Reklama

Lecznicze nalewki na przeziębienie, pęcherz i nadciśnienie

Leczniczą moc nalewek doceniały nasze babki czy prababki i doskonale wiedziały, kiedy po nie sięgnąć i w jakich celach najlepiej ich użyć. Zdrowotne właściwości czosnku wykorzystywały w walce z nadciśnieniem, po aromatyczne maliny sięgały, gdy dopadało ich przeziębienie czy grypa, a jarzębina okazywała się im niezbędna w starciu z dolegliwościami układu moczowego, m.in. zapalenia pęcherza. Jakie jeszcze nalewki zdążyły zdobyć uznanie w medycynie naturalnej? Po które z nich warto szczególnie sięgać? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziecie poniżej.

Nalewka miodowa

Często dopadają cię skurcze czy bóle brzucha albo dokuczają ci zgaga lub nudności? Wykorzystaj leczniczą moc miodowej nalewki. Dzięki bogatej zawartości substancji aktywnych między innymi kwasu glukonowego, jabłkowego, cytrynowego, olejków eterycznych, polifenoli, a także witamin: A, C oraz tych z grupy B jak i mikroelementów (potasu, chloru, wapnia, magnezu, olejków eterycznych, polifenoli, a także mikroelementów - między innymi potasu, chloru, wapnia, magnezu i żelaza stanowi skuteczne remedium na dolegliwości układu pokarmowego i trawiennego.

Jak przygotować miodową nalewkę?

Reklama

Potrzebne składniki:

- Pół litra miodu

- Szklanka wody

- Szklanka rumu

- 4 szklanki spirytusu 95%

- Pół szklanki espresso

Sposób przygotowania:

Miód podgrzej, aż lekko się zarumieni. Zalej szklanką wody, zagotuj. Następnie odstaw do wystygnięcia. Dodaj szklankę rumu, cztery szklanki spirytusu 95% i pół szklanki espresso. Pij regularne po 50 ml przy dolegliwościach układu pokarmowego i trawiennego.

Nalewka z jemioły

Nalewka z jemioły łagodzi kołatania serca, pobudza metabolizm, obniża ciśnienie i okazuje się bardzo przydatna w przypadku kobiet zmagających się z dolegliwościami towarzyszącymi menopauzie.

Potrzebna składniki:

Szklanka liści jemioły

Szklanka 70-procentowego alkoholu

Sposób przygotowania

Liście jemioły zalej szklanką 70-procentowego alkoholu. Odstaw na dziesięć dni. Nalewkę z jemioły pij dwa razy dziennie po kieliszeczku.

Nalewka miętowa

Masz problem z trawieniem i chcesz usprawnić ten proces? Wybawieniem może okazać się w tym przypadku nalewka miętowa, która działa rozkurczowo i żółciopędnie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i usuwa poczucie dyskomfortu po bardzo obfitym posiłku. Jak ją przygotować?

Potrzebne składniki:

- Garść liści mięty

- Litr spirytusu

- 1,5 litra wrzątku

- 2 szklanki cukru

- Sok z połowy cytryny

Sposób przygotowania:

Listki mięty pokrój na kawałki i zalej spirytusem. Odstaw na dwa dni (w tym czasie mieszankę kilka razy zamieszaj). Następnie w 1,5 litra wrzątku rozpuść cukier i dodaj sok z połowy cytryny. Po ostudzeniu dolej do mięty ze spirytusem. Wlej do butelek, odstaw na co najmniej trzy tygodnie. Zażywaj łyżeczkę po obiedzie.

Nalewka aloesowa

Na nasz układ trawienny zbawiennie wpływa również nalewka przyrządzana na bazie aloesu. Nie dość, że reguluje procesy metaboliczne, to ponadto reguluje florę bakteryjną jelit, działa przeciwgrzybiczo.

Potrzebne składniki:

- 2 szklanki soku aloesowego,

- 1/2 l miodu,

- sok z 5 cytryn,

- 1/2 l spirytusu.

Sposób przygotowania:

Sok aloesowy wymieszaj z miodem, dodaj sok z cytryn i połącz ze spirytusem. Odstaw na tydzień. Dzięki nalewce na bazie aloesu nie tylko usprawnisz procesy trawienne, ale jednocześnie obniżysz także zły cholesterol LDL.

Nalewka z malin

W sezonie zimowym, gdy znacznie częściej niż dotychczas dopadają nas infekcje czy grypa, warto mieć pod ręką nalewkę malinową. Jak działa na organizm? Jej rozgrzewające właściwości sprawiają, że jest w stanie złagodzić wszystkie dokuczliwe dolegliwości towarzyszące przeziębieniom i grypie. Zwolennicy medycyny naturalnej podkreślają, że pod względem leczniczym bywa nawet skuteczniejsza od soku z malin. Obniża gorączkę i działa napotnie.

Potrzebne składniki

1 kg owoców malin

Szklanka wody

Pół litra rumu.

Sposób przygotowania:

Maliny zasyp szklanką cukru i zalej wodą. Zagotuj, odstaw na dwanaście godzin. Znów zagotuj. Przefiltruj, sok zagotuj. Do gorącego soku dodaj pół litra rumu. Mieszankę zlej do butelek. Odstaw na co najmniej miesiąc. Nalewkę malinową pij po około 50 g.

Nalewka z jarzębiny na pęcherz

Owoce jarzębiny to jedno z najlepszych źródeł witamin C, E, K, PP, garbników i pektyn. Działają lekko moczopędnie, antybakteryjnie, wzmacniają błony śluzowe.

Potrzebne składniki:

3/4 kg owoców jarzębiny

Pół litra wody

Pół kilograma cukru

Litr spirytusu

Sposób przygotowania:

Zagotuj 3/4 kg owoców jarzębiny oraz pół litra wody i pół kilograma cukru. Po wystudzeniu dodaj do mikstury litr spirytusu, zakręć i odstaw na co najmniej trzy miesiące. Po tym czasie odcedź nalewkę. Gdy tylko odczujesz dolegliwości, wypijaj mały kieliszek nalewki jarzębinowej co najmniej trzy razy dziennie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy