Reklama

Mleko ryżowe. Właściwości i zastosowanie

Mleko ryżowe może być świetną alternatywą dla tradycyjnego mleka krowiego. Z racji roślinnego pochodzenia jest wręcz stworzone dla wegan, ale tak naprawdę nie tylko oni mogą cieszyć się z jego wyjątkowych właściwości. Napój ten nie zawiera laktozy, dlatego okazuje się odpowiedni dla osób cierpiących z powodu rozmaitych nietolerancji pokarmowych. Niestety, podobnie jak inne produkty spożywcze nie jest przeznaczony dla każdego i może powodować skutki uboczne. Kto może śmiało sięgać po mleko ryżowe, a kto powinien zdecydowanie go unikać? Podpowiadamy.

Mleko ryżowe

Mleko ryżowe, a tak naprawdę napój roślinny, uzyskiwany jest z ryżu brązowego. Proces jego produkcji jest bardzo prosty. Ziarna zostają zmielone, a następnie ugotowane w bardzo dużej ilości wody. Całość po przestudzeniu jest miksowana na gładką masę, a na koniec przecierana przez sito w taki sposób, aby oddzielić płyn od ziaren. Mleko ryżowe ma białą albo żółtą barwę i delikatny, słodki smak. Zawarte w nim enzymy, rozkładając cukry proste, sprawiają, że posiada również przyjemny aromat. Oczywiście, napój ryżowy jedynie kolorem przypomina tradycyjne mleko krowie. Wysoka obecność skrobi sprawia, że mleko bardzo szybko się rozwarstwia.

Reklama

Wartość odżywcza

Niestety, w porównaniu do innych napojów roślinnych nie zawiera wysokiej ilości witamin i składników mineralnych; choć obecne są w nim witaminy z grupy B oraz pierwiastki, takie jak magnez i selen. W przeważającej mierze producenci dodają do niego odpowiednie substancje odżywcze, aby dorównało mleku krowiemu. Dzięki procesowi fortyfikacji często można znaleźć w nim duże pokłady wapnia oraz witaminy D, E i A. Mleko ryżowe nie zawiera za to laktozy ani cholesterolu, natomiast są w nim obecne fitosterole, takie jak sitosterol czy oryzanol.

Mleko ryżowe a szczupła sylwetka

Mleko ryżowe polecane jest dla wszystkich tych, którym zależy na zachowaniu szczupłej sylwetki. Zawiera mało kalorii, gdyż w jednej szklance znajduje się jedynie ok. 110 kcal. Z racji pochodzenia roślinnego obecna jest w nim również skrobia, która stanowi źródło niezbędnych węglowodanów. Poza tym mleko ryżowe odznacza się niskim poziomem białka oraz tłuszczów.

Działanie zdrowotne mleka ryżowego

Mleko ryżowe, które zostało wzbogacone dodatkami wapnia i witamin, jest tak samo wartościowe jak mleko krowie. Te dwa napoje różni jednak niższa obecność tłuszczów oraz cholesterolu, a także całkowity brak laktozy. Ogromną zaletą mleka ryżowego są jego hipoalergiczne właściwości. Nie uczula i może być z powodzeniem pite przez osoby, które mają tendencje do nadwrażliwości na różne produkty spożywcze. Choć znajdują się w nim fitosterole, które mają działanie antyoksydacyjne, to ich stężenie jest praktycznie znikome. Chcąc chronić się przed zgubnym działaniem wolnych rodników oraz zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, trzeba byłoby pić ogromne ilości mleka ryżowego.

Przeciwwskazania do picia mleka ryżowego

Wydawać by się mogło, że picie mleka ryżowego nie niesie ze sobą większych konsekwencji. Niestety, obecne w nim cukry nie są korzystne dla organizmu. Dlatego osoby cierpiące z powodu cukrzycy powinny całkowicie z niego zrezygnować. Ziarna ryżu zawierają arsen – pierwiastek, który w dużych dawkach jest szkodliwy. Jego obecność wynika z fazy rozwoju rośliny, dlatego nie powinno się go łączyć z płatkami śniadaniowym, gdyż one również są jego źródłem. Nie zaleca się, aby mleko ryżowe było spożywane przez kobiety w ciąży, a także te karmiące piersią oraz dzieci.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy