Kiedy jelita się buntują: sprawdzamy, co im szkodzi
Dwa tygodnie diety eliminacyjnej pomoże ci opracować jadłospis przyjazny dla układu pokarmowego.
Bóle brzucha, wzdęcia, gazy, biegunkę mogą powodować krótkołańcuchowe węglowodany słabo wchłaniane i szybko fermentujące w jelitach. Wypróbuj dietę FODMAP, zmniejszającą dolegliwości.
Na przynajmniej 2 tygodnie (do 6) zrezygnuj z produktów zawierających: laktozę, fruktozę, galaktany, fruktany, poliole (te ostatnie są w słodzikach typu ksylitol).
Potem pojedynczo wprowadzaj te produkty do jadłospisu i obserwuj swoją reakcję. Tak znajdziesz te, które ci szkodzą i ułatwisz sobie wyszukanie zamienników.
Szkodzą zwykle rośliny i mleko, zaś mięso, ryby, jajka jedz bez obaw.
Tzw. cukier mleczny, czyli laktoza, występuje w mleku. Zastąp je czasowo napojami roślinnymi (tzw. mleko migałowe, kokosowe, owsiane). Możesz też mleko i jego przetwory zamienić na produkty mleczne bezlaktozowe (mleko i sery ze specjalnym oznaczeniem).
Tzw. cukier owocowy, obecny w owocach świeżych i suszonych, występuje też w miodzie oraz słodyczach i innych przetworach (np. w keczupie) w formie syropu glukozowo-fruktozowego lub fruktozowego (czytaj etykiety).
W przypadku nietolerancji lepiej słodzić glukozą, bo słodziki też szkodzą jelitom.
Ten rodzaj węglowodanów jest zawarty m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu. Czasowo z nich zrezygnuj na rzecz l owsa i ryżu. Odstaw cebulę, czosnek, kapustę, pory, cykorię. l Jedz np. ogórki, paprykę, sałatę, ziemniaki, szpinak.
Występują głównie w strączkach, odstaw więc bób, fasolę, groch, ciecierzycę. lJedz marchew, pomidory, ogórki, paprykę o wydłużonych strąkach, selery, bakłażany, sałatę, dynię, kabaczki, bataty, szczypiorek.