Reklama

Na jakie rośliny uważać na łąkach latem?

Maj i czerwiec to okres kwitnienia roślin łąkowych. I choć wiele z nich pięknie wygląda i pachnie, często nie zdajemy sobie sprawy z ich toksycznego działania. Wystarczy chwilowy kontakt skóry z ich sokiem rośliny, by nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą zagrażać nawet naszemu życiu. Oto pięć roślin, na które powinniśmy uważać szczególnie latem.

Jaskier jadowity

Jaskier jadowity to jeden z 20 gatunków jaskrów występujących w Polsce. Jak wygląda? Jego kwiaty mają mocno żółty kolor, a łodygi są grube i pełne toksycznego soku. Spotkamy go na brzegach stawów, jezior, a także rzek. Jaskier jadowity najbardziej niebezpieczny jest w porze kwitnienia. Dosłownie kropelka soku z jaskra może silnie podrażnić skórę, powodując na niej zaczerwienienia i pęcherze. Dla bezpieczeństwa warto unikać kontaktu z większością żółtych kwiatów, które rosną przy terenach wodnych. Praktycznie każdy gatunek jaskra zawiera w sobie substancje toksyczne.

Reklama

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najpopularniejszych toksycznych roślin. Jego sok powoduje oparzenia na skórze, a także prowadzi do rozwoju stanów zapalnych skóry. Wyglądem przypomina wyrośnięty koper, dlatego często dochodzi do oparzeń tą rośliną.

Wilczomlecz obrotny

Jedną z mocno szkodliwych roślin jest również wilczomlecz obrotny, który zawiera toksyczny sok. Biała substancja znajdująca się w łodydze wilczomlecza może prowadzić do poważnych oparzeń skóry i rozwoju stanu zapalnego. Roślina ta kwitnie zazwyczaj wczesną wiosną. Można łatwo pomylić ją z nietoksycznym wilczomleczem, stąd tak wiele przypadków oparzeń. Najczęściej występuje przy drodze i oraz na nieużytkowanych polach.

Ciemiężyca biała

Do grupy trujących roślin, które występują na terenie Polski, należy zaliczyć również ciemiężycę białą. Występuje dosyć rzadko, dlatego objęta jest ochroną gatunkową. Można spotkać ją głównie na górskich łąkach lub na terenach wilgotnych. Jej kwiaty są białe i wydzielają bardzo silny zapach. Dlaczego ciemiężyca biała jest niebezpieczna? Ponieważ zawiera tzw. alkaloidy, które działają jak silne narkotyki. Nawet minimalny kontakt ciemiężycy ze skórą może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny to gatunek rośliny, która jednocześnie jest lecznicza i trująca. Skupmy się jednak na tym drugim aspekcie. Warto wiedzieć, że dawno żmijowiec był wykorzystywany jako trutka na szczury. Sok zawarty w żmijowcu może uszkodzić organizm człowieka, a nawet doprowadzić do śmierci. Żmijowiec ma bardzo charakterystyczny wygląd. Cechują go: jasnozielona łodyga, którą pokrywają szorstkie włoski, liście - równowąskolancetowate, dolne i łodygowe, a także purpurowo-różowe kwiaty. Żmijowiec zwyczajny występuje zazwyczaj na suchych wzgórzach i terenach kamienistych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny trujące
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy