Reklama

Męczennica cielista: Niezwykły kwiat, który uśmierza bóle

Męczennica cielista (Passiflora incarnata) przykuwa wzrok swoim zjawiskowym wyglądem, a co więcej skrywa w sobie niejedną tajemnicę. Ciekawość wzbudza już sama nazwa nietuzinkowego kwiatu, która nawiązuje do męki Jezusa Chrystusa. Mało kto też wie, że ta niebanalna roślina poza tym, że cieszy oko, wykazuje też rozmaite właściwości lecznicze. Usprawnia trawienie i koi rozmaite bóle oraz dolegliwości związane z migreną, menstruacją, stawami, menopauzą, czy nadmiernym stresem. Co więcej, z powodzeniem jest wykorzystywana w terapii depresji, zaburzeń nerwicowych, ADHD czy bezsenności.

Męczennica cielista: Zagadkowa nazwa

Znakiem rozpoznawczym pochodzącej z Ameryki Południowej męczennicy cielistej są oryginalne kwiaty o nietuzinkowej budowie. To właśnie od nich wzięła się wymowna nazwa kwiatu, (z łaciny passio - cierpienie, flos - kwiat) nawiązująca do męki Jezusa Chrystusa. Zgodnie z przekazem mieli ją nadać stacjonujący w Ameryce Południowej misjonarze. Według nich pięć pylników to symbol pięciu ran Chrystusa, trójdzielne znamię słupka - trzech gwoździ, którymi przybito go do krzyża, szyja słupka - ramienia krzyża, a przykoronek - korony cierniowej. Z kolei pięć płatków i pięć działek kielicha odnosili do liczby apostołów bez Judasza i Piotra.

Reklama

Owoce passiflory przypominają natomiast jagodę i posiadają liczne nasiona otoczone pomarańczową lamówką. Co ciekawe, mogą stanowić apetyczny dodatek do jogurtów, soków czy deserów, jaki i przetworów, nadając im słodko-kwaśny smak.

Klimat tropikalny wybitnie passiflorze służy. Rosnąc tam może osiągać nawet 15 metrów wysokości, podczas gdy w naszym klimacie zaledwie 2 metry. Nie jest jednak zbyt wymagająca w uprawie. Warunkiem jest głównie nasłonecznienie. Może swobodnie rosnąć w doniczkach, jak i wokół oczka wodnego.

Męczennica cielista: Dlaczego leczy?

Wyróżnia się co najmniej 500 gatunków passiflory, ale jedynie męczennica cielista (Passiflora incarnata) posiada właściwości lecznicze. Jakie konkretnie? Dzięki zawartym w niej alkaloidom indolowym, flawonoidom i glukozydom wykazuje między innymi kojące działanie.

Męczennica cielista: Na depresję i nerwicę

Suszona passiflora jest z powodzeniem wykorzystywana w ziołolecznictwie jako naturalny środek uśmierzający bóle mające związek z migreną, menstruacją, menopauzą, kolkami czy skurczami mięśni. Poza tym stosuje się ją w terapii depresji, zaburzeń nerwicowych, ADHD, bezsenności, a nawet uzależnień od narkotyków czy alkoholu. Wykazano także, że może łagodzić skutki rozmaitych problemów trawiennych czy astmy.

Męczennica cielista: Preparaty

Na rynku dostępnych jest szereg preparatów mających w swoim składzie męczennicę cielistą. Stworzone na jej bazie krople

stosowane są przy pobudzeniu nerwowym, zaburzeniach snu, rozmaitych stanach lękowych czy depresyjnych jak i zaburzeniach nerwicowych. Tabletki zawierające passiflorę jak i melisę i chmiel mogą z kolei ułatwić zasypianie. Z kolei sporządzane na bazie męczennicy cielistej syropy czy płyny są zalecane w terapii zaburzeń emocjonalnych, nerwicy serca, stanów lękowych, czy łagodzenia dolegliwości emocjonalnych.

W niektórych preparatach, które wykazują właściwości uspokajające, męczennica cielista występuje w towarzystwie niezwykle popularnej waleriany, jak i melisy, chmielu czy głogu.

Męczennica cielista: Przeciwwskazania

Męczennicy cielistej nie należy podawać małym dzieciom, kobietom ciężarnym oraz matkom karmiącym. Z uwagi na jej usypiające i uspokajające działanie nie należy jej aplikować w sytuacji, gdy planujemy prowadzić samochód.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy