Letnie minitesty zdrowia
Mama w roli ortopedy i laryngologa? Tak! Czasem wystarczy rzucić okiem lub nadstawić ucha, by sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo.
Smyk chodzi na bosaka po wilgotnym piasku
Przyjrzyj się śladom stóp, które za sobą zostawia.
Sprawdź, czy po wewnętrznej stronie ślady mają wgłębienie - jego brak może być spowodowany płaskostopiem.
Ale uwaga! Takie wgłębienie nie powinno być nadmierne. Jeśli środek stopy ledwo się odbija lub nie odbija się wcale, może to sygnalizować wadę, która jest określana mianem stopy wydrążonej.
Tego testu nie przeprowadzaj u dziecka poniżej 5. r.ż. W ramce obok wyjaśniamy, dlaczego.
Baczność, stój!
Bawicie się w żołnierzy
Obserwuj dziecko, gdy stoi i nogi ma złączone - kolana i kostki powinny się stykać. Jeśli kolana się stykają, a kostki są od siebie oddalone - może to świadczyć o koślawości.
Gdy kolana i kostki tworzą zarys litery o - to objaw szpotawości.
Ale uwaga! Niewielka szpotawość jest naturalna dla dzieci poniżej 3. r.ż., koślawość - u kilkulatków.
Koci, koci... grzbiet
Maluch pochyla się i próbuje dosięgnąć palcami do podłoża
Obserwuj jego zaokrąglone plecy - czy kręgosłup biegnie równo, czy żaden krąg nie wystaje ani nie jest zapadnięty, czy jedna łopatka nie jest bardziej wypukła od drugiej. Mogą to być oznaki wady postawy (np. bocznego wygięcia kręgosłupa).
Głuchy telefon
Dziecko powtarza na głos usłyszany od ciebie sekret
Jeśli często zniekształca informację, może to świadczyć o trudnościach z usłyszeniem szeptu i o pogorszeniu słuchu. Cicho sza..! Nadchodzi wieczór, pora spać...
Posłuchaj śpiącego malucha. Pochrapywanie i oddychanie przez otwarte usta mogą świadczyć o krzywej przegrodzie w nosie lub przerośniętym migdałku.