Jesteś pacjentem, więc masz swoje prawa. Czego możesz żądać jako chory?
O co chodzi z tzw. pakietem kolejkowym i onkologicznym? Co dzięki nim zyskamy my, pacjenci? Jest sporo niewiadomych! Wyjaśniamy niektóre z nich. Zpytaniami dotyczącymi najnowszych zmian zwróciliśmy się do specjalistów: lekarza i adwokata. Lekarza zapytaliśmy, jak w praktyce mają wyglądać ułatwienia dla pacjentów, prawnika – o przepisy, na które można się powoływać, gdyby prawa pacjenta nie były przestrzegane.
Załóżmy, że zgłaszam się do lekarza rodzinnego z pieprzykiem na łydce. W jakim czasie będę przebadana? Co ma oznaczać "szybka diagnostyka"? Najpierw lekarz rodzinny musi zdecydować, czy istnieje podejrzenie nowotworu złośliwego. Jeśli uzna, że tak, wystawia pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Z tą kartą pacjent zgłasza się na badania, a potem do specjalisty. Od dnia, gdy zostanie wpisany na listę oczekujących do specjalisty, do dnia postawienia diagnozy nie może minąć więcej niż 9 tygodni. I na tym właśnie ma polegać szybka diagnostyka. Podst. prawna: art. 32a par. 3 "ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej" i rozporządzenie ministra zdrowia z 20 października 2014 r.
Do czego uprawnia pacjenta ta karta, która jest nazywana "zieloną"? Właściwa nazwa tego dokumentu to karta diagnostyki i leczenia onkologicznego. Formularz karty miał być zielony, ale z tego zrezygnowano, by w żaden sposób nie "naznaczać" pacjentów z podejrzeniem raka. Dokument przypomina kartę choroby. Są tu dane lekarza wystawiającego kartę, pełne dane pacjenta, wszystkie wykonane badania i ich wyniki, plan leczenia (łącznie karta ma 8 stron). Jest własnością pacjenta i pełni zadanie skierowania (okazuje się ją w placówkach medycznych). Podst.: art. 32 b par. 4 i 5 ustawy "o świadczeniach opieki zdrowotnej" i rozp. ministra zdrowia w spr. wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Stan pacjenta ma oceniać konsylium. Czy chory, który trafi do szpitala, będzie mógł wskazać nazwisko lekarza? Nie, pacjent nie ma wpływu na to, który konkretnie lekarz będzie w konsylium. Będą to specjaliści danego szpitala, przykładowo onkolog i hematolog, gdy leczony będzie nowotwór krwi lub układu chłonnego. Konsylium zbierze się w ciągu 2 tygodni od przyjęcia pacjenta. Podst.: par. 4a rozporzadzenie min. zdrowia w spr. świadczeń gwarantowanych leczenia szpitalnego.
Jeśli pacjent chory na raka ma mieć wykonane badania w ciągu 9 tygodni, to kto będzie pilnował tych terminów? Listy będą prowadzone elektronicznie przez NFZ. Za terminowość badań odpowiadają szpitale i przychodnie, i oczywiście NFZ. Placówki będą musiały co tydzień przekazywać do NFZ informacje o pierwszym wolnym terminie na dany zabieg czy badanie. Podst.: rozporządzenie min. zdrowia z 20 października 2014 r. w spr. świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Czy tę kartę może wystawić też inny lekarz, czy tylko rodzinny? Tak, także inny, nie tylko lekarz POZ. Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego można otrzymać też w poradni ambulatoryjnej lub w szpitalu. Mogą ją otrzymać też ci chorzy, którzy zaczęli leczenie przed 1 stycznia 2015 r. Art. 32 a par. 4 w związku z art. 55 par. 2a i par. 2 pkt 2 ustawy "o świadczeniach opieki zdrowotnej".
Marta Jaworska