Kuracje na bazie miodu
Działa skutecznie jak niektóre leki. Warto mieć miód w domu i korzystać z jego właściwości.
Miód zawiera cenne witaminy, np. A, B2, C, PP, a także mnóstwo składników mineralnych. Warto wykorzystywać go w domowych kuracjach niektórych dolegliwości. Miód lipowy np. sprawdza się w leczeniu przeziębienia, spadziowy działa przeciwzapalnie i wzmacnia odporność, a gryczany odtruwa i służy sercu.
PŁYNNY CZY STAŁY
Każdy prawdziwy miód gęstnieje i krystalizuje się w ciągu 3-4 miesięcy. Najchętniej wybieramy płynny, traktując go jako zdrowszy od cukru środek słodzący. Pamiętajmy jednak, że traci on zdrowotne właściwości w temperaturze powyżej 40°C. Dlatego nie dodawaj miodu do gorących napojów, które mają działać leczniczo.
WZMOCNIENIE
Jeśli chcesz wzmocnić swój organizm, np. po infekcji grypowej czy antybiotykoterapii, przygotuj sobie miksturę na bazie miodu spadziowego i aloesu.
Winko miodowe z aloesem: Wymieszaj 250 g miodu spadziowego ze szklanką soku aloesowego (możesz go kupić w sklepie lub sama wycisnąć z liści aloesu) i szklanką wina czerwonego wytrawnego. Miksturę trzymaj w ciemnej butelce, w lodówce. Przed wypiciem wstrząśnij. Pij 1 łyżkę 3 razy dziennie przez 2 miesiące.
PRZEZIĘBIENIE
Z miodem lipowym możesz przygotować mikstury, które złagodzą różne objawy infekcji - rozgrzeją cię lub obniżą gorączkę, powodując pocenie się.
Napój malinowo-lipowy: Zalej wrzątkiem po łyżeczce kwiatów lipy, rumianku i suszonych owoców malin. Zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Odczekaj aż przestygnie i dodaj łyżeczkę miodu lipowego. Pij 3 razy dziennie po szklance napoju, gdy chcesz w naturalny sposób, bez leków obniżyć gorączkę.
Napój imbirowo-cytrynowy: Ząbek czosnku przeciśnij przez praskę. Wyciśnij sok z trzech cytryn, odcedzając pestki. Zetrzyj na drobnej tarce centymetrowy kawałek świeżego imbiru. Dobrze wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i zalej niewielką ilością wody. Przetrzyj je następnie przez sitko do słoika i dodaj filiżankę miodu lipowego. Zamknij i całość energicznie wymieszać aż miód się rozpuści. Trzymaj w chłodnym, ciemnym miejscu. W czasie przeziębienia pij po łyżce, 3-4 razy dziennie. Możesz również pić miksturę profilaktycznie, codziennie po łyżce.
NIESTRAWNOŚĆ I ŻOŁĄDEK
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego łagodzą miody: mniszkowy - zmniejsza nadkwasotę, działa żółciopędnie, rzepakowy polecany w schorzeniach wątroby i trzustki, akacjowy - skuteczny w zaburzeniach pracy jelit i chorobach żołądka.
Miętowo-miodowy napój złagodzi niestrawność. Łyżkę suszonych lub świeżych liści mięty zaparzaj pod przykryciem 10 minut. Do przecedzonego i ostudzonego naparu, dodaj łyżkę miodu akacjowego. Pij napój 3-4 razy dziennie.
Owsianka z jabłkiem: Gdy twoje jelita często się buntują, dokucza ci głośne burczenie w brzuchu, wzdęcia, biegunki, zaczynaj dzień od owsianki z miodem akacjowym. Wymieszaj 3-4 łyżki płatków owsianych z 2 łyżkami miodu. Zalej pół szklanki ostudzonej, przegotowanej wody. Pozostaw na noc. Rano dodaj 5 łyżek mleka lub jogurtu naturalnego, utarte jabłko, skrop sokiem z cytryny.
Miód manuka z siemieniem lnianym: Działa probiotycznie po antybiotykoterapii, łagodzi kłopoty żołądkowe. Utrzyj po łyżeczce miodu manuka i siemienia w proszku. Zjedz codziennie łyżeczkę mikstury.
DLA SERCA
W różnych chorobach układu krążenia najlepiej sprawdza się miód gryczany, który zawiera sporo rutyny. Ma działanie m.in. przeciwmiażdżycowe.
Sok wielowarzywny: Sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Zmieszaj pół szklanki miodu gryczanego i po pół szklanki soku: z marchwi, buraczków oraz chrzanu. Całość mieszanki podziel na 4 części. Pij 4 razy dziennie po pół szklanki, godzinę przed posiłkami.
Herbatka z głogu lub dzikiej róży: Jeśli walczysz z nadciśnieniem tętniczym krwi lub po prostu chcesz ogólnie wzmocnić swoje serce, pij herbatki z głogu lub dzikiej róży z dodatkiem miodu gryczanego. Herbatkę ekspresową z wybranych owoców zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 20 minut. Gdy przestygnie, dodaj łyżeczkę miodu. Pij 3 razy dziennie przez 6 tygodni. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na serce - wcześniej uzgodnij rozpoczęcie takiej kuracji z lekarzem.
Miód z grejpfrutem: We wczesnych etapach rozwoju miażdżycy pszczelarze polecają jedzenie codziennie małych ilości miodu, ok. 20 g (łyżka). Wymieszaj z sokiem wyciśniętym z cytryny lub grejpfruta, w stosunku 1:1. Taką kurację możesz stosować 1-3 miesiące.
KASZEL SUCHY I UPORCZYWY
Na suchy, nieproduktywny kaszel lub na kaszel długotrwały, spowodowany np. refluksem żołądkowo-przełykowym, pomogą mikstury przygotowane na bazie miodu wielokwiatowego. Nie stosuj ich jednak przy stanie zapalnym gardła - mogą je podrażnić.
Syrop cebulowy: Obierz 2-3 cebule i pokrój na plastry. Każdy plaster włóż do słoika i przełóż łyżką miodu wielokwiatowego. Układaj warstwami. Na ostatnim plastrze cebuli nie nakładaj już miodu. Zakręć słój i wstaw do garnka z ciepłą wodą na kilka godzin. Gdy syrop się oddzieli, pij go 3-4 razy dziennie po łyżce stołowej.
Kisiel z siemienia lnianego: Łyżeczkę siemienia zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Gdy przestygnie, dodaj łyżeczkę miodu, najlepiej wielokwiatowego. Możesz wypić napój razem z nasionami lnu lub je odcedzić, wypijając tylko sam kisiel z miodem.
Syrop z czosnku i cytryny: Nawilża śluzówkę, działa też antybakteryjnie. Dwie główki zmiażdżonego czosnku zalej sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn. Dodaj 4 łyżki miodu i 2 szklanki letniej, przegotowanej wody. Odstaw na 2 doby. Pij dwa razy dziennie po dwie łyżeczki.
PODRAŻNIONA SKÓRA
Miód można też stosować zewnętrznie, w postaci leczniczej maseczki na twarz. Działa na skórę regenerująco, antybakteryjnie, łagodzi stany zapalne po trądziku.
Maseczka z żółtkami i mąką owsianą: Utrzyj w miseczce na papkę: łyżeczkę miodu wrzosowego, łyżeczkę mąki owsianej i żółtko jaja. Rozsmaruj na twarzy, pozostaw na 20 minut. Następnie dokładnie zmyj i posmaruj twarz kremem. Maseczka działa regenerująco i oczyszcza pory skóry.
Maść cynamonowa: Wymieszaj trzy łyżeczki miodu wrzosowego z łyżeczką mielonego cynamonu. Mieszanką posmaruj twarz. Trzymaj 40 min. Zmyj wodą. Łagodzi zmiany trądzikowe.
PRZECIWWSKAZANIA
Domowe kuracje na bazie miodu w sposób naturalny wspomagają leczenie różnych schorzeń, ale wymagają zachowania ostrożności. Nie powinny ich stosować osoby uczulone na jad pszczeli i pyłki kwiatowe. Alergia może objawiać się nudnościami, wymiotami, biegunką, swędzącą wysypką. Miodu nie podaje się też niemowlętom i dzieciom do 18. miesiąca życia. Pod kontrolą lekarza korzystać z miodu powinny osoby chore na cukrzycę.
Tekst Anna Gumowska