Reklama

Jakie są przyczyny i objawy migreny?

Ból głowy to przypadłość, która dokucza nam najczęściej. Z badań wynika, że dokucza prawie 90 proc. ludności w Polsce. Na ogół łatwo go pokonać. Ale bywa też ból tak silny i długotrwały, że wytrąca z normalnego rytmu życia. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na hałasy, zapachy, itd. Takie są objawy ataku migreny, nierzadko traktowanej z przymrużeniem oka jako fanaberia. Ale migrena to więcej niż zwykły ból głowy, choć jest on jednym z najdotkliwszych jej objawów.

Najczęstsze objawy

Najczęściej atak migreny zaczyna się od silnego i pulsującego bólu głowy, początkowo jednostronnego. Narasta on przy każdym ruchu i wysiłku.

Nierzadko atakowi migreny towarzyszą zawroty głowy, biegunka, omdlenia. Taki atak może trwać od 4 godzin do nawet 3 dni! W jego trakcie nie da się normalnie funkcjonować. Pacjent często musi leżeć w odosobnieniu i ciszy.

Migrena a ciąża

Wiele kobiet z powodu ataków migrenowych boi się zajść w ciążę. Krąży bowiem wiele mitów o niekorzystnym wpływie tego schorzenia na rozwój płodu. Na szczęście, nie ma powodu do obaw. Okazuje się, że w przeważającej większości wypadków ataki migreny ustępują w czasie ciąży oraz w okresie karmienia.

Reklama

Migrena z aurą

Rozróżnia się dwa główne rodzaje migreny: z aurą i bez aury. Przy migrenach z aurą pacjenci odczuwają symptomy ostrzegawcze zbliżającego się ataku. Widzą na przykład błyski świetlne i mroczki, odczuwają drętwienie twarzy czy ręki. Trwa to 30-60 minut. Dopiero po nich pojawia się ból głowy i towarzyszące mu inne objawy. Takie ostrzeżenia występują w 20 proc. ataków migreny.

Najważniejszy jest wywiad

Przy diagnozowaniu migreny najważniejszy jest wywiad, czyli informacje uzyskane od pacjenta. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie migrenę, zaobserwuj i zapisz w jakich okolicznościach pojawiały się ataki, jaki był ich przebieg i nasilenie, co pozwalało ci zmniejszyć ból. Dla lekarza istotne są także informacje, czy podobne dolegliwości występowały wśród twoich krewnych. To, w połączeniu z badaniami, pozwoli lekarzowi łatwiej postawić diagnozę.

Skuteczne leki

Podstawową formą leczenia migreny jest farmakoterapia. Na szczęście, mamy już leki skutecznie przerywające napad migreny, jak i działające profilaktycznie w przypadkach migreny przewlekłej (czyli takiej, gdy ataki trwają więcej niż 15 dni w miesiącu). Pamiętaj, by konsultować się z lekarzem w razie zmiany charakteru bólu lub nasilenia ataków. Najpewniej lekarz zaleci ci unikanie stresu, ograniczenie alkoholu oraz rzucenie palenia.

Dość nową metodą leczenia migreny jest wstrzykiwanie do mięśni twarzy botoksu, czyli toksyny botulinowej typu A. Okazuje się, że u niektórych pacjentów może ona zmniejszyć częstotliwość ataków migreny przez okres około sześciu miesięcy.

Przyczyny migreny

Choć nie znamy przyczyn migreny, wiemy komu zagraża oraz jakie czynniki sprzyjają jej atakom, czyli czego unikać.

Tendencje do migreny są dziedziczne. Gdy cierpi na nią jedno z rodziców, to prawdopodobieństwo choroby u dzieci wynosi 50 proc, gdy obydwoje – wzrasta do 70 proc.

Migrena może zacząć się już w dzieciństwie, zwłaszcza u chłopców. Bywa, że ustępuje samoczynnie po osiągnięciu dorosłości.

Najczęściej dopada dorosłych w wieku 20-40 lat. Ponad 2,5 razy częściej migrena występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jej ataki z reguły zaczynają się w okresie dojrzewania. U 50 proc. kobiet zdarzają przed i w czasie miesiączki. Ustępuje samoistnie po menopauzie u kobiet. Podobnie u mężczyzn w wieku dojrzałym.

Migrenę mogą wywołać emocje, głównie związane ze stresem i niepokojem, gniewem i złością, a także stany depresyjne. Istotny jest również sen. Niewskazany jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar.

Wystąpieniu ataku sprzyja też jaskrawe światło, intensywny zapach, hałas, promieniowanie z ekranu telewizora lub komputera, gwałtowne zmiany pogody.

Migrenę może spowodować również jedzenie czekolady, sera żółtego, picie alkoholu, kawy i herbaty, a także brak posiłku lub jego znaczące opóźnienie.

Atakom sprzyja przyjmowanie niektórych leków jak np. antykoncepcyjne tabletki hormonalne, tabletki uspokajające oraz nasenne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy