Reklama

Jak zrobić nalewkę z nagietka?

Od dawien dawna wiadomo, że nagietek lekarski posiada wspaniałe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Od wieków używany jest do leczenia ran i podrażnień skóry. Nagietek ma bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwwirusowe. Nalewka z nagietka bywa przydatna w przypadku ukąszeń owadów, ospy lub innych zmian skórnych wywołujących świąd.

Aby ją przyrządzić, napełnij słoik kwiatami świeżego nagietka (ilość kwiatów zależy od wielkości słoika), a następnie zalej go co najmniej 80% alkoholem, na przykład wódką lub brandy). Jeśli nie masz świeżych kwiatów nagietka, możesz użyć suszonych, zachowując proporcję 1 część suszonych ziół do 5 części alkoholu.

Dobrze jest położyć folię lub papier woskowany pod pokrywkę, jeśli jest metalowa. Zakręć i przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu, wstrząsając nim co najmniej raz dziennie, jeśli to możliwe.

Reklama

Nakładaj nalewkę nagietkową bezpośrednio na swędzące miejsca według potrzeby. Możesz też rozcieńczyć kilka kropli nalewki w szklance wody i użyć jej jako płyn do płukania ust, do płukania bolącego gardła oraz w przypadku zapalenia gardła i dziąseł. Nalewka nagietkowa może być dodawana do kąpieli w wannie oraz do wody do płukania włosów, gdyż łagodzi świąd i stany chorobowe skóry głowy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe nalewki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy