Kwaszone soki warzywne - prozdrowotna bomba
Soki z warzyw kwaszonych np. z buraków, marchwi, selera, pietruszki, kapusty czy brokułów są znacznie zdrowsze od tych konwencjonalnych. Zwalczają wolne rodniki w organizmie, zapobiegają nowotworom, opóźniają starzenie.
Na Kujawach sok z buraków, powstały po odcedzeniu buraków kiszonych, znany był jako kulis. Gaszono nim pragnienie i traktowano jako dobrą kurację uzdrawiania wątroby. Dzisiaj polscy producenci żywności ekologicznej wracają do starych receptur.
Szczególną pozycję, ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, zyskały kiszone buraki. - Buraki, zwłaszcza ekologiczne, dają konsumentom rzecz wielce cenną - zawierają znaczne ilości antocyjanów, które usuwają z organizmu człowieka wolne rodniki. Obfitują też w takie składniki jak: żelazo, wapń, magnez czy potas. Lekarze dodają: sok z buraków to środek krwiotwórczy, który pomaga w zapobieganiu anemii. Jest więc zalecany osobom osłabionym i rekonwalescentom. Idealny do profilaktycznego wzmacniania organizmu i chronienia przed infekcjami i cywilizacyjnymi zagrożeniami zdrowia. - mówi Paweł Krajmas, prezes Stowarzyszenia "Polska Ekologia".
Na uwagę zasługują także soki z innych warzyw kwaszonych np. z marchwi, selera, pietruszki, czarnej rzodkwi, kapusty czy też brokułów.
Jak wyjaśnia Tadeusz Szynkiewicz, współzałożyciel firmy Bio Food, produkującej żywność ekologiczną: - Soki kwaszone z warzyw uzyskuje się przez bezpośrednie wytłaczanie warzyw kwaszonych. Bardzo istotnym w procesie kiszenia jest dobór warzyw charakteryzujących się określonym poziomem cukrów oraz oczywiście restrykcyjne przestrzeganie całego procesu technologicznego, co wbrew pozorom nie jest takie proste.