Reklama

Leczymy zapalenie dróg moczowych

Dowiedz się, jak szybko je pokonać i co warto robić, by maluszek uniknął nawrotów tej nieprzyjemnej choroby.

Zapalenie dróg moczowych u dzieci najczęściej wywołują bakterie, które dostają się tam z okolic intymnych.

- Częściej na tego typu infekcje zapadają dziewczynki. Dzieje się tak z powodu ich odmiennej budowy anatomicznej. U dziewczynek cewka moczowa jest krótsza i leży blisko odbytu, dlatego zarazki szybciej dostają się do układu moczowego - mówi dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

- Warto też wiedzieć, że u niemowląt niemal zawsze dochodzi do zakażenia całych dróg moczowych. U starszego dziecka zakażenie zwykle jest ograniczone tylko do infekcji pęcherza - dodaje pediatra.

Reklama

Typowe objawy

Symptomy zakażenia układu moczowego u dzieci do 2. roku nie są charakterystyczne i można je pomylić z inną dolegliwością. - Pierwszym objawem infekcji u niemowląt jest gorączka. Maluszek traci apetyt, czasem wymiotuje albo ma bóle brzuszka.

Infekcję dróg moczowych można więc powiązać z zatruciem pokarmowym, początkiem przeziębienia albo z rozpoczynającym się ząbkowaniem - wyjaśnia ekspert. Objawem przewlekłego zakażenia dróg moczowych jest brak przyrostu masy ciała i pojawiający się okresowo stan podgorączkowy.

Typowe symptomy infekcji dróg moczowych, takie jak ból oraz pieczenie podczas siusiania oraz częste parcie na pęcherz, pojawiają się u maluchów dopiero po 6. roku życia.

Konieczna analiza moczu

Aby mieć pewność, że dziecko cierpi na zapalenie dróg moczowych, pediatra zleci badanie ogólne moczu. Niezbędne może okazać się także wykonanie posiewu z antybiogramem, który pozwoli określić rodzaj bakterii, odpowiedzialnych za infekcję pęcherza u szkraba. Ułatwi to dobranie skutecznego oraz szybko działającego antybiotyku. Pobranie od malca moczu do badania wymaga dużej cierpliwości.

Jeśli musisz oddać do badania ogólnego mocz niemowlęcia, zaopatrz się w specjalne plastikowe woreczki przeznaczone do pobierania moczu u niemowląt. Są one dostępne w aptece bez recepty. Przed przyklejeniem woreczka dokładnie umyj miejsca intymne malca wodą i mydłem.

Dziewczynkę umyj od strony spojenia łonowego w kierunku odbytu. U chłopca delikatnie odciągnij napletek, aby przemyć okolicę ujścia cewki moczowej. Po osuszeniu krocza przyklej woreczek. Kiedy niemowlę zrobi siusiu, przelej mocz do jałowego pojemnika i zanieś do laboratorium.

U starszego dziecka, które nie używa już pieluszek, sytuacja jest prostsza. Najpierw umyj malcowi okolice krocza. Następnie zachęć dziecko, aby kucnęło lub usiadło na nocniku. Pod ujście cewki moczowej podstaw jałowy pojemnik na mocz. Najlepszy do badania jest poranny mocz ze środkowego strumienia. Pierwszą porcję omiń i dopiero po chwili podstaw kubeczek. Poczekaj, aż smyk napełni go niewielką ilością płynu, i odsuń, zanim skończy siusiać.

Jak pomóc malcowi

Jeśli badania potwierdzą, że dziecko cierpi na infekcję dróg moczowych, pediatra zaleci mu antybiotyk. Gdy lek będzie dobrze dobrany, stan smyka poprawi się już po podaniu jego pierwszej dawki. Oto, co jeszcze możesz zrobić, by ulżyć cierpiącemu malcowi:

● W czasie kuracji antybiotykowej i co najmniej przez dwa tygodnie po leczeniu podawaj szkrabowi probiotyki (np. Dicoflor).

● Zachęcaj malucha, by jak najwięcej pił (ok. 1,5-2 l płynu na dobę). Dzięki temu chorobotwórcze bakterie zostaną szybciej wypłukane z dróg moczowych. Najlepiej proponuj dziecku napoje, które zakwaszają mocz (kwaśne pH utrudnia namnażanie się chorobotwórczych bakterii). Serwuj więc smykowi np. przegotowaną wodę z sokiem z cytryny, herbatki i soki z czarnej porzeczki lub aronii. Proponuj też żurawinę. Niemowlę po 8. miesiącu możesz poić rozcieńczonym sokiem, kilkulatek może jeść suszone owoce.

● Rób malcowi ciepłe kąpiele, które rozluźnią mięśnie i zmniejszą ból w dole brzuszka. Możesz także przykładać smykowi termofor albo ciepłą pieluszkę. Po zakończeniu antybiotykoterapii przez kilka tygodni maluch będzie musiał przyjmować profilaktycznie jedną dawkę (na noc) leku, który zapobiega nawrotowi choroby (np. Furagin). Kilkanaście dni po ustąpieniu bolesnych dolegliwości oraz zakończeniu terapii trzeba będzie też wykonać ponownie badanie ogólne i posiew moczu dziecka, aby mieć pewność, że leczenie okazało się skuteczne.

Zdaniem specjalisty: Jak zapobiegać infekcjom pęcherza?

Trzeba ściśle przestrzegać zasad higieny, np. wycierać pupę od przodu do tyłu, zadbać o regularne wypróżnianie się (zaparcia mogą prowadzić do niepełnego opróżniania pęcherza, co sprzyja rozwojowi bakterii) oraz podawać dziecku witaminę C, która zakwasza mocz, zapobiegając infekcji. Nie można też pozwalać malcowi siadać na zimnej terakocie czy krawężniku.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: leczenie | dziecko | bakterie | dolegliwości | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy