Korzyści płynące z używania rumianku
Rumianek jest skutecznym środkiem leczącym wiele różnych dolegliwości. Mimo że to od dawien dawna używany preparat naturalny, nadal jest popularny ze względu na swoje cenne właściwości prozdrowotne. Rumianek potrafi działać kojąco na wiele schorzeń i chorób. Po pierwsze, doskonale radzi sobie z problemami dróg oddechowych. Po drugie, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Po trzecie, regularnie pity, obniża poziom stresu. Oprócz tego pięknie i aromatycznie pachnie, co działa na nas relaksująco, zapewniając nam wydajny sen. Sprawdź jakie właściwości ma jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych i dlaczego warto ją stosować.
Rumianek od wieków był i nadal jest konsumowany głównie w formie herbaty lub inaczej ujmując – naparu. Przygotowanie herbatki rumiankowej jest wyjątkowo proste. Po prostu zalej dwie łyżki zmielonego rumianku wrzątkiem. Równie dobrze możesz pić rumianek z torebki. Ta wersja jest o wiele wygodniejsza niż proszek. Herbata rumiankowa pomaga na różnego rodzaju dolegliwości. Szczególnie te dotyczące układu oddechowego i pokarmowego. Jednak oprócz naparu do picia, rumianek doskonale sprawdza się również w formie okładów, na przykład na oparzenia lub w postaci inhalacji.
Właściwości lecznicze rumianku
Wielu naukowców potwierdza tezę, że rumianek posiada rozliczne właściwości lecznicze. Stosowanie tej rośliny w jej różnych formach okazało się wyjątkowo pomocne w leczeniu przeziębień, grypy czy różnego rodzaju zapaleń dróg oddechowych. Herbata rumiankowa doskonale łagodzi również obrzęki po ugryzieniach owadów, a także leczy chorobowe zmiany skórne. Najlepszym sposobem na leczenie schorzeń skóry są wspomniane okłady z kwiatów rumianku. Ostatnie badania dowodzą, że rumianek wspomaga również szybkie zasypianie, relaksując i wyciszając organizm. Ponadto posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Rumianek można zatem stosować jako substancję uspokajającą, odkażającą, odczulającą i detoksykującą. Doskonale sprawdza się również jako lek na hemoroidy, różnego rodzaju wysypki czy problemy reumatoidalne.
Ponadto, dobrze radzi sobie ze stanami zapalnymi, oparzeniami słonecznymi i chorobami skóry. Rumianek stosuje się również jako preparat wspomagający leczenie chorób jelit. Ta wyjątkowa roślina leczy także zmęczone oczy i stany zapalne narządu wzroku. Stosowany w formie inhalacji sprzyja leczeniu dziąseł, bólu gardła czy zapalenia zatok. Relaksuje również mózg i działa przeciwlękowo. Opary rumiankowe wspomagają również leczenie astmy i przeziębienia. Najlepszy sposób na przygotowanie inhalacji z rumianku: zaparz rumianek z dużą ilością wrzątku i wdychaj co najmniej 10 minut.
Skóra
Rumianek ma również doskonały wpływ na naszą urodę. Głównie poprzez poprawę kondycji skóry. Okłady z rumianku skutecznie redukują zaczerwienienia i zmniejszają wypryski. To popularne zioło działa również ujędrniająco na skórę. Ponadto, dokładnie ją oczyszcza i wygładza. Maseczki lub kompresy na twarz z rumianku pomagają wyrównać także koloryt skóry. Rumianek pomyślnie zwalcza trądzik i redukuje opuchliznę na oczach.
Włosy
Kosmetyki na bazie rumianku koją suchą skórę głowy, nadają włosom blask, regenerują je oraz rozjaśniają ich kolor. Rumianek to również świetny środek zapobiegawczy wypadaniu włosów. Okłady na włosy z rumianku wzmacniają również ich cebulki, zapobiegając wypadaniu.
Sylwetka
Rumianek w postaci herbatki pomoże utrzymać nam także szczupłą sylwetkę, ponieważ działa on oczyszczająco na układ trawienny, a także przyspiesza metabolizm. Regularnie pity może stanowić także naturalną warstwę ochronną dla narządów systemy trawiennego.
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć, że rumianek rzadko wywołuje reakcje alergiczne czy fotouczulające. Z tego powodu często stanowi podstawowy składnik kosmetyków i dermokosmetyków. Wchodzi również w skład wielu kremów, płynów do kąpieli, maseczek pielęgnacyjnych oraz past do zębów. Przemywanie twarzy naparem z rumianku kilka razy tygodniowo powoduje, że skóra staje się zdrowsza i miększa w dotyku. Kąpiel w rumianku pozwala nam się zrelaksować i oczyścić ciało.
Rumianek jest również wykorzystywany i popularny w aromaterapii i zabiegach relaksacyjnych. Natomiast olejki z dodatkiem rumianku idealnie sprawdzają się przy masażach, ponieważ ich zapach relaksuje, uspokaja i pozwala rozluźnić napięte mięśnie.
Rumianek ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jego zaletą jest również cena, ponieważ jest to tani preparat, a jednocześnie przynoszący wiele korzyści. Jego stosowanie zaleca się osobom w różnym wieku, ale należy pamiętać, że nie powinny stosować go kobiety w ciąży. Przed jakimkolwiek kontaktem z rumiankiem, należy sprawdzić czy nie powoduje on reakcji alergicznej. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby uczulone na ambrozję, chryzantemę, astry czy stokrotki. Rumianek posiada bardzo podobny skład do tych roślin. Najczęstszą oznaką alergii jest zapalenie oskrzeli i wysypka na skórze.