Reklama

Najgroźniejsze choroby wątroby

Choroby wątroby przez długi czas mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Niestety bardzo często dochodzi wtedy do stopniowego wyniszczania tego narządu, a nawet całkowitej jego niewydolności. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem przed śmiercią może być przeszczep. Dlatego warto znać najczęstsze schorzenia wątroby, a także ich symptomy. Szybka reakcja uchroni nas nie tylko przed dokuczliwymi objawami ze strony układu trawiennego, ale przede wszystkim przed marskością.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to ostra zakaźna choroba. WZW typu A nazywa się często „chorobą brudnych rąk” – większość osób zaraża się drogą pokarmową. Charakterystyczne objawy to bóle brzucha, nudności, wymioty oraz żółtaczka. Najczęściej zakażenie mija samoistnie. Groźniejsze jest WZW typu B, którym zarazić można się poprzez kontakt z krwią chorej osoby. Głównym objawem jest żółtaczka, a także symptomy przypominające grypę lub zatrucie pokarmowe. Najskuteczniejszą profilaktyką WZW typu A i B są szczepienia ochronne. Zdecydowanie najbardziej podstępną odmianą choroby jest WZW typu C, które latami może się rozwijać bezobjawowo i stopniowo uszkadzać wątrobę (znacznie zwiększa ryzyko nowotworu i marskości). U części osób pojawiają się symptomy takie jak świąd skóry, bruzdy na paznokciach, przewlekłe zmęczenie czy bóle stawów i mięśni. Niestety wciąż nie odkryto szczepionki chroniącej przez WZW typu C. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią – zazwyczaj podczas zabiegów medycznych lub kosmetycznych.

Reklama

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to jedna z najczęściej występujących chorób tego narządu. Czynnikiem ryzyka jest otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2., a także zespół metaboliczny. Przyczyną jest nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz węglowodany proste. Niealkoholowe stłuszczenie nie tylko zaburza pracę wątroby, ale zwiększa też ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – przede wszystkim zawału i udaru. Objawy schorzenia to przewlekłe zmęczenie, kłopoty ze snem i osłabienie.

Marskość wątroby

Marskość wątroby to przewlekłe schorzenie, które prowadzi do zniszczenia miąższu i zwłóknienia tego narządu. Ponad połowa przypadków spowodowana jest nadmiernym spożywaniem alkoholu. Inne przyczyny to zakażenia wirusowe i bakteryjne, predyspozycje genetyczne, a także niewydolność serca. Pierwsze objawy marskości wątroby to przewlekłe zmęczenie, a następnie utrata apetytu, nudności i bóle brzucha. Z czasem może dochodzić do powstawania wybroczyn, świądu skóry i żółtaczki. Postępująca marskość wątroby znacznie zwiększa ryzyko insulinooporności, cukrzycy oraz nowotworu wątroby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby wątroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy