Reklama

Jak złagodzić ukąszenia owadów?

O tej porze roku komary, meszki czy osy mogą nieźle dać się we znaki. Trudno się uchronić przed spotkaniem z nimi. Jeśli dojdzie do ukąszenia, na skórze powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie. Choć ugryzienia przez owady bywają dość bolesne, zazwyczaj nie są niebezpieczne. Może jednak dojść do zakażeń, jeśli zainfekujemy rankę. Oto rady, jak tego uniknąć i złagodzić dolegliwości.

Osy i pszczoły: leczniczy sok z cebuli i kojące zimne okłady

Użądlenia os i pszczół u większości osób wywołują podobne objawy: pojawienie się bąbla, obrzęk, zaczerwienienie.

Jeśli użądliła cię pszczoła lub osa, usuń żądło (np. czubkiem szpilki), ukrój gruby plaster cebuli i przyłóż go bezpośrednio na rankę. Sok skutecznie neutralizuje jad, dlatego okład szybko złagodzi ból i zmniejszy opuchliznę.

Możesz również wziąć kilka kostek lodu lub np. paczkę zamrożonych warzyw, zawinąć w ręcznik, po czym przyłożyć w miejsce ugryzienia.

U dzieci powyżej 3. roku życia zastosuj okład z Altacetu (ok. 9 zł). Zmniejszy obrzęk, który może pojawić się po wyciągnięciu żądła. Złagodzi także stan zapalny w miejscu ugryzienia i uśmierzy ból. Tabletkę Altacetu rozpuść w 1/4 szklanki przegotowanej wody. W roztworze zmocz gazik, delikatnie wyciśnij i przyłóż do bąbla. Okład pozostaw do wyschnięcia.

Reklama

Komary i meszki: odkażające płyny na zaczerwienienie i świąd

Skutki pokąsania mogą być równie nieprzyjemne jak w przypadku pszczół i os. Co zrobić, jeśli pogryzą i pojawi się swędzący bąbel?

Dolegliwości złagodzi okład z sody (łyżeczka sody na pół szklanki wody). Pomóc może też przemycie skóry nadmanganianem potasu, spirytusem salicylowym oraz stosowanie środków z apteki (np. Dapis, ok. 21 zł; Fenistil, ok. 16 zł; Entil żel, ok. 5 zł).

W przypadku meszek świąd i zaczerwienienie złagodzą chłodne kompresy z roztworu wody i octu (w proporcjach: łyżka octu na szklankę wody).

Po ukąszeniu meszki dziecko może dostać gorączki. W takiej sytuacji zrób malcowi chłodny okład na czoło i podaj lek przeciwgorączkowy.

Uwaga na groźny wstrząs!

U osób uczulonych na jad (lub w przypadku użądlenia w szyję lub gardło) może dojść do groźnej reakcji – wstrząsu anafilaktycznego. Świadczy o nim obrzęk obejmujący sporą powierzchnię ciała, świąd skóry i pokrzywka na całym ciele, trudności z oddychaniem, utrata przytomności. Co robić?

Wezwij karetkę. Natychmiast podaj choremu użądlonemu w gardło zimny napój, kostki lodu do ssania – zmniejszą obrzęk.

Jeśli jesteś alergikiem, noś przy sobie zastrzyk z adrenaliny. Receptę na niego wypisze lekarz.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy