Kurzajki: Jak się ich pozbyć
Te szarawe narośla są krępujące i zakaźne. Nie czekajmy więc, aż same znikną i wypróbujmy jedną z roślinnych metod.
Za powstawanie kurzajek odpowiada jeden ze szczepów wirusa HPV. Może nas zaatakować szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy osłabione np. infekcją. Gdy brodawki są nieliczne i małe, często udaje się uporać z nimi domowymi sposobami. Jeżeli jednak zawiodą, radzimy udać się do dermatologa, który zaleci preparaty złuszczające kurzajki lub zaproponuje zabiegi - np. wymrażanie zmian ciekłym azotem (krioterapię).
Działa przeciwwirusowo i bakteriobójczo, stąd jego skuteczność w leczeniu kurzajek. Na zmienione miejsca nakładamy czosnek (rozgnieciony lub w plasterku) i zaklejamy plastrem. Opatrunek zmieniamy 2-4 razy dziennie, stosujemy też na noc. Kuracja zwykle daje efekty po dwóch tygodniach.
Zawarte w tej popularnej domowej roślinie kwasy powodują stopniowe złuszczanie kurzajek. Odcinamy liść i myjemy go. Odrobinę miąższu nakładamy na gazę, a następnie przykładamy do zmiany i zabezpieczamy plastrem. Stosujemy kilka razy dziennie, aż narośl złuszczy się.
Owoc myjemy, obieramy ze skórki, drobno kroimy i na noc zalewamy kilkoma łyżkami octu. Rano wyławiamy kawałeczek cytryny, przykładamy do kurzajki i chronimy plasterkiem. Tak przygotowany opatrunek zmieniamy kilka razy dziennie.
Do wyboru mamy olejki: goździkowy, cynamonowy, lawendowy, z drzewa herbacianego. Kawałek gazy zwilżamy kilkoma kroplami płynu. Przykładamy na kurzajki. Stosujemy kilka razy dziennie i przed snem (opatrunek zabezpieczamy plastrem). Czas olejkowej kuracji to minimum dwa tygodnie. Uwaga! Przed każdym zabiegiem skórę wokół kurzajki zabezpieczamy wazeliną.
Niestety nawet po udanej kuracji, po kilku miesiącach kurzajki mogą się odrodzić. Na szczęście wiosną będziemy mogły skorzystać z pomocy skutecznych ziół.
Sok z glistnika
Przełamujemy świeżą łodygę rośliny i sokiem nacieramy kurzajkę (nadmiar ścieramy chusteczką). Zabieg powtarzamy przez kilka dni. Trzeba bardzo uważać, by sok nie dostał się do oka, a także zrezygnować z tej metody, jeśli mamy alergię.
Okład z babki lancetowatej
Zbieramy zaokrąglone listki, myjemy i rozcieramy. Papkę nakładamy na płatek gazy, przykładamy do brodawki i zabezpieczamy plastrem Stosujemy kilka razy dziennie, aż zmiana złuszczy się.