Reklama

Jałowiec: Doskonała przyprawa i lek

Po kuszący aromatycznymi owocami jałowiec nie bez przyczyny sięgają miłośnicy tłustego jadła. Od wieków wiadomo, że doskonale stymuluje nasz układ pokarmowy i ułatwia trawienie. Na tym jednak lecznicze właściwości tego niezwykłego krzewu się nie kończą. Sporządzane na jego bazie nalewki i wywary skutecznie odtruwają organizm, pomagają przy niewydolności wątroby, dnie moczanowej, cukrzycy, dolegliwościach miesiączkowych, łagodzą stany zapalne i skutki nadmiernej fermentacji jelitowej. Z kolei stosowany zewnętrznie na skórę olejek jałowcowy przynosi ulgę pacjentom zmagającymi się z reumatyzmem, artretyzmem, nerwobólami, gośćcem i zapaleniem korzonków nerwowych. Do tej bogatej listy dołączyć należy jego rozliczne zastosowania w kuchni. Znakomicie sprawdzi się jako dodatek do dziczyzny, pieczeni wołowej, kiszonej kapusty czy marynat.

Jałowiec w kuchni i w domowej apteczce

Do stosowania owoców jałowca w kuchni nie trzeba nikogo nadmiernie przekonywać. Nadają doskonałego smaku między innymi dziczyźnie, daniom z grochu, fasoli, kiszonej kapusty czy marynatom. Jednocześnie wyjątkowo dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie. Wykorzystywane w celach leczniczych ciemnofioletowe szyszkojagody zbiera się późną jesienią oraz zimą i sporządza na ich bazie nalewki, wywary, napary oraz wyjątkowo popularny olejek.

Dlaczego jałowiec leczy?

Owoce jałowca stanowią bogate źródło garbników, związków żywicznych, goryczy, glikozydów flawonowych, cukrów i soli mineralnych. W ich składzie znajdziemy też cenne terpeny, takie jak terpineol, pinen, kamfen, czy limonen. Szyszkojagody stosowane zewnętrznie wykazują działanie moczopędne, bakteriobójcze oraz odkażające. Pobudzają też wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie. Z kolei sporządzane na ich bazie napary, maści oraz olejek stosuje się przy nerwobólach czy gośćcu.

Reklama

Owoce jałowca a trawienie i wątroba

Znaczna ilość zawartych w szyszkojagodach garbników sprawia, że stymulują one nasz układ pokarmowy, zwiększają produkcję żółci, usprawniają metabolizm i regulują pracę jelit, niwelując prawdopodobieństwo wystąpienia uporczywych zaparć, gazów czy wzdęć. Napar z owoców jałowca wyjątkowo dobroczynnie wpływa też na naszą wątrobę i łagodzi wszelkie dolegliwości towarzyszące zaburzeniom jej pracy. Wykazując działanie bakteriobójcze Idealnie sprawdza się także w zwalczaniu infekcji dróg moczowych. Wystarczy regularnie sięgać po preparat - co najmniej trzy razy dziennie.

Jałowiec a artretyzm i reumatyzm

Rozgrzewające zdolności jałowca sprawiają, że przynosi ulgę pacjentom zmagającym się z artretyzmem, reumatyzmem czy gośćcem. W tym przypadku stosowany jest zewnętrznie - w postaci maści.

Owoce jałowca: Przeciwwskazania

Wywary, nalewki czy inne preparaty na bazie owoców jałowca nie są zalecane osobom zmagającym się z ostrym zapaleniem układu pokarmowego, chorobami nerek oraz kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Warto też pamiętać, że z naturalnego leku należy korzystać z umiarem. Wyciąg nie może być stosowany zbyt długo i nie może przekraczać zalecanej ilości, czyli trzech owoców w ciągu dnia.

Napar z owców jałowca

Potrzebne składniki:

- Łyżka owoców jałowca

- Szklanka wrzątku

Rozdrobnione owoce jałowca zalej wrzątkiem i parz co najmniej przez kwadrans pod przykryciem. Pij regularnie co najmniej po jednej łyżce. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Skutecznie odtrujesz organizm, przywrócisz apetyt i poprawisz samopoczucie.

Nalewka jałowcowa

- 2 łyżki owoców jałowca

- 200 ml spirytusu

Lekko rozgniecione owoce zalej spirytusem i odstaw na kilkanaście dni. Następnie starannie przecedź. Nalewkę stosuj regularnie przy artretyzmie, bólach reumatycznych czy nerwobólach.

Kąpiel jałowcowa

Jeśli doskwierają ci bóle reumatyczne, możesz też zastosować kąpiel jałowcową. Jak ją przygotować? Kilogram owoców i gałązek krzewu zalej wrzątkiem i zagotuj. Wywar dodaj do wody i zażyj kilkuminutowej kąpieli. Kurację powtarzaj regularnie, a uzyskasz najlepsze rezultaty.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy