Reklama

Najczęściej powtarzane przesądy na temat ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan dla przyszłych mam. Przez dziewięć ważnych miesięcy swojego życia kobieta dba o swoje zdrowie, a tym samym o zdrowie i życie swojego dziecka. To wszystko, by poród przebiegł prawidłowo, a maluszek przyszedł zdrowy na świat. Przyszłe mamy w czasie swojej ciąży starają się przede wszystkim stosować do zaleceń lekarza. Jednak oprócz specjalistycznych porad, wokół tematu ciąży krążą nieustannie powtarzające się mity, które oczywiście należy traktować z przymrużeniem oka. Poznaj kilka z tych, które słyszy się najczęściej.

Jeśli kobieta traci na atrakcyjności, oznacza to, że urodzi dziewczynkę

Jeden z najczęstszych przesądów, który do tej pory powtarzają nasze babcie, a czasami także i mamy, mówi o przewidywaniu płci dziecka z wyglądu mamy. Stare mądrości zakładają, że jeśli kobieta w ciąży staje się mniej atrakcyjna, oznacza to, że urodzi córeczkę. Powodem ma być mała dziewczynka w brzuchu, która zabiera mamie całą urodę. Być może, w niektórych przypadkach taki rodzaj myślenia się sprawdza, ale przyszłe mamy nie powinny za bardzo oswajać się z tym przesądem.

Nie wolno ścinać i farbować włosów w czasie ciąży

Prastare przepowiednie mówią także, że w czasie ciąży nie wolno ścinać i farbować włosów. W tym micie jest jednak pewna mądrość. Do ścinania włosów podczas ciąży nie ma przeciwwskazań, ale co do farbowania już tak. To dlatego, że składniki zawarte w farbie mogą niekorzystnie wpływać na kondycję organizmu matki oraz dziecka. Szczególnie należy wystrzegać się farbowania przed ukończeniem pierwszego trymestru ciąży, gdyż w tym czasie rozwijają się najważniejsze organy i narządy dziecka. Warto wiedzieć, że styczność z substancjami chemicznymi, nawet przed ciążą może być niebezpieczna, ponieważ efekt ich toksycznego działania pojawia się długo później. Jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów to pamiętaj, żeby pomieszczenie, w którym wykonujesz zabieg było dobrze przewietrzone.

Reklama

W ciąży nie należy uprawiać sportów

Jednym z najbardziej fałszywych mitów na temat ciąży jest zakaz uprawiania sportów przez ciężarne. Jest to absolutnie błędne myślenie! Kobietom w ciąży zaleca się ruch, a szczególnie spacery, taniec, delikatny jogging, a także częste wizyty na basenie. Jedyne czego powinny unikać przyszłe mamy, to ryzykowne sporty, które mogą powodować kontuzje lub inne uszkodzenia mechaniczne. Ruch jest bardzo ważny w okresie ciąży, dlatego nie należy o nim zapominać.

W ciąży zawsze się tyje

Naturalną koleją rzeczy jest, że jeśli w organizmie kobiety pojawia się nowy organizm, któremu zapewnia ona rozwój i zdrowie, to jej ciało nabiera dodatkowych kilogramów. Niektóre z nas przybierają ich więcej, inne zaledwie kilka. Nieprawdą jest natomiast, że większość ciężarnych znacząco tyje w czasie ciąży. A jeśli nawet, to odpowiedzialność za to nie ponosi stan, w którym się znajdują, ale tryb życia oraz dieta. Jeśli kobieta zdrowo się odżywia, na pewno nie przytyje podczas ciąży kilkunastu kilogramów!

Jeśli kobieta ma dużo zmartwień podczas ciąży, to dziecko będzie leworęczne

Lęki i nerwy w czasie ciąży mogą przysporzyć wiele dolegliwości zdrowotnych u ciężarnej, ale na pewno nie wywołują leworęczności u dziecka! Faktem jest, że przyczyny tej przypadłości nie są znane, ale z pewnością nie należy wierzyć w to, że powoduje je zasmucona matka. Sprawność ręki kształtuje się bardzo wcześnie, bo w 10 tygodniu życia płodowego. Mimo że przesąd ten jest nieprawdziwy, kobietom w ciąży zaleca się ograniczać zmartwienia i troski. Mogą one negatywnie wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy i dziecka.

Zanim dziecko się urodzi, nie wolno mu nic kupować

Legendy głoszą, że przed porodem nie należy niczego kupować dziecku, ponieważ może to spowodować prawdziwą tragedię. Należy poczekać, aż dziecko się urodzi i wtedy rozpocząć planowanie zakupów. Oczywiście jest to jeden najbardziej niedorzecznych zabobonów na temat ciąży. Rodzice mogą zatem spokojnie planować i realizować zakupy dla swojej pociechy jeszcze przed narodzinami.

Kobiecie w ciąży nie wolno nosić łańcuszków, bo maluch może się udusić

Kolejne mity, które z miejsca należy obalić, mówią o uduszeniu dziecka pępowiną. Według zabobonu, przyczyną takiej dramatycznej sytuacji miałby być łańcuszek, które kobieta nosi na szyi w czasie ciąży. Tak jak łańcuszki zawieszone na szyi matki, tak samo pępowina w jej brzuchu może owinąć szyję malca i doprowadzić do jego śmierci. Przyszłe mamy, nie wierzcie w takie opowieści. Możecie śmiało zakładać łańcuszki oraz inne elementy biżuterii, nie bojąc się o zdrowie i życie naszego dziecka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy