Reklama

Mięśniaki - fakty, które powinna znać każda kobieta

Zanim pojawi się zdenerwowanie i zaczniesz wydzwaniać po lekarzach, zapoznaj się z kilkoma dość istotnymi faktami dotyczącymi mięśniaków. Są one najczęściej występującym rodzajem nowotworu u kobiet, jednak rzadko kiedy są złośliwe. Oznacza to, że choć mogą powodować pewien dyskomfort, mało prawdopodobne jest to, że przerodzą się w śmiertelną chorobę. Wiele osób nadal nie widzi różnicy pomiędzy nowotworem łagodnym, a nowotworem złośliwym i wrzuca je do "jednego worka". Nowotwór łagodny charakteryzuje się tym, że gdy powstaje, rozrastające komórki tworzą pojedynczy guzek, który z czasem się rozrasta, jednak nie daje przerzutów. Do takich nowotworów należą tłuszczaki, gruczolakowłókniaki oraz omawiane mięśniaki. Natomiast w przypadku nowotworu złośliwego, który się rozrasta naciekając, mamy do czynienia z wnikaniem nieprawidłowości pomiędzy zdrowe tkanki. Po pewnym czasie nie można rozróżnić, które tkanki są uszkodzone, a które zdrowe. Taka właśnie jest diametralna różnica, o której powinniśmy wiedzieć i pamiętać.

Wracając do mięśniaków, jest jeszcze wiele rzeczy, które powinniśmy wyjaśnić:

Czym właściwie jest mięśniak?

Mięśniak jest to łagodny guz gładkokomórkowy, który pojawia się na ściankach macicy. W wielu przypadkach nowotwór można przejść bez żadnych komplikacji czy też objawów. Jednak zdarza się tak, że guzy mogą rosnąć bardzo duże, powodując ból oraz obfite i bolesne miesiączki.

U kogo rozwija się guz?

Guz może rozwinąć się u każdej kobiety, w każdym wieku. Jednak najczęściej pacjentki są w wieku pomiędzy 40., a 50. rokiem życia. Według badań, ponad 70 procent z nas będzie cierpiała z powodu mięśniaka w wieku około 50 roku życia.

Reklama

Objawy

Do najczęstszych objawów choroby zalicza się bardzo ciężkie miesiączkowanie, krwawienia pomiędzy okresami, bolesne skurcze. Niektóre kobiety odczuwają również ból podczas stosunku.

Guz a nowotwór

Guzy same z siebie mogą sprawiać ból, jednak istnieje ryzyko, że wraz z mięśniakami będą rozwijać się inne dolegliwości. Dlatego też, warto udać się do lekarza na specjalistyczne badanie, które sprawdzi, czy choroba się rozwija.

Diagnoza:

Mięśniaki zwykle są diagnozowane przez lekarzy ginekologów przy użyciu ultradźwięków. Biorąc pod uwagę cechy wspólne wielu chorób, warto skontaktować się z lekarzem w momencie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Sposób leczenia:

Jeśli mięśniak nie powoduje żadnych dolegliwości, nie wymaga leczenia. Należy jednak pamiętać o regularnych kontrolach u ginekologa, który będzie sprawdzał, czy choroba nie postępuje. Niektóre kobiety wybierają dość radykalne metody leczenia i poddają się histeraktomii. Jest to dość radykalne podejście, ponieważ zabieg ten polega na usunięciu jajników oraz jajowodów lub też usunięcia całej macicy wraz z górną częścią pochwy i okolicznych węzłów chłonnych. Całe szczęście istnieje również terapia hormonalna, która działa skutecznie.

Życie po chorobie

Jak zmienia się życie po przebytej chorobie? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno regularne wizyty kontrolne będą koniecznością, która ma na celu zapewnienie spokoju, że choroba już nie powróci. Wiele kobiet ma problemy z zajściem w ciążę, które są niestety dość powszechne, nawet wśród młodych kobiet.

Zapobieganie

Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju mięśniaków. Naukowcy odkryli drogocenny wpływ intensywnych ćwiczeń na zmniejszenie ryzyka zachorowania. Oprócz tego warto sięgnąć po zieloną herbatę oraz owoce i warzywa. Odpowiednia ilość witamin i minerałów w organizmie to podstawa!

Ile nauka wie o chorobie?

Niestety nadal niewiele. Nie ma pewności, co dokładnie jest przyczyną nowotworu, ani jak zapobiegać chorobie. Jedyne co jest wiadome to fakt, że istnieją pewne czynniki, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Bardzo ważne jednak jest to, aby regularnie się badać. Wczesna diagnoza choroby to szansa na znacznie szybsze wyleczenie!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy