaju problemy trawienne jest przestudzony napar z liści mięty.

Mniszek lekarski

Również napar z mniszka usprawnia pracę jelit, wątroby oraz nerek. Mniszek zawiera ważny składnik dla prawidłowego działania układu pokarmowego, a mianowicie - inulinę. Substancja ta poprawia florę bakteryjną i zwiększa odporność. Jednocześnie koi bóle brzucha i zmniejsza uczucie ciężkości.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy