Reklama

Jakie choroby objawiają się brzydkim zapachem z ust?

Brzydki zapach z ust to niezwykle przykra i wstydliwa przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej jest to skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej i wynikających z niej chorób zębów czy dziąseł. Nieprzyjemną woń z ust szczególnie mogą wywoływać kamień nazębny, paradontoza i próchnica. Jednak przyczyn tego krępującego problemu jest znacznie więcej i niekoniecznie muszą być związane z jamą ustną. Nieświeży oddech może świadczyć też m.in. o chorobie nerek, cukrzycy lub niewydolności wątroby. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu i należy jak najszybciej znaleźć przyczynę. Jakie jeszcze choroby objawiają się nieprzyjemnym zapachem z ust? Podpowiadamy.

Choroby zębów, przyzębia i dziąseł

Główną przyczyną nieświeżego oddechu jest oczywiście niedostateczna higiena jamy ustnej. Zbyt rzadkie mycie zębów (powinno się to robić minimum dwa razy dziennie) i niestosowanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych sprawia, że w jamie ustnej zalegają resztki pokarmowe. Są one doskonałą pożywką dla bakterii beztlenowych, które rozwijają się w trudno dostępnych miejscach, np. na tylnej części języka lub w okolicach nieszczelnych plomb i uzupełnień. Drobnoustroje produkują lotne związki siarki (np. siarkowodór) i merkaptan metylu, które wywołują brzydki zapach z ust. Nieprzyjemna woń może być także objawem próchnicy lub kamienia nazębnego. Ten drugi może przerodzić się w paradontozę – daje ona charakterystyczny zapach zepsutego mięsa. Aby zapobiec chorobom zębów, należy dbać o higienę jamy ustnej, a w przypadku wystąpienia któregoś z wymienionych objawów najlepiej od razu wybrać się do stomatologa.

Reklama

Choroby laryngologiczne i układu oddechowego

Przykry zapach z ust może być spowodowany również przez stany zapalne migdałków. Po przebytej anginie mogą się w nich tworzyć kratery, do których trafiają resztki pokarmowe. Te pod wpływem bakterii zaczynają się rozkładać i wydzielać zapach zgnilizny. Leczenie tego problemu polega na płukaniu gardła płukankami zawierającymi chlorheksydynę. Nieświeży oddech może również pojawić się w przypadku zapalenia błony śluzowej, zapalenia zatok lub nieżytu nosa, z powodu spływającej wydzieliny ropnej. Zalegająca ropa wydzielająca woń zgnilizny towarzyszy również infekcjom dróg oddechowych. Jest to m.in. zapalenie oskrzeli, ropień płuca, guzy czy gruźlica.

Choroby układu pokarmowego

Powodem nieprzyjemnego zapachu z ust może być także problem z układem pokarmowym. Nieświeży oddech pojawia się m.in. przy refluksie żołądkowo-przełykowym, obok takich objawów jak zgaga i niesmak w ustach. Jest to spowodowane zarzucaniem treści żołądka do przełyku razem z kwasem solnym i enzymami trawiennymi wywołującymi pieczenie. Leczenie refluksu polega na przyjmowaniu leków zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego. Przykra woń z ust może świadczyć również o wrzodach żołądka lub dwunastnicy oraz zakażeniu bakterią Helicobacter pylori.

Kwasica ketonowa jako objaw cukrzycy

Niepokojącym objawem poważnej choroby jest kwaśny oddech przypominający zapach sfermentowanych jabłek (lub acetonu). To symptom kwasicy ketonowej – groźnego powikłania cukrzycy typu 1. Jest to spowodowane niedoborem insuliny i brakiem możliwości pobierania cukru jako źródła energii. Ta pobierana jest z tkanki tłuszczowej, w wyniku czego dochodzi do rozkładu tłuszczów i wykorzystywania ich do tworzenia ciał ketonowych w wątrobie. Jednym z nich jest aceton, który jest wydalany przez płuca – stąd nieprzyjemny zapach z ust. Osoba z takim problemem powinna zgłosić się do diabetologa.

Niewydolność wątroby

Przyczyną przykrego oddechu mogą być także choroby wątroby i wydzielanie zbyt małej ilości enzymów przez ten organ. Występuje wtedy tzw. odór wątrobowy, czyli słodkawy zapach przypominający woń stęchłej ziemi lub zepsutych jajek.

Mocznica

Nieprzyjemna woń z ust występuje również w przypadku przewlekłej niewydolności nerek. Gdy utrzymuje się ona ponad 3 miesiące, a narząd źle pracuje, w organizmie gromadzą się toksyny mocznicowe (głównie produkty przemiany białek). Zwiększają się wtedy poziomy kreatyniny, kwasu moczowego i mocznika we krwi, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Schyłkowym stadium niewydolności nerek jest mocznica. Pojawiają się wtedy nudności, wymioty, biegunki i zaparcia, stany zapalne i przewlekłe krwotoki. Objawem jest też zapach amoniaku wydobywający się z ust, spowodowany rozkładem mocznika.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy