Reklama

Modzele i odciski: Przyczyny i leczenie. Jak się ich pozbyć?

Odciski są bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Powstają w różnych częściach ciała i nierzadko powodują ból. Wśród nich wyróżnia się modzele i nagniotki. Najczęściej wywołane są uciskiem albo otarciem skóry w czasie chodzenia, ale ich tworzenie się ma też związek z wykonywaniem różnych aktywności. Nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak zawsze wiążą się z dużym dyskomfortem. Niektórzy z nas bagatelizują ich obecność, u innych są powodem do wstydu i zakłopotania. Na szczęście, są proste sposoby, aby im zaradzić. Dlaczego na naszym ciele powstają odciski? Jak skutecznie się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Czym są odciski?

Odciski są zgrubiałą warstwą naskórka, która powstaje w wyniku długotrwałego ucisku albo otarcia. Jest to swoisty mechanizm obronny skóry, ponieważ podrażniona tkanka reaguje na uszkodzenia, tworząc zrogowaciałą, grubą warstwę, chroniącą zdrowe jej części. Odciski pojawiają się zwykle na stopach, ale tworzą się też na dłoniach, łokciach i wszędzie tam, gdzie skóra narażona jest na uszkodzenia. Szare albo żółte i płaskie zmiany, gdzie dookoła nich tkanka jest zaczerwiona, określane się modzelami. Natomiast nagniotki, czyli łagodniejsze formy odcisku, są mniejsze, jednak jeśli ich wierzchołek jest twardy, to znaczy, że wytworzył się korzeń, który podczas dotyku wywołuje ból.

Reklama

Jakie są przyczyny powstawania odcisków?

Przyczyn powstawania odcisków jest wiele. Te, które powstają na stopach, spowodowane są w przeważającej mierze niewygodnym i źle dopasowanym obuwiem (za ciasne, bądź zbyt luźne). Częściej narzekają na nie panie, które chodzą w butach na wysokim obcasie. Te ostatnie obciążają nadmiernie jedną część stopy. Warto wkładać skarpetki do obuwia, gdyż chronią przed otarciami. Inną przyczyną powstawania odcisków są przewlekłe schorzenia, takie jak otyłość, cukrzyca, problemy z układem krążenia oraz reumatoidalne zapalenie stawów albo zaburzenia wynikające ze struktury kostnej i wady postawy.

Odciski na innych częściach ciała

Odciski mogą pojawiać się nie tylko na stopach; tworzą się również na dłoniach łokciach albo udach. Powstają najczęściej w wyniku stałych, regularnych i częstych czynności, gdy skóra poddawana jest naciskowi albo otarciom. Przede wszystkim narażeni są na nie pracownicy fizyczni, którzy wykonują obowiązki ręcznie za pomocą różnorakich narzędzi albo przenosząc ciężary. Cierpią na nie również muzycy, którzy poświęcają wiele godzin na graniu na instrumentach.

Jak usunąć odciski?

Odciski można usunąć na kilka sposobów. Najlepiej kurację przeprowadzić wtedy, kiedy są małe i nie wywołują bólu. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że zabieg się uda i modzel bądź nagniotek się nie odtworzy. Aby pozbyć się odcisków, można sięgnąć po wiele preparatów, które dostępne są w aptekach. Bazują przede wszystkim na kwasie salicylowym o różnym stężeniu, którego nie można stosować przez długi czas. W zasięgu ręki są też skuteczne domowe sposoby.

Metody mechaniczne

Odciski warto najpierw namoczyć w misce z dodatkiem ciepłej wody i mydła. Można spróbować zetrzeć je tarką do skóry albo pumeksem. Zabieg ten należy wykonywać bardzo delikatnie. W przeciwnym razie może dojść do powstania stanu zapalnego.

Domowe sposoby

Odciski można również usunąć domowymi sposobami. Polegają one na okładach, które trzeba stosować na zgrubiałą skórę. Co trzeba zrobić? Plasterek czosnku, kawałek cytryny albo odrobinę miąższu aloesu trzeba nanieść na odcisk i dokładnie zakleić plastrem. Taki opatrunek należy wymieniać dwa razy dziennie, aż do momentu usunięcia modzeli albo nagniotków. Inną metodą jest stworzenie gęstej pasty z aspiryny albo kurkumy. Rozdrobniony składnik należy wymieszać z odrobiną wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji, przyłożyć do odcisku i zakleić szczelnie folią na 20 minut. Po tym czasie odciski zmiękną i łatwiej będzie je usunąć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy