Reklama

Najlepsze sposoby na kaca

Kiedy wydarzy się jakaś wyjątkowa okazja, to często wznosimy toast symbolicznym kieliszkiem wyskokowego trunku. Jeśli nie przesadzamy z nadmiarem alkoholu, to ucztowanie nie powinno nam wyrządzić wielkiej szkody. Czasem jest tak, że dajemy się ponieść zabawie wraz ze współbiesiadnikami i na drugi dzień doświadczamy tzw. syndromu dnia poprzedniego. Kac, bo o nim mowa, może być na tyle dokuczliwy, że utrudni nam normalne funkcjonowanie na wiele godzin. Nie ma na niego sposobu, który działałby w 100 procentach, jednak istnieją patenty, które szybciej postawią nas na nogi. Co zrobić, aby pozbyć się kaca? Przekonajmy się.

Kac. Czy zawsze się pojawia?

Kac jest wynikiem nadużycia alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ podczas jego metabolizowania dochodzi do powstania w organizmie aldehydu octowego oraz kwasu octowego. Jeśli tych substancji jest za dużo, to dochodzi do zatrucia; poziom samopoczucia diametralnie spada, odczuwa się nieznośny ból głowy, dręczy drżenie rąk, układ pokarmowy szwankuje, z większą intensywnością działają na nas bodźce zewnętrzne, a dodatkowo odczuwa się ogromne zmęczenie. Najlepszym sposobem na kaca jest ograniczenie picia alkoholu poprzedniego wieczora, jednak nie zawsze się to udaje. Co w takim razie trzeba zapewnić organizmowi, aby czuć się lepiej?

Reklama

Co trzeba zapewnić organizmowi podczas kaca?

Organizm traktuje spożyty alkohol jako truciznę, dlatego chce się go jak najszybciej pozbyć. Podczas tego procesu, usuwa z niego również ważne dla funkcjonowania cenne wartości odżywcze. Spada poziom ważnych witamin i minerałów, za to rośnie poziom substancji, które powstają w wyniki metabolizmu alkoholu. Do tego dochodzi odwodnienie i złe samopoczucie. Co w takim wypadku należy zrobić? Przede wszystkim należy uzupełnić wszystkie niedobory wartościowych składników oraz dać organizmowi czas, aby uporał się z samodzielnym usunięciem zatrucia. Nieocenione będzie picie dużej ilości wody i solidna dawka odpoczynku, ale warto również spożyć dostępne w sklepach napoje i suplementy diety.

Mikstury na kaca

Sprawdzonym sposobem na kaca jest picie soku z kiszonych warzyw, takich jak kapusta oraz ogórki. Zapewniają one sporą ilość witaminy C oraz tych z grupy B. Pomagają wzmocnić odporność oraz pozbyć się obecnych w organizmie toksyn. Zawarte w kiszonych ogórkach i kapuście bakterie probiotyczne, korzystnie działają na układ pokarmowy; odbudowują cenne bakterie w jelitach i szybko niwelują nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Jeśli nie mamy dostępu do kiszonych warzyw, można pić dużą ilość wody mineralnej; najlepiej z dodatkiem soku ze świeżo wyciśniętej cytryny oraz łyżki miodu.

Soki warzywne

Jeśli borykamy się z kacem, często odczuwamy drżenie mięśni, a nawet kołatanie serca. Objawy te są wynikiem wypłukania z organizmu ważnych pierwiastków takich jak potas i magnez. Aby wyrównać ich poziom, warto sięgnąć po soki warzywne: pomidorowe albo buraczane. Zawierają one potrzebną dawkę niezbędnych substancji, aby poczuć się lepiej. Jednak nie każdemu odpowiada ich smak, dlatego lepiej jest przygotować je samodzielnie. Aby bardziej odpowiadały naszym gustom, można dodać do nich składniki wzbogacające, np. papryczkę chili, marchew, gruszkę albo jabłko.

Co jeść podczas kaca?

Kac powoduje, że szybko tracimy apetyt. Będąc w takim stanie, nie warto się głodzić: wystarczy zjeść wartościowy posiłek. Najlepiej zacząć od dań lekkostrawnych, takich jak ugotowane na miękko jajka, surowe owoce albo pełnoziarniste pieczywo. To spowoduje, że nie przeciążymy za bardzo układu pokarmowego i przygotujemy go do zjedzenia pożywnego obiadu. Jeśli poczujemy się lepiej, następny posiłek może być bardziej obfity i tłusty, ale nie pozbawiony cennych wartości odżywczych. W tym celu sprawdzi się aromatyczny rosół albo bulion warzywny, a także żurek, kapuśniak albo jajecznica z dodatkami.

Co robić podczas kaca?

Niestety, nie wynaleziono jeszcze panaceum na kaca, ale można szybko zredukować jego nieprzyjemne objawy. Zmęczenie często nie pozwala nam wstać z łóżka, ale warto się przełamać i podjąć jakąkolwiek aktywność. Na początku dobrze jest wziąć kilkunastominutowy prysznic, który pobudzi ciało i dokładnie odetka pory skóry. Dobrym pomysłem jest spacer; dotlenimy organizm oraz złagodzimy nieprzyjemny ból głowy. Niektórzy polecają tzw. klina, czyli symboliczną ilość wypitego alkoholu i dowodzą skuteczności tej metody. Niestety, zamiast pomóc, może spotęgować nieprzyjemne dolegliwości. Najlepiej, aby podczas kaca zachować wstrzemięźliwość.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy