Jakie choroby można wyczytać z oczu?
O oczach mówi się, że są zwierciadłem duszy, ale warto wiedzieć, że można z nich wyczytać znacznie więcej niż tylko aktualny nastrój czy nastawienie do świata. Uważny obserwator będzie mógł też wiele powiedzieć na temat kondycji zdrowia. Zaczerwienienie, zabarwienie gałki ocznej, zmiany na powiekach czy zaburzenia widzenia to charakterystyczne objawy wielu schorzeń. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie narządu wzroku, ale sygnalizują nieprawidłowe procesy zachodzące w naszym organizmie. Są częstym symptomem problemów z trzustką, wątrobą i sercem, a nawet układem nerwowym czy rozrodczym. Sprawdź, jakie objawy widoczne na oczach powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty.
Zaburzenia wzroku, takie jak czasowo rozmazany obraz czy plamki w polu widzenia, mogą być objawem cukrzycy. Wielu diabetyków przez lata nie zdaje sobie sprawy o chorobie, a diagnozę słyszą podczas rutynowej kontroli u okulisty. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi z czasem wyniszcza naczynia krwionośne, także te znajdujące się w siatkówce oka. W efekcie dochodzi do rozwoju retinopatii cukrzycowej, która nieleczona może być nawet przyczyną utraty wzroku.
Oczy a mózg i układ nerwowy
Zaburzenia wzroku, takie jak przemijające nieostre widzenie z daleka lub z bliska, plamki na oczach, mogą świadczyć o zmianach nerwu wzrokowego. Często występują one u osób ze stwardnieniem rozsianym (także niezdiagnozowanym). Mogą być związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego i słabnącym napięciem mięśniowym. Naukowcy twierdzą też, że wkrótce dzięki badaniom dna oka będzie można znacznie wcześniej wykryć też chorobę Alzheimera.
Zażółcone białka gałki ocznej to najczęściej objaw podwyższonego stężenia bilirubiny – barwnika znajdującego się w wątrobie. Może to świadczyć o chorobach tego narządu, na przykład stanie zapalnym spowodowanym zatruciem toksynami (np. nadmierną ilością leków, narkotykami, trującymi grzybami czy alkoholem) lub infekcją wirusową. Żółte zabarwienie oczu jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. To ostatnie schorzenie przez lata może rozwijać się bezobjawowo i stopniowo prowadzić do marskości wątroby. Podwyższone stężenie bilirubiny może być też związane z metabolicznymi chorobami wątroby (np. choroba Wilsona), nowotworem wątroby, a także kamicą żółciową.
Oczy a nadciśnienie
Uszkodzone naczynia krwionośne w gałce ocznej i niewielkie wylewy krwi na siatkówce to objawy, które szybko zauważy każdy okulista. Niestety świadczą one o nadciśnieniu tętniczym. Z kolei badając rogówkę, łatwo można zdiagnozować zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Obie dolegliwości są ogromnym zagrożeniem dla serca i całego układu krążenia. Niszczą naczynia krwionośne, przyczyniają się do miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.
Choroby weneryczne, za które odpowiedzialne są groźne bakterie i wirusy, często są trudne do wykrycia. Dlatego warto wiedzieć, że ich objawy mogą się też wiązać z narządem wzroku. Brak leczenia prowadzi bowiem do namnażania się drobnoustrojów, które atakują także oczy. Mogą wtedy wywoływać zapalenie spojówki lub rogówki. Dzieje się tak czasem na przykład w przypadku chlamydii czy opryszczki narządów płciowych.
Oczy a nowotwór
Ciemne plamy w oku mogą być też objawem jednego z najczęstszych nowotworów – czerniaka. Jest on trudny do zdiagnozowania poprzez zwykłą obserwację oka. Jednak okulista z łatwością jest w stanie dostrzec jasno lub ciemnobrązowy guzek, który może zmieniać kształt źrenicy. Nasz niepokój powinny też wzbudzić wszelkie zaburzenia widzenia. Pogorszenie ostrości wzroku czy podwójne widzenie może być symptomem guza gruczołu łzowego.