Jesień: Czas na owoce sezonowe
Dla optymalnego odżywienia organizmu warto jeść produkty sezonowe. Czy można wyobrazić sobie jesień bez jabłek, gruszek i śliwek? Byłaby smutna i zupełnie pozbawiona smaku. Jakie korzyści dla zdrowia przyniesie spożywanie sztandarowych owoców jesieni? Przyjrzyjmy się najważniejszym.
Jabłka
1. Są rekomendowane borykającym się z zaparciami i spowolnionym pasażem jelitowym, gdyż zawierają obie frakcje błonnika: rozpuszczalną i nierozpuszczalną.
2. Błonnik pomaga oczyścić jelita z toksyn i złogów, dzięki czemu jabłka istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
3. Surowe i nie najsłodsze odmiany są rekomendowane dla diabetyków (mają niski indeks glikemiczny).
4. Obecna w jabłkach kwercetyna pozwala dbać o dobrą kondycję oczu.
5. Mają korzystny wpływ na pracę szarych komórek mózgowych i sprawność procesów poznawczych.
6. Obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy.
7. Mają zdolność wiązania metali ciężkich i przyspieszają ich usuwanie z organizmu.
8. Z uwagi na wysoką wartość odżywczą jabłka są polecane rekonwalescentom oraz przy przewlekłym przemęczeniu.
Gruszki
1. Jako jedne z nielicznych owoców zawierają jod - pierwiastek potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
2. Są szczególnie polecane ciężarnym: występujący w nich kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i zapobiega wadom wrodzonym cewy nerwowej, m.in. rozszczepowi kręgosłupa.
3. Obfitują w błonnik, który ułatwia przyswajanie witamin i minerałów z pożywienia, co w diecie przyszłej mamy jest niezwykle ważne.
4. Obecne w gruszkach pektyny pomagają też usprawnić procesy trawienne, zapobiegają wzdęciom, zaparciom i chronią przed hemoroidami.
5. Są skarbnicą miedzi i boru - minerałów potrzebnych dla dobrego działania centralnego układu nerwowego.
6. Zawarte w gruszkach antyoksydanty, głównie luteina i zeaksantyna, chronią i wzmacniają oczy, a także zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.
7. Ich skórka jest skarbnicą antyutleniaczy, flawonoidów, substancji przeciwzapalnych i szeregu witamin. Dzięki nim gruszka pozwala zwalczyć wolne rodniki i są uznawane za jeden z najskuteczniejszych pokarmów ograniczających ryzyko rozwoju nowotworu przełyku, żołądka, jelita grubego, a także płuc.
8. Potas, w który obfitują, sprzyja prawidłowej pracy serca.
Śliwki
1. Bogactwo błonnika czyni z nich idealną przekąskę pomiędzy głównymi posiłkami. Są słodkie, a błonnik utrwala uczucie sytości.
2. W przewodzie pokarmowym śliwki działają jak miotełka: wymiatając resztki pokarmowe z zakamarków jelit pomagają oczyścić organizm ze złogów i toksyn.
3. Zawarte w nich pektyny (rodzaj błonnika), wraz z kwasami organicznymi, porządkują procesy metaboliczne i skutecznie redukują poziom cholesterolu w komórkach.
4. Zawierają duże ilości cukrów prostych (fruktozy) dlatego nie są polecane diabetykom.
5. Śliwki zawierają zestaw najsilniejszych przeciwutleniaczy w postaci witamin: C, A i E. Racząc się regularnie małą porcją śliwek, pomagamy organizmowi w neutralizowaniu wolnych rodników, a tym samym opóźniamy procesy starzenia komórek i stosujemy wyjątkowo smaczną profilaktykę rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych.
6. Śliwki są źródłem witamin z grupy B, odpowiedzialnych za lepszą pamięć, koncentrację i pracę systemu nerwowego.
7. Korzystając z walorów smakowych śliw, dostarczamy niezbędnych do życia składników mineralnych, w szczególności: potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza. Dbamy zatem o dobrą kondycję zębów i układu kostnego, zapobiegamy anemii i wspieramy pracę systemu immunologicznego.
8. W małych porcjach i podawane bez skórki, są dobrym deserem dla dzieci, ale zaczynajmy od przecierów i obserwujmy reakcję małych brzuszków.
Ewa Koza, mamsmak.com