Katar sienny - pierwszy sygnał alergii

Wiosna to nie jest łatwy okres dla alergików
Wiosna to nie jest łatwy okres dla alergików© Panthermedia

Niepohamowany wodnisty katar

Niedrożny zatkany nos

Zapalenie spojówek

Męczące ataki suchego kaszlu

Alergolog zleci testy

  • Testy skórne punktowe -  Zanim zostaną przeprowadzone, trzeba się do nich przygotować. Co najmniej tydzień przed ich przeprowadzeniem musisz odstawić wszystkie leki przeciwalergiczne, także wapno. W przeciwnym razie mogłyby zafałszować wynik. W dniu badania nie używaj też kosmetyków, takich jak np. balsam do ciała, krem do twarzy czy rąk. Lekarz naniesie na twoje przedramię lub plecy kropelki różnych substancji uzyskanych z pyłków i nakłuje skórę. Już po 15 minutach będzie wiadomo, w których miejscach pojawił się odczyn alergiczny.
  • Testy z krwi - Jeżeli niemożliwe jest wykonanie testów skórnych, można zrobić testy z krwi. Nie trzeba wtedy odstawiać przyjmowanych leków antyalergicznych, Z nich też dowiemy się, jakie alergeny uczulają, jeśli wykonane zostanie tzw. IgE swoiste przeciw konkretnym alergenom.

Leki zlikwidują objawy

  • Leki antyhistaminowe. Są dostępne w tabletkach, kroplach i syropach. Najskuteczniej działają, jeśli zacznie się je przyjmować kilka dni wcześniej zanim uczulająca roślina zacznie pylić. Zażywanie tego rodzaju leków musi być zlecone przez lekarza. Ale w razie ataku alergii, gdy nie masz leku, albo ci go zabraknie, możesz kupić go w małych dawkach, bez recepty.
  • Leki sterydowe. Działają silnie przeciwzapalnie. Zawierają zwykle niewielkie dawki sterydu. Gdy jedynym objawem uczulenia jest katar, można zastosować sporadycznie lek miejscowo, w postaci kropli do nosa. Skuteczne odczulanie Gdy leki nie przynoszą wystarczającej poprawy i objawy nadal się utrzymują, można jeszcze zastosować odczulanie. Przeprowadza się je wtedy, gdy znany jest już alergen, który powoduje uczulenie.
  • Immunoterapia. Alergen podaje się w stopniowo zwiększanych dawkach. W ten sposób organizm uczy się go tolerować i przestaje zwalczać. Objawy wówczas ustępują całkowicie lub stają się na tyle łagodne, że nie utrudniają życia. Aby przeprowadzić odczulanie, trzeba przyjąć serię szczepionek w postaci zastrzyków podskórnych. Lekarz może też zlecić przyjmowanie szczepionki doustnie w postaci kropli.
Świat kobiety
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?