Reklama

Maczek kalifornijski: Pomoże w walce z bezsennością i ukoi nerwy

Nazywany pieszczotliwie pozłotką maczek kalifornijski to nie tylko piękna - i w dodatku mało wymagająca w uprawie - ozdoba naszych ogrodów, ale także skuteczny i w pełni naturalny środek, który pomoże nam w walce z wieloma dolegliwościami. Sporządzane na jego bazie preparaty ukoją nasze nerwy, złagodzą skutki nadmiernego stresu i uregulują ciśnienie. Po napar z maczka kalifornijskiego warto sięgać zwłaszcza wówczas, gdy mamy problemy ze snem. Jedna szklanka specyfiku sprawi, że wyśpimy się jak nigdy. Ponadto, jeśli roślinę zastosujemy zewnętrznie, przyspieszymy proces gojenia się ran i podrażnień. Przyjrzyjmy się maczkowi kalifornijskiemu nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

Maczek kalifornijski: Co nieco o roślinie

Maczek kalifornijski - jak nietrudno się domyślić - pochodzi z Kalifornii. W stanie tym można podziwiać cudowne łąki kwitnących na żółto kwiatów. To właśnie one są znakiem rozpoznawczym rośliny. Niewątpliwą zaletą maczka kalifornijskiego jest to, że jest bardzo wdzięczny w uprawie. Będzie pięknie rósł, jeśli zapewnimy mu sporo słońca. Nie ma dużych wymagań co do gleby. Nie lubi przesadzania i dlatego najlepiej wysiewać go wprost do gruntu. Kwitnie zwykle od końca maja do jesieni. Najlepiej wysiewać go jesienią - pod koniec września lub wiosną w marcu. Pięknie prezentuje się w kwietnikach, skalniakach i na rabatach.

Reklama

Jak to możliwe, że maczek kalifornijski leczy?

Maczek kalifornijski swoje właściwości lecznicze zawdzięcza zawartym w nim substancjom aktywnym zwanym alkaloidami. Wpływają one pozytywnie na nasz mózg, koją nasze nerwy, regulują ciśnienie krwi i przyspieszają proces gojenia się ran.

Jak działa maczek kalifornijski i na co nam pomoże?

Maczek kalifornijski na problemy ze snem

Po napary sporządzane na bazie maczka kalifornijskiego powinny sięgać osoby znerwicowane, narażone na duży stres, chcące odzyskać psychiczną równowagę i walczące z bezsennością. Ten naturalny środek rozkurcza mięśnie, koi, uspokaja i - co bardzo ważne - nie wywołuje "otępienia"; ułatwia zasypianie i zapewnia zdrowy sen. Jeśli zmagamy się z bezsennością, powinniśmy pić po szklance naparu lub 1,5 łyżeczki nalewki z maczka kalifornijskiego przed snem, co najmniej przez trzy-cztery dni. Z kolei przy napięciach nerwowych i dużym stresie zalecana dawka to szklanka naparu dwa razy dziennie albo łyżeczka nalewki trzy razy dziennie. Kuracja powinna trwać co najmniej pięć-siedem dni.

Maczek kalifornijski a ciśnienie

Maczek kalifornijski pomaga również uregulować ciśnienie oraz częstotliwość skurczów serca. Wystarczy pić szklankę sporządzanego z rośliny naparu lub 1,5 łyżeczki nalewki raz dziennie, co najmniej przez czternaście dni.

Zachowaj rozsądek

Do naturalnych - podobnie zresztą jak do tradycyjnych - środków leczniczych należy podchodzić z rozsądkiem. Kurację na bazie maczka kalifornijskiego można stosować nie częściej niż raz w miesiącu.

Jak przygotować napar z maczka kalifornijskiego?

Potrzebne składniki:

1 łyżeczka suszonego ziela maczka kalifornijskiego

Szklanka gorącej wody

Sposób przygotowania:

Ziele maczka kalifornijskiego zalej szklanką gorącej wody. Przykryj i odstaw na piętnaście minut. Na koniec przecedź. Napar pij małymi łyczkami tuż przed snem. Wyśpisz się jak nigdy.

Jak stosować napar z maczka kalifornijskiego zewnętrznie?

Napar posiada właściwości osuszające i przyspiesza proces gojenia się ran. Wystarczy przemywać zmienione chorobowo miejsca co najmniej trzy-cztery razy dziennie przez pięć-sześć dni.

Jak przygotować nalewkę z maczka kalifornijskiego?

Potrzebne składniki:

1 szklanka suchego ziela maczka kalifornijskiego

5 szklanek ciepłego alkoholu 40%.

Sposób przygotowania:

Ziele maczka kalifornijskiego umieść w słoju, zalej ciepłym, lekko podgrzanym alkoholem. Składniki wymieszaj. Zamknij słój i odstaw go w ciepłe, jasne miejsce na co najmniej czternaście dni. Co drugi dzień należy lekko potrząsać słojem. Po dwóch tygodniach przecedzamy nalewkę przez papierowy filtr lub gazę. Rozlewamy do butelek i je zamykamy. Nalewkę przechowujemy w ciemnej szafce, nie dłużej niż rok.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy