Reklama

Reklama

Kontrowersje wokół margaryny

Bardzo długo była w konsumenckiej niełasce. W ostatnich latach znów miała swoje wielkie chwile - w odpowiedzi na rosnące swego czasu ceny masła. Wtedy też niektórzy z nas spojrzeli na nią łaskawszym okiem.

Dwadzieścia lat temu przebojem zdobywała nasze serca, była wówczas reklamowana jako zdrowa alternatywa rzekomo tuczącego masła. Później jednak okazało się, że zawiera szkodliwe tłuszcze trans. Nie każdy wie, że margaryna margarynie nierówna.

Tak zwana miękka, sprzedawana w kubkach, może być w niewielkich ilościach bezpiecznie podawana dzieciom, które ukończyły drugi rok życia. Dietetycy polecają, by margaryna ta zagościła na stałe dopiero w diecie trzylatka. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe i w przeciwieństwie do masła ma pochodzenie roślinne, więc warto podawać ją malcowi, który np. nie toleruje mleka krowiego. Dodatkową zaletą jest łatwość smarowania. Musi to być produkt dobrej jakości, dlatego zwracajmy uwagę na skład. Ten wyrób, niestety, nie nadaje się jednak do smażenia.

Reklama

Popularna margaryna w kostkach, zwana twardą w ogóle nie powinna gościć w jadłospisach dzieci, kobiet w ciąży i seniorów. Przede wszystkim przez wzgląd na obecność utwardzonych tłuszczów roślinnych, którym przypisuje się działanie rakotwórcze. Podobnie wygląda sprawa popularnych miksów, czyli połączenia masła z margaryną. Wbrew obietnicom producentów nie stanowią one połączenia tego, co najlepsze z obu produktów. Niektóre zawierają olej palmowy, co dodatkowo przemawia na ich niekorzyść.

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>

***Zobacz także***


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy