Jusznica deszczowa: Czy jest groźna dla zdrowia?
Wymarzony wakacyjny wypoczynek na łonie natury mogą popsuć kąsające i gryzące owady. Przed niektórymi można się skutecznie ochronić, stosując dostępne w aptekach środki chemiczne lub sięgając po metody naturalne. Niestety, istnieją wyjątkowo groźne insekty, które nie dość, że są wyjątkowo uciążliwe, to większość sposobów ochrony przed nimi nie działa. Przykładem takiego owada jest jusznica deszczowa, której ataki są niezwykle bolesne i zostawiają trudne do zagojenia rany. Co trzeba wiedzieć o tym owadzie? Jak należy postępować w przypadku ugryzienia?
Jusznica deszczowa, zwana również jako bąk bydlęcy, giez albo końska mucha, to owad z rodziny bąkowatych. Jest powszechnie spotykana na terenie całej Polski – najczęściej występuje w miejscach ciepłych i wilgotnych, takie jak łąki w pobliżu akwenów, lasy, a także w pobliżu gospodarstw rolnych. Najbardziej aktywna jest w ciągu dnia (w lipcu i sierpniu), a celami jej ataków są nie tylko zwierzęta, a także ludzie. Jej aparat gębowy rozcina ciało i przez powstałą ranę wysysa świeżą krew.
Jak rozpoznać jusznicę deszczową?
Jusznica deszczowa swoim wyglądem przypomina muchę. Jednak można zauważyć różnice: jusznica ma wydłużone ciało, które rzadko przekracza półtora centymetra, z brązowymi skrzydłami i parą czułek. Charakterystyczne ubarwienie pozwala rozróżnić ją od innych insektów, gdyż na odwłoku odznaczają się ciemniejsze paski. Dodatkowo widoczne są charakterystyczne oczy: samiec posiada szare, a samica żółte z widocznymi zygzakami.
Jusznica deszczowa jest wyjątkowo dokuczliwym owadem, który może zepsuć wakacyjny wypoczynek. Silne żuwaczki i szczęki zostawiają bardzo bolesną ranę, która długo się goi. Niekiedy może dojść do reakcji alergicznej, o czym może świadczyć wystąpienie bąbla wypełnionego płynem surowiczym (przypomina ranę po oparzeniach). Niestety, zdarzają się przypadki śmierci spowodowanej pogryzieniem przez jusznicę deszczową (na skutek silnej reakcji alergicznej). Poza tym ten owad może przenosić niektóre choroby, takie jak polio, wąglika, tularemię, a także pasożyty (np. owsiki).
Kogo najczęściej atakuje jusznica deszczowa?
Do szukania swoich ofiar jusznice wykorzystują aparat wzrokowy, a także, jak w przypadku komarów, wyczuwają dwutlenek węgla, który jest wydychany przez ludzi. Poza tym częściej atakują osoby z mokrą skórą, np. po kąpieli, a także noszące ubrania w ciemnym kolorze.
Jeśli jusznica deszczowa zaatakowała, ranę należy zdezynfekować oraz posmarować maścią histaminową, która złagodzi ból oraz zmniejszy opuchliznę. Zwykle po kilku dniach nie widać po niej śladu. Jeśli jednak pojawi się gorączka, ból stawów i mięśni, osłabienie organizmu oraz reakcje alergiczne, to znak, że należy udać się do lekarza.
Jak uchronić się przed atakami jusznicy deszczowej?
Nie wynaleziono skutecznego środka w postaci maści czy aerozolu, który skutecznie chroni przed atakami jusznicy deszczowej. Choć niektórzy polecają środki na bazie permetryny, jednak niektóre insekty mogą być na nią odporne. Dlatego poleca się, aby zakrywać jak najwięcej ciała oraz unikać ubrań w ciemnych kolorach.