Krwawienia z nosa: skuteczna pomoc
Choć budzą niepokój, ich przyczyna zwykle nie jest groźna. Bez trudu uporamy się z nimi naturalnymi metodami.
Naczynka krwionośne w nosie są bardzo delikatne i mogą zareagować krwawieniem na najróżniejsze czynniki. Szkodzi im np. klimatyzowane powietrze, nadmierny wysiłek, nadużywanie kropli na katar, a nawet zbyt energiczne wydmuchiwanie nosa. Z czasem naczynka stają się coraz cieńsze i pękają, a wtedy pojawia się krwawienie. Specjaliści ziołolecznictwa polecają kilka ziół, których stosowanie (zewnętrznie i wewnętrznie) pomoże uniknąć krwotoków.
- Babka zwykła lub lancetowata. Jeśli krwawienie z nosa przytrafi ci się poza domem, sięgnij po liść babki. Jest to bardzo popularny chwast rosnący na trawnikach, w ogrodach, wzdłuż drogi. Zmiażdż go w dłoni tak, by puścił sok i włóż bezpośrednio do dziurek nosa. Trzymaj tak długo, aż przestanie krwawić.
- Tasznik. Drobne białe kwiaty tej popularnej byliny o ok. 20-centymetrowej łodyżce (nasze babcie nazywały ją tobołkiem pastuszym) i jej charakterystyczne sercowate owocki można spotkać niemal na każdym trawniku. Tasznik zawiera m.in. rutynę, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Dlatego, gdy dopadnie nas krwawienie z nosa, postępujmy tak samo jak w przypadku babki: zmiażdżone owocki włóżmy do nosa (zawinięte w gazik lub jedną warstwę chusteczki higienicznej).
- Skrzyp polny. Gdy krwawienia z nosa powtarzają się, warto zastosować kurację z zielem skrzypu. Popijajmy domowe winko: 50 g ziela zalejmy ćwiartką spirytusu i odstaw my na tydzień. Po tym czasie winko przecedźmy i przelejmy do ciemnej butelki. Pijmy 1-2 razy dziennie po 20 kropli rozpuszczonych w kieliszku wody. Uwaga! Jeśli kurację stosujemy powyżej trzech tygodni, musimy uzupełniać witaminę B1 (stosując skrzyp przez dłuższy czas, wypłukujemy ją z organizmu).
- Krwawnik. To ziele (również powszechnie rosnące) ma działanie przeciwkrwotoczne. Gdy przytrafi nam się krwawienie z nosa, wyciśnijmy z krwawnika sok i popijajmy co godzinę (jedna łyżka stołowa na kieliszek wody).
1. Tamowanie krwawienia:
- nie odchylamy głowy do tyłu, bo wtedy łatwo jest się zakrztusić krwią, która spływa do gardła;
- najlepiej usiądźmy na krześle i pochylmy się do przodu - w ten sposób kontrolujemy wypływ krwi;
- silnie zaciśnijmy kciuk i palec wskazujący na skrzydełkach nosa przez 7-10 minut;
- zróbmy zimny okład na kark, nasadę nosa lub czoło.
2. Przez cały dzień unikajmy gorących i ostrych potraw - rozszerzają naczynka krwionośne.
3. Z problemem powtarzających się lub przedłużających się krwawień należy zgłosić się do lekarza, bo mogą one świadczyć o chorobach, np. nadciśnieniu.