Kuracje dla zdrowia dziąseł
Są podporą dla naszych zębów. Dlatego, by zachować piękny uśmiech, musimy zatroszczyć się również o nie.
Choroby dziąseł to oprócz próchnicy najpowszechniejsze schorzenia jamy ustnej. Najbardziej niebezpieczna jest paradontoza - przewlekła infekcja bakteryjna, która atakuje dziąsła. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji: utraty zębów, a nawet problemów z sercem, nerkami czy układem nerwowym. Proste i naturalne sposoby pomogą zachować dziąsła w dobrej kondycji.
- Rumianek. Nalewka do płukania i okładów w zapaleniu dziąseł: 2 łyżki kwiatów zalewamy w słoiku szklanką spirytusu 70 proc., odstawiamy na 14 dni, przesączamy. 1-2 łyżeczki nalewki rozpuszczamy w szklance wody. Płuczemy jamę ustną 2 razy dziennie lub przykładamy namoczony nalewką gazik w formie okładu.
- Szałwia. Przepis na odkażający napar. Aby go przygotować, wystarczy zalać łyżkę liści (świeżych lub suszonych) niepełną szklanką wrzątku i pozostawić na 10 minut. Herbatkę stosujemy jako płukankę 3 razy dziennie.
Warto wiedzieć: Skutecznym lekiem są też świeże listki szałwii. Przed zastosowaniem należy je rozgnieść, aby uwolnić z nich substancje czynne. Powstałą papką smaruje się bolące dziąsła 2-3 razy dziennie.
- Czarna herbata. Zawiera kwas taninowy, który działa ściągająco, wysusza i zmniejsza ból. Torebkę zanurzamy we wrzątku. Przestudzoną przykładamy do chorego dziąsła na 10 minut.
- Sól. Od wieków używana jest w leczeniu owrzodzeń oraz chorób gardła. Należy wymieszać 1/4 łyżeczki soli w szklance letniej wody. Roztworem płuczmy jamę ustną tak często, jak tylko jest to możliwe.
- Nagietek. Łyżkę stołową suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku. Używamy do płukania dwa razy dziennie.
- Dbamy o higienę szczoteczki. Musimy wymieniać ją co 2 miesiące. Po tym czasie staje się ona siedliskiem groźnych bakterii. Nigdy nie postawiajmy jej odkrytej, ale zaopatrzmy się w specjalne pokrowce lub pudełka na szczoteczki. Ważne, aby po myciu dobrze ją wypłukać i osuszyć. Dobrze też wymienić szczoteczkę z twardym włosiem na tę z miękkim. Łagodniej traktuje dziąsła, a myje też skutecznie.
- Zmieniamy nawyki. Zdrowie dziąseł to kolejny powód, by rzucić palenie - toksyny zawarte w papierosach działają na nie bardzo drażniąco. Warto też wzbogać dietę o owoce i warzywa, zawierające witaminę D, C oraz magnez - zmniejszają ryzyko paradontozy.