Reklama

Kuracje dla zdrowia dziąseł

Są podporą dla naszych zębów. Dlatego, by zachować piękny uśmiech, musimy zatroszczyć się również o nie.

Choroby dziąseł to oprócz próchnicy najpowszechniejsze schorzenia jamy ustnej. Najbardziej niebezpieczna jest paradontoza - przewlekła infekcja bakteryjna, która atakuje dziąsła. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji: utraty zębów, a nawet problemów z sercem, nerkami czy układem nerwowym. Proste i naturalne sposoby pomogą zachować dziąsła w dobrej kondycji.

Domowe kuracje

- Rumianek. Nalewka do płukania i okładów w zapaleniu dziąseł: 2 łyżki kwiatów zalewamy w słoiku szklanką spirytusu 70 proc., odstawiamy na 14 dni, przesączamy. 1-2 łyżeczki nalewki rozpuszczamy w szklance wody. Płuczemy jamę ustną 2 razy dziennie lub przykładamy namoczony nalewką gazik w formie okładu.

Reklama

- Szałwia. Przepis na odkażający napar. Aby go przygotować, wystarczy zalać łyżkę liści (świeżych lub suszonych) niepełną szklanką wrzątku i pozostawić na 10 minut. Herbatkę stosujemy jako płukankę 3 razy dziennie.

Warto wiedzieć: Skutecznym lekiem są też świeże listki szałwii. Przed zastosowaniem należy je rozgnieść, aby uwolnić z nich substancje czynne. Powstałą papką smaruje się bolące dziąsła 2-3 razy dziennie.

- Czarna herbata. Zawiera kwas taninowy, który działa ściągająco, wysusza i zmniejsza ból. Torebkę zanurzamy we wrzątku. Przestudzoną przykładamy do chorego dziąsła na 10 minut.

- Sól. Od wieków używana jest w leczeniu owrzodzeń oraz chorób gardła. Należy wymieszać 1/4 łyżeczki soli w szklance letniej wody. Roztworem płuczmy jamę ustną tak często, jak tylko jest to możliwe.

- Nagietek. Łyżkę stołową suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku. Używamy do płukania dwa razy dziennie.

Zasady na co dzień

- Dbamy o higienę szczoteczki. Musimy wymieniać ją co 2 miesiące. Po tym czasie staje się ona siedliskiem groźnych bakterii. Nigdy nie postawiajmy jej odkrytej, ale zaopatrzmy się w specjalne pokrowce lub pudełka na szczoteczki. Ważne, aby po myciu dobrze ją wypłukać i osuszyć. Dobrze też wymienić szczoteczkę z twardym włosiem na tę z miękkim. Łagodniej traktuje dziąsła, a myje też skutecznie.

- Zmieniamy nawyki. Zdrowie dziąseł to kolejny powód, by rzucić palenie - toksyny zawarte w papierosach działają na nie bardzo drażniąco. Warto też wzbogać dietę o owoce i warzywa, zawierające witaminę D, C oraz magnez - zmniejszają ryzyko paradontozy.Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy