Reklama

Maść borowinowa: Właściwości i zastosowania

Borowina, czyli przetworzony przez bakterie torf, znajduje się na wielu obszarach Europy Środkowo-Wschodniej. Polskie złoża uważa się za jedne z najczystszych i najzdrowszych, dlatego nazywa się je „czarnym złotem”. Kąpiele borowinowe są bardzo popularnym środkiem leczniczym w wielu uzdrowiskach – pomagają zwalczyć bóle stawów i kręgosłupa, łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i świetnie wpływają na skórę. Niewiele osób wie jednak, że dobroczynnymi właściwościami torfu można cieszyć się każdego dnia, stosując maść borowinową. Dowiedz się, co zawiera i jak ją stosować.

Czym jest maść borowinowa?

Maść borowinową produkuje się z borowiny, czyli torfu – materiału geologicznego, który powstał w sprzyjających okolicznościach (wysoka temperatura i duża wilgotność) z rozkładającej się roślinności bagiennej. Zawiera kwasy, sole mineralne, pektyny, garbniki, woski i żywice. Złoża borowiny uformowały się na terenach polodowcowych i występują na obszarach Europy Środkowo-Wschodniej, także w Polsce. Borowinę wykorzystują uzdrowiska, salony piękności i spa – ciepłe kąpiele torfowe równomiernie ogrzewają chore miejsca na ciele i pozwalają na powolne uwalnianie się leczniczych składników. Bardzo korzystnie na organizm wpływa także maść borowinowa stosowana miejscowo na stan zapalny czy obrzęk narządu ruchu. Specyfik dostępny jest w przystępnych cenach w aptekach i drogeriach.

Reklama

Właściwości maści borowinowej

Maść borowinowa wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Z tego względu jest pomocna w leczeniu urazów i obrzęków narządów ruchu oraz chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa. Łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego bólu kręgosłupa, a także zmniejsza ból szyi, barku czy lędźwi. Działa również odżywczo i regenerująco na skórę.

Przeciwwskazania do stosowania maści borowinowej

Maści borowinowej powinny unikać osoby uczulone na którykolwiek składnik specyfiku, a także dzieci i młodzież. Kobiety w ciąży i karmiące piersią jej stosowanie powinny skonsultować z lekarzem. Maści nie wolno nakładać na poparzoną i zranioną skórę – może dodatkowo podrażniać rany i utrudniać ich gojenie.

Jak stosować maść borowinową?

Maść borowinową powinno się stosować jedynie w miejscach objętych bólem i stanem zapalnym (nie należy używać jej do całego ciała), na przykład na staw, szyję czy fragment pleców. Maść należy dokładnie wcierać kilka razy dziennie przez co najmniej 2-3 tygodnie, nawet jeśli szybko poczujemy ulgę. Borowina stosunkowo szybko uśmierza ból, ale leczenie stanu zapalnego trwa dość długo, dlatego kuracji nie powinno się zbyt szybko przerywać. Maść przynosi lepsze efekty, jeśli stosuje się ją w trakcie masażu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy