Jakie właściwości wykazuje berberyna?
Zawarta m.in. w berberysach substancja zwana berberyną ma prozdrowotne właściwości. Wykazuje również działanie fluorescencyjne, a przez swój żółty odcień jest chętnie wykorzystywana jako barwnik. Czym dokładnie jest berberyna?
Berberyna to związek, który występuje naturalnie. Należy do grupy alkaloidów izochinolinowych. Zazwyczaj jest pozyskiwana z berberysu zwyczajnego, gorzknika kanadyjskiego lub mahoni pospolitej.
Odznacza się żółtym kolorem, a za pomocą promieni UV potrafi emitować światło. Ponadto dość często jest używana jako barwnik do drewna lub wełny. Na tym jednak nie koniec, bo berberyna od lat odgrywa ważną rolę w medycynie ludowej.
Zdaniem wielu osób jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych jelit oraz schorzeń układu pokarmowego. Uważa się również, że wykazuje pozytywny wpływ m.in. na wątrobę i serce, a do tego wspiera układ odpornościowy.
Ponadto berberyna wykazuje m.in. właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a ponadto może obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ciśnienie tętnicze.
Po berberynę chętnie sięgają osoby chcące przyspieszyć metabolizm. Jest stosowana podczas biegunki, a także w walce z chorobami dermatologicznymi. Uznaje się, że berberyna zapobiega chorobom serca, poprawia florę bakteryjną jelit oraz jest skuteczna w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Ponadto berberyna może wspomagać wydzielanie żółci oraz działać rozkurczowo na mięśnie gładkie.
Preparaty z berberyną można znaleźć w aptekach lub sklepach zielarskich. Warto jednak przed rozpoczęciem stosowania skontaktować się z lekarzem.
Należy pamiętać, że berberyny przede wszystkim nie można przyjmować w nadmiernych ilościach. Może to skutkować żółtaczką lub kamicą żółciową. Ponadto berberyny nie powinny zażywać kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Czytaj więcej:
Pięć sposobów na niestrawność
Goździki - zimowa przyprawa pełna aromatu. Właściwości lecznicze
Zobacz także: