Reklama

Jakie właściwości wykazuje berberyna?

Zawarta m.in. w berberysach substancja zwana berberyną ma prozdrowotne właściwości. Wykazuje również działanie fluorescencyjne, a przez swój żółty odcień jest chętnie wykorzystywana jako barwnik. Czym dokładnie jest berberyna?

Czym jest berberyna?

Berberyna to związek, który występuje naturalnie. Należy do grupy alkaloidów izochinolinowych. Zazwyczaj jest pozyskiwana z berberysu zwyczajnego, gorzknika kanadyjskiego lub mahoni pospolitej. 

Odznacza się żółtym kolorem, a za pomocą promieni UV potrafi emitować światło. Ponadto dość często jest używana jako barwnik do drewna lub wełny. Na tym jednak nie koniec, bo berberyna od lat odgrywa ważną rolę w medycynie ludowej. 

Jakie właściwości ma berberyna?

Zdaniem wielu osób jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych jelit oraz schorzeń układu pokarmowego. Uważa się również, że wykazuje pozytywny wpływ m.in. na wątrobę i serce, a do tego wspiera układ odpornościowy.

Reklama

Ponadto berberyna wykazuje m.in. właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a ponadto może obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ciśnienie tętnicze. 

Po berberynę chętnie sięgają osoby chcące przyspieszyć metabolizm. Jest stosowana podczas biegunki, a także w walce z chorobami dermatologicznymi. Uznaje się, że berberyna zapobiega chorobom serca,  poprawia florę bakteryjną jelit oraz jest skuteczna w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Ponadto berberyna może wspomagać wydzielanie żółci oraz działać rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Czy berberyna jest dla każdego?

Preparaty z berberyną można znaleźć w aptekach lub sklepach zielarskich. Warto jednak przed rozpoczęciem stosowania skontaktować się z lekarzem. 

Należy pamiętać, że berberyny przede wszystkim nie można przyjmować w nadmiernych ilościach. Może to skutkować żółtaczką lub kamicą żółciową. Ponadto berberyny nie powinny zażywać kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Czytaj więcej:

Pięć sposobów na niestrawność

Goździki - zimowa przyprawa pełna aromatu. Właściwości lecznicze

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy