Najgroźniejsze choroby wątroby
Choroby wątroby przez długi czas mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Niestety bardzo często dochodzi wtedy do stopniowego wyniszczania tego narządu, a nawet całkowitej jego niewydolności. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem przed śmiercią może być przeszczep. Dlatego warto znać najczęstsze schorzenia wątroby, a także ich symptomy. Szybka reakcja uchroni nas nie tylko przed dokuczliwymi objawami ze strony układu trawiennego, ale przede wszystkim przed marskością.
Wirusowe zapalenie wątroby to ostra zakaźna choroba. WZW typu A nazywa się często „chorobą brudnych rąk” – większość osób zaraża się drogą pokarmową. Charakterystyczne objawy to bóle brzucha, nudności, wymioty oraz żółtaczka. Najczęściej zakażenie mija samoistnie. Groźniejsze jest WZW typu B, którym zarazić można się poprzez kontakt z krwią chorej osoby. Głównym objawem jest żółtaczka, a także symptomy przypominające grypę lub zatrucie pokarmowe. Najskuteczniejszą profilaktyką WZW typu A i B są szczepienia ochronne. Zdecydowanie najbardziej podstępną odmianą choroby jest WZW typu C, które latami może się rozwijać bezobjawowo i stopniowo uszkadzać wątrobę (znacznie zwiększa ryzyko nowotworu i marskości). U części osób pojawiają się symptomy takie jak świąd skóry, bruzdy na paznokciach, przewlekłe zmęczenie czy bóle stawów i mięśni. Niestety wciąż nie odkryto szczepionki chroniącej przez WZW typu C. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią – zazwyczaj podczas zabiegów medycznych lub kosmetycznych.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to jedna z najczęściej występujących chorób tego narządu. Czynnikiem ryzyka jest otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2., a także zespół metaboliczny. Przyczyną jest nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz węglowodany proste. Niealkoholowe stłuszczenie nie tylko zaburza pracę wątroby, ale zwiększa też ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – przede wszystkim zawału i udaru. Objawy schorzenia to przewlekłe zmęczenie, kłopoty ze snem i osłabienie.
Marskość wątroby to przewlekłe schorzenie, które prowadzi do zniszczenia miąższu i zwłóknienia tego narządu. Ponad połowa przypadków spowodowana jest nadmiernym spożywaniem alkoholu. Inne przyczyny to zakażenia wirusowe i bakteryjne, predyspozycje genetyczne, a także niewydolność serca. Pierwsze objawy marskości wątroby to przewlekłe zmęczenie, a następnie utrata apetytu, nudności i bóle brzucha. Z czasem może dochodzić do powstawania wybroczyn, świądu skóry i żółtaczki. Postępująca marskość wątroby znacznie zwiększa ryzyko insulinooporności, cukrzycy oraz nowotworu wątroby.