Reklama

Kobyle mleko i jego niezwykłe właściwości

Zbilansowana dieta to gwarancja zdrowej i szczupłej sylwetki. Dzięki niej organizm prawidłowo się rozwija i jest mniej podatny na infekcje. Podstawą naszego codziennego menu często jest krowie mleko. Okazuje się, że z różnych przyczyn nie każdy po nie sięga. Najczęściej rezygnujemy z niego z powodu alergii albo preferencji smakowych. Wśród jego zamienników znaleźć można napoje, które mają takie same właściwości albo nawet zawierają więcej cennych wartości odżywczych. Jedną z alternatyw jest kobyle mleko. W Europie do niedawna było całkowicie zapomniane, lecz teraz znów wraca do łask. Co zawiera? Jakie wykazuje właściwości? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Fenomen kobylego mleka

Kobyle mleko, zwane inaczej mlekiem klaczy, jest jednym z naturalnych zamienników mleka krowiego. Osoby, które szukają alternatywy, często sięgają po mleko kozie albo to pochodzenia roślinnego (np. owsiane, ryżowe, kokosowe, itd.). Mało kto wie, że mleko pochodzące od klaczy jest wspaniałym zamiennikiem najpopularniejszego mleka krowiego. Nie ustępuje mu pod względem zawartości ważnych substancji odżywczych i bije na głowę inne popularne zamienniki. Co znajdziemy w kobylim mleku? Przekonajmy się.

Co zawiera kobyle mleko?

Kobyle mleko zawiera laktozę (w ilości większej niż mleko krowie), która ułatwia wchłanianie magnezu, fosforu i potasu do organizmu. Jej ilość kształtuje się na poziomie 6%, co jest porównywalne z mlekiem kobiecym. To nie koniec cudownych właściwości kobylego mleka. Znajdziemy w nim niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które wzmacniają organizm, regulują trawienie oraz korzystnie wpływają na kondycję naszej cery. Poza tym zawarte są w nim związki, takie jak laktoferyna, lizozym, karnityna oraz laktadheryna.

Reklama

Korzyści z picia kobylego mleka

Picie kobylego mleka jest znane ludzkości od dawna, jednak obecnie rzadko korzystamy z jego dobrodziejstw. Spożywając je, skutecznie chronimy swój układ odpornościowy przed infekcjami. To zasługa laktoferyny, która ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Z kolei laktadheryna korzystnie wpływa na nasz wygląd – chroni skórę, zapobiegając jej starzeniu się oraz stymuluje ją do regeneracji. Kobyle mleko pozytywnie wpływa też na układ krążenia - tę właściwość zawdzięcza nienasyconym kwasom tłuszczowym. Nie jest również obojętne na nasz układ pokarmowy, ponieważ chroni go i ułatwia mu oczyszczanie się z toksyn.

Kobyle mleko a mleko kobiece

Skład kobylego mleka jest bardzo podobny do mleka kobiecego. Przeważają w nim białka typu albuminowego, w przeciwieństwie do mleka krowiego, gdzie znajdziemy białka kazeinowe. Taki skład powoduje, że cenne pierwiastki, witaminy oraz minerały wchłaniają się lepiej. Okazuje się, że kobyle mleko może być podawane dzieciom i niemowlętom, które z jakiegoś powodu nie mogą być karmione piersią.

Dostępność kobylego mleka

Kobyle mleko, mimo że posiada mnóstwo cennych właściwości, rzadko jest dostępne na sklepowych półkach. Powodem takiego stanu rzeczy jest trudność jego pozyskiwania. Jeśli klacz nie widzi w pobliżu źrebięcia, może skutecznie uniemożliwić proces dojenia. Niestety, zwierzę nie daje aż tyle mleka co krowa. Szacuje się, że dziennie od jednej klaczy można pobrać około 3 litrów płynu. Wadą mleka kobylego jest też jego nietrwałość, co przekłada się na bardzo wysoką cenę. W krajach, gdzie ten napój jest popularny, opracowano metody, które ułatwiają jego przechowywanie. Kobyle mleko można tam spotkać pod postacią proszku albo kapsułek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy