Reklama

Reklama

Męczący kaszel po zapaleniu oskrzeli

Mój 3-letni synek trzy tygodnie temu miał zapalenie oskrzeli. Wydawało mi się, że już jest zdrowy, ale nadal kaszle. Co mam zrobić?

Proszę się nie martwić. Napadowy kaszel może występować u dziecka nawet do miesiąca po zapaleniu oskrzeli.

Reklama

W czasie infekcji bowiem drobnoustroje odpowiedzialne za jej wywołanie (zwykle są to wirusy) niszczą m.in. warstwy nabłonka rzęskowego, który wyścieła drogi oddechowe.

W konsekwencji tuż po chorobie drogi oddechowe smyka są znacznie bardziej narażone na podrażnienia. Okres regeneracji nabłonka u małego rekonwalescenta może trwać właśnie około 4 tygodni.

W tym czasie bardzo łatwo o napad kaszlu wywołany nadmiarem kurzu w powietrzu albo odrobiną płynu czy jedzenia, która przedostała się do dróg oddechowych.

Aby dziecko przeczekało ten okres w dobrej formie, najlepiej unikać drażniących bodźców, a więc nie narażać maluszka na przebywanie w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach.

Jeżeli napady kaszlu u malca są częste oraz uciążliwe, proszę skontaktować się bezpośrednio z pediatrą. Podczas wizyty lekarz wykluczy kolejną infekcję oraz oceni, czy w drogach oddechowych dziecka nie utkwiło żadne ciało obce, co może dawać podobne objawy.

Pediatra może również zlecić smykowi badania dodatkowe, np. RTG klatki piersiowej.

Jeżeli po miesiącu od infekcji objawy nie ustępują lub też zapalenia oskrzeli mają charakter nawracający - warto poprosić o skierowanie do pulmunologa dziecięcego.

Nawrotowe zapalenia oskrzeli, a także utrzymująca się długo nadwrażliwość dróg oddechowych mogą być bowiem objawami astmy.

Odpowiedzi udzieliła: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Dowiedz się więcej na temat: kaszel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje