Reklama

Letnie zioła: Te zdrowe rośliny możemy zbierać w gorące dni

Napary z ziół to znany od wieków środek wspomagający leczenie wielu chorób i przypadłości. Spacerując w lipcowe dni po łąkach i własnych ogródkach z pewnością warto pochylić się nad tym żywym bogactwem medycyny naturalnej. Jakie zioła możemy aktualnie zbierać?

Zioła mają doskonały wpływ na nasze zdrowie. Są też niezastąpionym dodatkiem do potraw, bazą naparów i domowych nalewek. Pomagają obniżyć ciśnienie, zbić wysoki poziom cholesterolu, stłumić sezonowe alergie. 

Również wiele sezonowych owoców, kwiatów i elementów roślin wykazuje zbawienne dla naszego zdrowia działanie i warto z nich korzystać, gdy są świeże. 

Niektóre właściwości letnich roślin, owoców i ziół. Na co pomogą?

Pozwalają dłużej zachować młodość, dzięki zawartości przeciwutleniaczy. Te antyoksydanty chronią nasze komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Przeciwutleniacze zawiera w sobie rumianek, forsycja i czarny bez. 

Reklama

Pomagają na biegunki i problemy żołądkowe. Rośliny bogate w garbniki, takie jak liście malin i jeżyn, kłącze pięciornika, czy kora dębu, wykazują działanie ściągające w układzie pokarmowym.

Sprawdź też: Na co pomaga świetlik lekarski?

Pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Dzieje się tak w wyniku działania pektyn, które regulują wchłanianie glukozy, a tym samym przyśpieszają proces usuwania soli żółciowych. Takie działanie posiadają głównie owoce, na przykład jabłka.

Prawoślaz, miodunka, babka lancetowata są bogate w substancje śluzowe. Dzięki nim będą służyć nam wsparciem w leczeniu zakażeń układu oddechowego i pokarmowego.  

Na niestrawność doskonale działają kozłek lekarski, krwawnik i piołun, poprzez pobudzenie wydzielania soków trawiennych. 

Na ból i poprawę nastroju warto sięgnąć po miętę, lawendę i melisę. To zioła bogate w olejki eteryczne, bardzo dobre na napary. Mogą być stosowane w celu obniżenia stresu, zmniejszenia napięcia nerwowego i lęku.  

Czytaj również: Alantoina - sposób na nawilżoną skórę

Letnie zioła - co zbierać w lipcu?

W tym letnim miesiącu możemy pokusić się na zbiór dziewanny wielokwiatowej. Napary i inhalacje z tego zioła wpływają pozytywnie na przebieg astmy oskrzelowej, są też pomocne w leczeniu lekkich zakażeń układu oddechowego, gdyż ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w płucach i oskrzelach.   

Okłady z kwitnącego latem nagietka lekarskiego stosuje się w przypadku trudno gojących się ran i oparzeń, a także przy obrzękach, stłuczeniach i siniakach. Jego działanie przeciwzapalne i kojące znane jest od wieków w medycynie naturalnej.

Czytaj również: Skazani na otyłość. Czym jest gen otyłości?

Niebieski chaber bławatek to naturalny regulator ciśnienia krwi, dzięki swoim właściwościom moczopędnym. Napar z tej rośliny wykorzystywany jest także w okładach stosowanych w przebiegu zapalenia spojówek. Wspiera również pracę żołądka i wątroby. 

Napar z lipcowej lawendy to doskonały sposób na poprawę złego nastroju i odprężenie. To zioło wzmacnia też naszą odporność, łagodzi migreny, niestrawność, a także u kobiet karmiących poprawia laktację. 

Lipiec to okres kwitnienia lipy. Kwiaty tego drzewa są wykorzystywane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, dzięki łagodzącemu działaniu substancji śluzowych w nich zawartych. Wykazują również działanie napotnie i przeciwzapalnie. Kwiaty lipy doskonale nadają się do przygotowania naparu, nalewki i domowego syropu. 

Praktycznie wszędzie gdzie się zieleni, możemy natknąć się na bardzo popularną w naszym kraju babkę lancetowatą. Z jej wielu prozdrowotnych właściwości warto wymienić działanie antywirusowe i przeciwbakteryjne, które czynią z tej rośliny doskonały środek w walce z letnim przeziębieniem i grypą. Babka lancetowata ma także właściwości hamujące i łagodzące kaszel oraz rozkurczowe, przez co jest ceniona przez astmatyków. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła zastosowanie | medycyna naturalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy